• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na jihovýchodě Moravy se otevřou jindy nepřístupné památky

  24.5.2024
  Simona Knotková

  Lidé budou moci znovu navštívit menší památkové objekty a muzea na jihovýchodě Moravy.

  Některé z nich jsou obvykle nepřístupné, případně je nutné se na jejich prohlídku domluvit s předstihem. Víkend památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí se uskuteční podesáté. O víkendu 1. a 2. června se do něj zapojí 59 objektů, sdělila Veronika Friedlová z pořádajícího Regionu Slovácko, sdružení pro rozvoj cestovního ruchu.

  Mezi zúčastněnými objekty jsou hospodářské usedlosti, chalupy, mlýny, sýpky nebo soukromá muzea. Zájemci do nich budou moci zavítat po oba dny mezi 09:00 až 17:00. Loni bylo otevřeno 58 objektů.

  Premiérově se letos podle pořadatelů zapojí Muzeum obce Karlín, Tradiční lidový domek v Kosticích a Muzeum Lanžhot, které se stalo i letošním motivem plakátu a brožury. Po dlouhé době se zúčastní i dům s číslem popisným 157 v Břestku, který je památkou lidové architektury. „Velmi vítáme aktivitu majitelů domků a muzeí, kteří kromě toho, že zpřístupní své objekty, obohacují víkendové dění i doprovodnými programy. Právě to může být rozhodující pro návštěvníky, kteří váhají kam vyrazit,“ uvedla Lenka Durďáková z Regionu Slovácko.

  Město Hluk rozšířilo prohlídky v Památkových domcích Na Rajčovně o další domek, který bude v sobotu slavnostně otevřen. Současně v Hluku otevřou i zrekonstruovanou tvrz. „Pestrý doprovodný program si připravili na Pipalově mlýně v Šumicích, kde bude možné zakoupit prosévanou mouku ručně mletou na kamenném mlýně, ochutnat vdolečky, zhlédnout výstavu starožitných forem na pečení a užít si komentovanou prohlídku,“ uvedli pořadatelé.

  Janúšova usedlost v Žítkové zve všechny zájemce k návštěvě dřevěné zvoničky se zvonkem z roku 1841. Od 17:00 se v obci uskuteční mše svatá se svěcením výklenkové kapličky a barokní sošky svatého Jana Nepomuckého, patrona usedlosti.

  V několika chalupách a na dalších místech ochutnají zájemci krajové speciality nebo víno. V Dubňanech budou moci lidé navštívit výstavu krojovaných panenek, na Starém kvartýru v Lužicích výstavu věnovanou divadlu, v Bystřici pod Lopeníkem připraví muzeum tradiční výstavu kočárků. „A koho láká folklor a lidové tradice, doporučujeme třeba nedělní přehlídku dětských cimbálových muzik v Dubňanech, dětské folklorní soubory se představí i v Násedlovicích na Sýpce a proběhne zde i ukázka škrobení krojových spodnic. V Lanžhotě oživí neděli ženské pěvecké sbory,“ uvedli organizátoři.

  Při příležitosti akce popáté vznikla turistická vizitka. Každý rok mají turisté k dispozici i skládací brožuru s přehledem všech zúčastněných objektů. První ročník Víkendu památkových domků se uskutečnil v roce 2015, od té doby se každoročně opakuje o prvním červnovém víkendu. Výjimku pořadatelé udělali pouze v roce 2021 kvůli pandemii, kdy termín posunuli.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte