Na jižní Moravu se po propuknutí pandemie začínají vracet turisti

16.12.2021
Redakce

Na jižní Moravu se letos začali vracet turisté. Proti loňsku přijelo ve třetím čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o devět procent turistů více. Kvůli covidu ale změnili svoje preference a také se změnila struktura návštěvníků. Při návštěvě památek začali preferovat venkovní okruhy v zahradách a parcích. Nově otevřené zahrady na Pernštejně si letos prohlédlo dokonce 90 tisíc lidí. Naopak nejvíce jsou zasaženi ti podnikatelé, kteří nabízejí v Brně ubytování a kongresové prostory. Podle ředitelky Centrály cestovního ruchu jižní Moravy Martiny Grůzové mají mnozí existenční problémy.

Celkově na jižní Moravě přenocovalo ve třetím čtvrtletí 817 tisíc lidí, převážná většina z nich jsou čeští turisté. „Letošní letní sezona je v počtu návštěvníků i v délce pobytu o něco lepší než ta loňská. Stejně jako v minulém roce většinu tvořil domácí cestovní ruch, nicméně na jih Moravy dorazilo nejvíce zahraničních turistů ze všech regionů kromě Prahy,“ řekla Grůzová. Nejvíce byli ze Slovenska a z Německa.

Kromě zahrad na Pernštejně byla oblíbenou novinkou Slovanská epopej, která se po mnoha letech vrátila na zámek do Moravského Krumlova a vidělo ji 35.000 lidí. „To se odrazilo i na zvýšené návštěvnosti turistických cílů v okolí,“ dodala Grůzová. Podle ní se povedlo zkombinovat kampaň krajskou, v níž se nabízela různá témata, aktivity a méně známá místa, s lokálními kampaněmi, z nichž možná nejvýraznější a velmi úspěšná byla ta znojemská. Ta nabízela turistům za návštěvu restaurace či za ubytování volnou vstupenku na některou z městských památek.

Mírný růst návštěvnosti turistických cílů ostře kontrastoval s tím, jak se nedařilo kongresové turistice. V prvním čtvrtletí byla kvůli covidu nulová a ani později se nijak nevracela ke starým pořádkům. Ve druhém čtvrtletí se sice některé akce uskutečnily, ale počty účastníků klesaly proti dřívějším letům na polovinu. Lepší čísla měla kongresová turistika v září. „Spolu s tímto nejistým obdobím se mění přístup organizátorů i účastníků. Roste zájem o menší akce lokálního charakteru a rezervace se dělají na poslední chvíli,“ uvedla Grůzová. Zatímco v Brně se za první tři čtvrtletí ubytovalo v roce 2019 přes 660 tisíc hostů, letos to bylo za stejné období jen přes 252 tisíc. Ani v příštím roce nelze podle odborníků očekávat příliš velký nárůst.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte