Nedělník Jitky Kačánové: Dej si roušku a mlč!

A kdo nebude poslouchat, tomu klekne policie na krk, nebo mu dráhy napaří přes 4 tisíce pokuty. Přísnost musí být!

Nechci polemizovat o užitečnosti roušek. Názory i mnohých renomovaných lékařů – že jsou zbytečné, protože maličký koronavir mezi textilními vlákny proletí jak komár drátěným plotem, a dokonce nebezpečné, protože se za ní hromadí vydýchaný oxid uhličitý a v zapařené a vlhké roušce se bakterie množí jak v Petriho miskách – slyšel už asi každý.

Navíc od začátku celé té podivuhodné epidemie se i názory na ni samotnou neuvěřitelným způsobem různí. Od představy, kde se vlastně ten malý hajzlík vzal, přes jeho nebezpečnost až po prognózy, jak to všechno nakonec dopadne. Přitom o tom stejně skoro nikdo nic s určitostí neví.

Nedělník Jitky Kačánové: Pražští konšelé mají teď vedlejšák na zamini

Co vím ale jistě, je fakt, že záběry z metra, kde se dva nařachaní Rambové v černém zaměří na o hlavu menšího chlapíku, který si – považte – nevzal do metra roušku, mě děsí. Chápu, je to tak nařízeno a většina lidí ji zkrátka nosí, ať už si o tom myslí cokoliv. Vždycky ale budou různí potížisté, kteří se vedeni svou touhou po svobodě budou podobným příkazům vzpírat, zvlášť když nejde o zákon, ale pouze o pokyn ministra zdravotnictví Kena Vojtěcha.

Co ale s  novodobými disidenty dělat? Zakleknout jim krk a doufat přitom, že nedopadnou jako nebohý George Floyd, jehož smrt vedla k několikatýdenním nepokojům a rabování tisíců Američanů? Je to nutné?

Je nutné zastavit vlak kvůli tvrdohlavé paní, která si zaboha nechce nasadit roušku, protože je astmatička a myslí si, že je v právu? Jenomže proti ní stojí úplně stejně tvrdohlavý průvodčí, který si zase myslí, že v právu je on, a proto raději zastaví na 20 minut celý vlak, aby tu NEBEZPEČNOU OSOBU za něj zpacifikovala policie. Ta nebezpečná osoba pak musí zaplatit za cestu z Prahy do Brna 4 600 Kč.

Samozřejmě, že celá společnost je po měsících nekonečných zpráv o nebezpečné epidemii vyděšená a v panice. Přesto si nemůžu nevzpomenout na dobrého vojáka Švejka, jak uprostřed válečné vřavy na opačnou stranu volá: „Co blázníte, vždyť jsou tady lidi?!“

Ani všichni ti dohlížitelé a umravňovatelé odpíračů roušek by neměli zapomínat, že proti nim jsou také jen lidé, a ne nějací nepřátelé národa. Lidé, kteří mají, někdy i oprávněné, pochybnosti o užitečnosti či bezpečnosti roušek. Když na to myslet nebudou, bojím se už teď, co bude dál. Něco mi totiž říká, že tenhle mega-průšvih s covidem ještě zdaleka nekončí!

Dnes, 17:39
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii koronaviru nebo nařízené...
Dnes, 16:20
Celkem 8 titulů Stavba roku 2020, 17 zvláštních cen, dvě ceny veřejnosti a titul pro...
Dnes, 15:40
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 15:40
Dnešní doba je příliš úzkoprsá. Ztrácí se smysl pro ironii, nadsázku, recesi. Bere se příliš...
Dnes, 13:40
Sezona dozrávání „vlašáků“ a plodů jírovce maďalu, tedy takzvaných kaštanů koňských je tady. Zatímco ty...
Dnes, 11:40
Losos je skvělá a zároveň velmi zajímavá ryba. Dokáže totiž žít ve sladké i ve...
Dnes, 10:20
Manželka herce Petra Kostky Carmen Mayerová platila v sedmdesátých letech za jednu z nejkrásnějších hereček...
Dnes, 08:59
Obrovské rozkrádání evropských fondů určených pro Regionální operační program (ROP) Severozápad neuniklo pozornosti Bruselu, ten...
Dnes, 08:12
Podle názoru odborníků bude na naší planetě v roce 2050 téměř 10 miliard lidí a...
Včera, 15:40
Film o zombících, který vznikl podle stejnojmenné videohry, avšak v něm slovo „zombie“ neuslyšíte. Zajímavé...
Včera, 13:40
Podle údajů Českého statistického úřadu až 43 % zaměstnanců a až 60 % živnostníků pocítilo...
Reklama