• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Nedostatečné pokyny pro školy. Některé radnice kritizují manuál

    6.5.2020

    Některé pražské radnice kritizují pokyny od ministerstva školství k částečnému obnovení provozu škol. Jsou podle nich nedostatečné. Radnice nyní školské budovy před otevřením dezinfikují a zajišťují ochranné pomůcky pro personál. Střední školy se podle vládního plánu mají pro studenty posledních ročníků otevřít 11. května, první stupeň základních škol pak 25. května.

    „Respektujeme doporučení MŠMT, ačkoli například to, že (ředitelé škol) mají organizovat provoz před budovou, je mimo jejich kompetence i možnosti, jedná se přece o veřejný prostor,“ uvedla radní Prahy 6 Marie Kubíková (ODS) s tím, že v materiálu od ministerstva školství je organizace žáků před budovou školy nedostatečně vyřešená. Za nereálné také označila dodržování rozestupů dětí o přestávkách.

    Radní Prahy 11 za největší nedostatky manuálu označili vysokou míru ohrožení zaměstnanců škol a to, že podle pokynů není zaměstnavatel povinen vybavit zaměstnance ochrannými pomůckami. Uvedla to mluvčí městské části Anna Kočicová.

    Naopak podle místostarostky Prahy 1 pro školství Evy Špačkové (ODS) je manuál dostačující. Podobně se vyjádřil místostarosta Prahy 3 pro školství Štěpán Štrébl (Piráti). Za obtížně naplnitelný však označil záměr otevřít mateřskou školu do plného provozu a zachovat při tom hygienická a bezpečnostní opatření. „Aby učitelky zajistily přebírání dětí před šatnou, dodržování hygienických opatření a organizaci dne v náročnějších podmínkách, je třeba dvou pedagogů ve třídě téměř po celou dobu provozu. Na to není personální obsazení školky koncipováno,“ uvedl.

    Ve školkách děti a učitelky bez roušky. Ve středočeských městech obnovují provoz

    Školské budovy se podle mluvčích radnic nyní dezinfikují. Městské části také zajišťují ochranné pomůcky pro personál škol. Ředitelé škol připravují organizačních opatření, která mají zajistit, aby se děti z jednotlivých tříd nepotkávaly, a sestavují program pro pedagogické pracovníky, kteří budou pracovat přímo s dětmi ve třídách, a pro ty, kteří budou dále pracovat se žáky formou dálkové výuky.

    Radnice Prahy 6 plánuje podle Kubíkové školy zásobit jednorázovými rouškami a vybavit bezdotykovými stojany s desinfekcí a bezdotykovými teploměry. Mateřské školy vybaví respirátory.

    V Praze 11 koupili podle mluvčí Kočicové 5000 dětských látkových roušek a 5000 respirátorů FFP2 pro pedagogy i nepedagogické pracovníky.

    Otevření mateřských škol. Problém bude věk učitelek, většině je nad 50 let

    Školy jsou zavřené od 11. března, od té doby se žáci a studenti učí na dálku. Do konce školního roku vláda už s obnovením prezenční výuky v plném rozsahu nepočítá. Střední školy by se měly částečně otevřít 11. května, a to pro studenty posledních ročníků. V pondělí 25. května by se do škol mohli vrátit mladší školáci. V červnu by se pak ve školách měly začít konat konzultace pro žáky druhého stupně ZŠ a zbývající středoškoláky.

    vera/čtk



    Nepřehlédněte