Návrat do zlaté éry retro stylu. Umíte se obléknout jako filmová hvězda z 50. let?

1.6.2021
Šárkos

Návrat do minulosti

Doslovný výklad slova retro je „zpět“, tedy je o návratu do minulosti. Také oblékání v retro stylu spočívá v inspiraci módními styly v letech ’40, ’50, ’60, ’70 i ’80. Začněme pěkně od začátku. Ve čtyřicátých letech v době poválečné bylo v první řadě módní zdůraznit ženský „vosí“ pas. Nosily se tedy šaty, sukně, bundy, kabáty i halenky, které byly vybaveny v pase. Převládaly sukně a šaty do áčka. Večer se nosily dlouhé šaty s holými zády a rameny. Kromě zmiňovaného se nosily kožešinové límce nebo klobouky, boty s kulatou špičkou a decentní šperky.

Retro frčí. Studenti v Dobříši připravili výstavu ze starých věcí

50. léta – zlatá doba retra

Toto období určitě nejvíce reprezentuje retro styl jako takový. V padesátých letech chtěla skoro každá žena vypadat jako filmová hvězda. Chtěla vypadat vždy elegantně, majestátně, rozhodně ne lacině. V módě byly hlavně úzké sukně, to se ale postupem času začalo měnit na kulaté sukně se zvýšeným pasem ve stylu Marilyn Monroe. Jinak se nosily vesty a krátké bundy s velkými knoflíky. Košile se nosily obvykle založené v pase. Oblíbený byly také velmi krátce střižené šaty, malé kabelky, mašle. Objevil se také pin-up styl.

Luxus „za totáče“. Štiplavé krepsilonky jsou černou můrou dodnes

50. léta byla především doba květinových vzorů, proužků, čtverečků, kombinace různých barev. Nosily se provokativně vykukující spodničky. Doplňkem byly klobouky, dlouhé rukavice, vysoké podpatky či perly.

60. léta

Móda šedesátek přinesla skromný a jednoduchý styl šatů, či kabáty pastelových barev. Oblíbenou se stala také kombinace bílé a černé, červené, zelené a šedé. Do módy vstoupily tečky, mřížky a geometrické vzory. Šaty a sukně se opět nosily do áčka, ale na konci 60. let vstoupily do módy i pytlovité kalhoty. Ženy začaly nosit i mini sukně. Oproti tomu ale přestaly být hitem vysoké podpatky, nyní se nosily podpatky nízké nebo ploché boty. Na šaty si ženy našívaly různé doplňky jako blyštivé flitry. Nosily se pštrosí pera a hluboké klobouky stejně jako třpytivé náušnice a punčochy různých vzorů a barev.

Módní hity z doby, kdy byl film ještě černobílý. Atmosféra první republiky ožije na Vítkově

Make-up šedesátek upozorňoval hlavně na oči, které měly být velké a vykreslovaly se pomocí tužky a řasenky, někdy se nosily dokonce i falešné řasy. Rty se zvýrazňovaly jen opatrně. Mezi účesy byly nejvíce módní krátké á la divoška, často s dlouhými prameny sčesanými ke straně.

Pozdější doba – hippie styl a legíny

Pro 70. léta je charakteristický přechod na hippie vlnu, kdy se nosily velmi dlouhé barevné šaty a džíny do zvonu, dřevěné korálky, popruhy na krk i zápěstí. Pro 80. léta je asi nejvýraznějším prvkem přechod na výrazné a blyštivé barvy, legíny, krátké topy, vyčesané natupírované vlasy a křiváky. Nosily se i barevné legíny. 70. léta a 80. léta však již nejsou zlatou érou retro stylu, budeme se jimi zabývat příště.

Chlupaté plavky, pizza ručník a brýle s plameňáky?! Známe nejšílenější módní hity tohoto léta

Jak se obléknout jako celebrita?

V dnešním světě už se stírají rozdíly mezi dobou minulou a mezi tím, co je trendy dnes. Protože i takový retro styl má celou řadu svých příznivců. Dorazily k nám již i trendy bláznivé japonské módy, a tak není rozhodně žádná ostuda pokusit se tento styl dnes nosit. Vždyť už jen tužková úzká sukně je dnes oblíbená stejně jako kulatá sukně nebo sukně s vysokým pasem. Kromě toho stále ještě nosí punčocháče různých vzorů nebo nejrůznější druhy kabelekNepřehlédněte