Národní parky se připravují k běžnému provozu

Národní parky v České republice se od 1. května začnou pozvolna vracet ke standardnímu režimu. Některé z nich po omezení souvisejícím s koronavirem otevřou návštěvnická a informační centra. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí, zástupci národních parků a jeskyní ČR.

„Na základě postupného rozvolňování preventivních opatření chystáme za resort životního prostředí jistě vítané novinky. Národní parky i zpřístupněné jeskyně jsou připraveny postupně navracet svým návštěvníkům celou škálu služeb, na kterou jsou zvyklí, ovšem samozřejmě za dodržení hygienických standardů dneška, zaručujících maximální ochranu zdraví nás všech,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Šumavský národní park například od 1. května otevře návštěvnická centra pro pozorování jelenů a vlků. „Provoz všech výběhů včetně sociálních zařízení a parkovišť zajišťujeme každý den od 8.30 do 16.00,“ uvedl ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený. Dodal, že turistická informační centra začnou fungovat během května a června. Provozovatel musí nejprve do interiérů instalovat plexisklové zábrany.

V krkonošském národním parku otevřou informační centra 1. května. Muzea ve správě parku zahájí provoz o deset dní později. „Do konce června v nich bude možná prohlídka pouze individuálně – tedy bez průvodce,“ uvedl ředitel krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

Po 48 dnech se otevře Liberecká zoo. Plusy a mínusy opatřeních

Víkendové provozy začnou od 1. května v některých informačních centrech také v národních parcích Podyjí a České Švýcarsko. Jeskyně se pro veřejnost zřejmě otevřou ve stejném termínu jako hrady a zámky. „Mělo by to být pravděpodobně 25. května, ve stejném termínu plánujeme zahájit provoz i infocentra u Horního můstku propasti Macocha. Informační centrum Správy jeskyní na Skalním mlýně v Moravském krasu bude k dispozici návštěvníkům již od pondělí 4. května,“ řekl ředitel Správy jeskyní ČR Lubomír Přibyl.

vera/čtk

Dnes, 16:02
O co jde? Vlastně by se to dalo nazvat evoluční strategií. Samec, a to i...
Dnes, 14:19
Zámek s krásným názvem Pátek se nachází ve stejnojmenné obci na pravém břehu Ohře mezi...
Dnes, 11:30
Letos více než v jiných letech bude většina lidí trávit dovolenou na chatě či na...
Dnes, 10:02
Posilování středu těla je asi nikdy nekončící práce. Potřebujeme ho mít pevný, abychom v případě...
Dnes, 08:08
Před 266 lety byl vydán panovnický reskript, nařizující správcům farností i vrchnostenským úředníkům provést soupis...
Včera, 17:30
Osmák degu je malý hlodavec původem z Jižní Ameriky, a to konkrétně z Chile, kde...
Včera, 15:15
Rusové, luxus, drahota a filmový festival, to až donedávna symbolizovalo naše nejznámější lázně – Karlovy...
Včera, 12:42
Hubený muž sedí v křesle s vysokým lenochem. Zřejmě se dnes už nikam nechystá, o...
Včera, 10:00
Med je nejen sladidlem, ale má i léčivé účinky. Doprovází člověka odjakživa a v pradávných...
Včera, 08:05
A není tomu zase tak dávno, žili tam ještě v 19. století. Ovšem, zatímco ve...
Reklama