Nedávno objevená pravěká příšera z Utahu. Postrach svého okolí

23.4.2020
Petr Matura

V období konce svrchní křídy byli vrcholovými predátory Severní Ameriky obrovští tyranosauridi jako devítimetrový Gorgosaurus, který měl hmotnost 2,5 – 2,8 tuny, téměř stejně rozměrný Albertosaurus, poměrně pohyblivý a rychlý, neboť zřejmě i lehčeji stavěný – a samozřejmě rovněž již zmiňovaný obávaný Tyrannosaurus rex, „tyranský královský ještěr“, jeden z největších masožravých dinosaurů a rovněž jeden z největších suchozemských predátorů všech dob, který na délku měřil až třináct metrů. Navzdory tomu, že díky novému utažskému objevu ztratil z hlediska pohledu naší historie prvenství v podobě největšího dravého dinosaura, stavbou svého těla i nadále přináleží k nejmohutnějším a zároveň i k nejnebezpečnějším zástupcům svého druhu.

Pravěk pod jeho štětcem doslova ožil a paleontologie už nikdy nebude nudná. Ztracený svět Zdeňka Buriana

V roce 2008 však paleontologové v Utahu ve Spojených státech amerických objevili fosilii, jejíž několikaleté vědecké zkoumání vedlo k popsání zcela nového druhu Siats meekerorum. Pojmenování Siats pochází z jazyka místního kmene Ute a označuje legendární lidožravou příšeru z mytologie utažských indiánů. Paleontologové tak pokračovali v tradici, podle které se nově popsaným dinosaurům přidělují jména božstev či příšer, které figurují v legendách místních domorodců. Nahánět hrůzu by ovšem nově objevený Siats rozhodně mohl. Jeho pozůstatky se v současné době nacházejí ve Fieldově muzeu v americkém Chicagu. Jedná se o nekompletní kostru tohoto jedince. Kostra byla objevena v průběhu expedice výše zmíněného muzea do terénu v oblasti kraje Emery County v Utahu.

Světová rarita v českém lese. V Kunraticích roste strom, který měl vymřít už v pravěku

Siats prý žil před devadesáti osmi miliony lety, takže s lidmi se nakonec rozhodně potkat nemohl. Fosilie jedince, kterou vědci objevili, představovala ještě nedospělého Siatse, ovšem i tak již měřila téměř deset metrů a její hmotnost představovala přibližně 2,5 tuny. Zcela dospělý jedinec mohl být podle vědeckých odhadů až dvanáct metrů dlouhý, s hmotností přibližně okolo čtyř tun.

FOTO: Ještěři

Ještěři - Siats meekerorum – kosterní nákresJeštěři - Gorgosaurus – kostraJeštěři - Albertosaurus -modelJeštěři - TyrannosaurusJeštěři - Field Museum of Natural History
Další fotky
Ještěři - Tyrannosaurus

V době, kdy Siats žil na planetě Zemi, byl Utah vlhkou krajinou s bujnou vegetací, kterou obývaly nejen nejrůznější druhy býložravých dinosaurů, ale i želvy, krokodýlové a také velké ryby. Z dravců zde v této době žili pouze poměrně malí tyranosauridi, kteří obrovskému Siatsovi samozřejmě nemohli konkurovat. Vědci jejich situaci přirovnávají k poměru drobných šakalů ve vztahu k velikému lvovi. Rozhodně tedy tito menší dinosauři museli obrovského Siatse respektovat.Nepřehlédněte