Na jižní Moravu se letos začali vracet turisté. Proti loňsku přijelo ve třetím čtvrtletí ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o devět procent turistů více. Kvůli covidu ale změnili svoje preference a také se změnila struktura návštěvníků. Při návštěvě památek začali preferovat venkovní okruhy v zahradách a parcích. Nově otevřené zahrady na Pernštejně si letos prohlédlo dokonce 90 tisíc lidí. Naopak nejvíce jsou zasaženi ti podnikatelé, kteří nabízejí v Brně ubytování a kongresové prostory. Podle ředitelky Centrály cestovního ruchu jižní Moravy Martiny Grůzové mají mnozí existenční problémy.
Celkově na jižní Moravě přenocovalo ve třetím čtvrtletí 817 tisíc lidí, převážná většina z nich jsou čeští turisté. „Letošní letní sezona je v počtu návštěvníků i v délce pobytu o něco lepší než ta loňská. Stejně jako v minulém roce většinu tvořil domácí cestovní ruch, nicméně na jih Moravy dorazilo nejvíce zahraničních turistů ze všech regionů kromě Prahy,“ řekla Grůzová. Nejvíce byli ze Slovenska a z Německa.
Kromě zahrad na Pernštejně byla oblíbenou novinkou Slovanská epopej, která se po mnoha letech vrátila na zámek do Moravského Krumlova a vidělo ji 35.000 lidí. „To se odrazilo i na zvýšené návštěvnosti turistických cílů v okolí,“ dodala Grůzová. Podle ní se povedlo zkombinovat kampaň krajskou, v níž se nabízela různá témata, aktivity a méně známá místa, s lokálními kampaněmi, z nichž možná nejvýraznější a velmi úspěšná byla ta znojemská. Ta nabízela turistům za návštěvu restaurace či za ubytování volnou vstupenku na některou z městských památek.
Mírný růst návštěvnosti turistických cílů ostře kontrastoval s tím, jak se nedařilo kongresové turistice. V prvním čtvrtletí byla kvůli covidu nulová a ani později se nijak nevracela ke starým pořádkům. Ve druhém čtvrtletí se sice některé akce uskutečnily, ale počty účastníků klesaly proti dřívějším letům na polovinu. Lepší čísla měla kongresová turistika v září. „Spolu s tímto nejistým obdobím se mění přístup organizátorů i účastníků. Roste zájem o menší akce lokálního charakteru a rezervace se dělají na poslední chvíli,“ uvedla Grůzová. Zatímco v Brně se za první tři čtvrtletí ubytovalo v roce 2019 přes 660 tisíc hostů, letos to bylo za stejné období jen přes 252 tisíc. Ani v příštím roce nelze podle odborníků očekávat příliš velký nárůst.
Zdroj: ČTK