„Na tragickej život já jsem pes,“ říkávala populární herečka, která by letos oslavila 85. narozeniny

7.6.2021
Jitka Kačánová

Helena Růžičková už ve čtyřech letech baletila v Národním divadle. O tom, že bude herečka, řekl ještě před jejím narozeninám jejímu otce jakýsi africký šaman. A ona divadlo milovala už do dětství a kdykoliv se v jejím okolí objevil cirkus, vždycky tam utekla. Jenže na DAMU ji nakonec nikdy nevzali, i když se tam hlásila třikrát – jednou prý měla šavlovité nohy, podruhé jim zas vadilo, že nemá žádný hlas a napotřetí jí řekli, že nemá žádný talent. Když si ale chystala dialog na zkoušky, potkala tam svého budoucího manžela Jiřího. Strašně ji miloval, a ona, i když sama úplně láskou nehořela, se nechala od jejich společné kamarádky Jiřiny Bohdalové přesvědčit, ať si ho určitě vezme.

Není malých rolí

Během marných pokusů o přijetí na DAMU absolvovala školu pro zubní techniky a chvíli se tím i živila, ale pak se stejně rozhodla pro divadlo. Začínala jako divadelní osvětlovačka v Mladé Boleslavi a Příbrami, pak začaly přicházet první role a na počátkem 70. let v pražském Činoherním klubu ztvárnila nezapomenutelným způsobem Hejtmanku v Revizorovi. Jenže si opilá pustila pusu na špacír a s divadlem měla utrum. To ji tak zdrtilo, že dokonce na nějaký čas skončila v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Odtamtud nabité zkušenosti později předvedla jako pacientka v blázinci ve filmu Dívka na koštěti.

Jaká měla být původní herecká obsazení známých filmů? Budete se možná divit

Kvůli zákazu v divadle se alespoň mohla víc věnovat filmu a televizi, celkem si v nich „střihla“ přes dvě stě rolí. První opravdu výrazná byla Heduš Homolková v trilogii režiséra Papouška o svérázné pražské rodince v 70. letech a potom především v 80. letech si získala popularitu v Troškově trilogii Slunce, seno… a také za hlavní roli v seriálu Karla Kachyni Vlak dětství a naděje.  Růžičková ale hrála s chutí i epizodní role, které pojala vždy tak, že ji diváci skutečně nepřehlédli, i kdyby se ve filmu jen mihla. „Helena Růžičková byla pracovitá, zodpovědná a profesionál v každém coulu. Když pracovala, tak to vypadalo, že se pořád směje, že je nesoustředěná na tu roli, ale to není vůbec pravda. Helena měla roli nastudovanou a přesně věděla, jak kterou roli má říct a jak které gesto má provést,“ řekl o ní její dvorní režisér a blízký přítel, režisér Zdeněk Troška.

Závislost na synovi

Její syn, malý Jirka, jak mu říkala, byl pro ni mnohem víc než jen člen rodiny. Byl rovněž jejím hereckým partnerem a jeho matka ho tak milovala, že ho chtěla mít hlavně pro sebe. Tato jejich vzájemná závislost měla stát za krachem všech jeho tří manželství. Kromě společného hraní je ale spojovala i záliba v nezdravém životním stylu. Jiří v jednu dobu vážil až tři sta kilogramů a po řadě mrtvic a infarktů zemřel v pouhých 43 letech na prasklý vřed na dvanácterníku. Jeho máma, která kouřila už od devíti let, ho přežila skoro o pět let, ale i ona nakonec podlehla nemoci – v jejím případě rakovině. „Ani ti nebudu líčit, co všechno mám. Ale já to překonám, já se nedám,“ slíbila krátce před smrtí své kamarádce z dětství. Bohužel to už ale nesplnila.

 Legendární hlášky Heleny Růžičkové:

„Zavři voči, brouku!“ – sériová vražedkyně Fany Štubová z filmu Pane, vy jste vdova!, jejíž sadistický mozek hraje ústřední roli v plánu spiklenců na odstranění krále.

„Já si tady připadám jako krotitel divý zvěře a ne jako milující dcera,“ – hubatá Marie Škopková z bláznivé trilogie Slunce, seno… když krmí svou matku v podání Valerie Kaplanové. Její boj s rodinou Venci, který přivedl její dceru Blážu do jiného stavu, končí epickou fackovačkou, v níž má právě Škopková nejpádnější dlaň.

„Ježišmarjá! Na tragickej život já jsem pes. Ať si mě nikdo nepřeje!“ – Anna Urbanová, energická macecha s dobrým srdcem, která dokázala zkrotit ukřičené henleinovce, navzdory válce sehnat načerno husu a hlavně dodávat odvahu jak své dceři, tak i manželovi zvanému srágorka.

Zdroj: WikipedieNepřehlédněte