• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nejhorší požáry v novodobých dějinách. Tisíce lidí uhořely zaživa, mezi nimi i děti

  3.8.2018
  Šárka Turčeková

  Je to nějak horko, myslí si dítě a šťouchne do svého kamaráda. Ten jen pokrčí rameny. Děti jsou v kině a koukají na show spojenou s příchodem čínského Nového roku. Píše se rok 1977. Jsou tu stovky dětí. Když vtom kino zachvátí plameny. Všude je kouř, nedýchatelno, velký žár. Děti začínají panikařit a rodiče také. Všechny východy zachvátil oheň a není cesty ven. Celkem 694 lidí tady uhořelo, z toho 597 dětí.

  Nejhorší požáry všech dob probíhaly většinou v Číně. Proč? Čínské budovy proti požárům nebyly chráněné. Zmiňovaný požár proběhl 18. února v roce 1977 v čínském městě Ili v provincii Sin-ťiang. Stovky dětí uhořely úplně zbytečně, budova neobsahovala dostatečný počet únikových východů.

  Dramatické chvíle před 21 lety. Česko zasáhly katastrofální povodně. A nebyly jediné

  Nejhorší požáry byly v Číně

  Novodobých požárů je dost a dost. Přesto si vzpomeňme na ten nejtragičtější v roce 1863. Tehdy v chilském Santiagu shořel kostel a zanechal po sobě 2500 mrtvých. Jde o nejhorší požár v historii vůbec. Celé 19. století docházelo k podobným tragédiím. V roce 1893 si požár japonského divadla vyžádal 1995 mrtvých. Při požáru v čínském divadle v Cantonu pak zemřel v roce 1845 dalších 1670 lidí. Jen o pár desítek let později v roce 1871 zemřelo v čímském Šanghaji 900 lidí – uhořeli.

  Největší požáry v Čechách často nastanou v létě. Dbejte zvýšené opatrnosti. Zejména kuřáci

  Tragické požáry v Evropě

  Nejhorší požár naší doby proběhl v Evropě roku 1995 v Ázerbájdžánu. Požár v metru v hlavním městě Baku zavinila technická závada na vagoně. Uhořelo při něm 289 lidí, dalších 270 bylo zraněných. Druhým tragickým místem se stal v roce 2009 noční klub Perm v Rusku, kde uhořelo 156 lidí. Požár způsobila pyrotechnika, která podpálila výzdobu na stěnách a stropu.

  Ničivému požáru hotelu v centru Prahy podlehli už čtyři lidé, dvě ženy zemřely v nemocnici

  Neméně dramatická událost se odehrála v roce 2000 v Rakousku. Pozemní lanovku zachvátil požár pří jízdě v tunelu na Kitzsteinhorn. Jednalo se o lanovku v rakouském lyžařském středisku Kaprun. Přímo v tunelu přišlo o život 152 lidí, celkově bylo obětí 155, mezi nimi i jedna Češka. Další tři lidi se otrávili v horní stanici jedovatými plyny. Zachránilo se pouze 12 lidí.

  Poslední největší tragédie pochází z června roku 2017. Při požáru výškového bytového domu Grenfell Tower v Londýně zemřelo nejméně 79 lidí.


  Témata:

  Nepřehlédněte