• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na nádvoří hradu Pernštejn se lidé vrátili do středověku

  6.7.2024
  Simona Knotková

  Ze strmé lesní cesty vedoucí k hradu Pernštejn v Nedvědici na Brněnsku bylo zřejmé, že památka v pátek ožila středověkým veselím.

  Hlasité zvuky výstřelů z děla se nesly daleko za vstupní bránu. U ní už bylo možné zahlédnout i herce v dobových kostýmech. Slavnosti pernštejnského panství, kdy hradní nádvoří zaplní šermíři, kejklíři a sokolníci, potrvá do neděle. Tradice na Pernštejně má čtvrt století, řekla zástupkyně kastelána Eva Škrabalová.

  Akce původně vznikla jako součást slavností městysu Nedvědice. V současnosti se koná samostatně, a to vždy v období červencových státních svátků. „Obvykle ji za dva dny navštíví tak 4000 lidí. Kdybychom se letos dostali na podobné číslo, budeme spokojeni. Při velkém návalu, kdy jsme měli třeba 3500 za den, kapacita hradu nestačila a trpěl tím i program,“ uvedla Škrabalová. V pátek bylo podle ní na návštěvu hradu ideální počasí, které hraje zásadní roli. „Neprší, ale zároveň není takové teplo, aby lidi táhlo k vodě,“ dodala.

  Program v pátek zahájil koncert dobové hudby, následovalo taneční a žonglérské vystoupení, šerm a příspěvek sokolníka. Ačkoliv výstřely z děla přilákaly mnohé návštěvníky, většina se hlasitému zvuku bránila zakrytím uší. „Pro dceru tohle moc není, ale jinak se nám tady líbí. Je to dobrý způsob, jak dětem ukázat hrad, aniž bychom museli dovnitř na prohlídku,“ podotkla přihlížející Renata, která na Pernštejn dorazila z východních Čech.

  Podle Škrabalové je program tradiční a odpovídá tomu, co lidé od středověkého hradu očekávají. V minulosti se například neosvědčili moderní šermíři, připomněla. „Právě střelba, která je trochu problém pro děti a psy, je taková značka hradu. Dělostřelectví je s Pernštejnem spjato,“ uvedla.

  Vedle kulturního programu je nedílnou součástí prodej tematických či řemeslných produktů. Dřevěnou dekoraci vlastní výroby prodává Jana Tosecká, která je letos na slavnostech poprvé. „Nabízím magnety, klíčenky a všelijaké ozdoby. Připravila jsem také dílnu pro děti, které si mohou lepit dřevěné komponenty a vyrobit si vlastní dekoraci,“ řekla.

  Nádvoří se v minulých letech z části měnilo také v kolbiště. Letos je tato část s ohledem na narušenou statiku omezená. Správa hradu, který ročně navštíví přes 80 000 lidí, zajistila geologický průzkum a připravuje projekt. Opravy by podle Škrabalové mohly začít příští rok.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte