• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nejlepší hráči počítačových her si v Brně zahrají o 500 tisíc korun

  25.11.2021
  Redakce

  Do Brna se sjeli nejlepší čeští hráči počítačových her. V neděli jejich zápolení vyvrcholí soubojem ve finále, které bude součástí festivalu zábavy Life! na výstavišti. Podle Radka Hanzlíka, který je odborníkem na esporty ve společnosti Vodafone, jsou počítačové hry, v nichž soutěží týmy i jednotlivci, stále populárnější. Diváci zápolení sledují podobně jako klasické sporty a osm týmů, které spolu soupeří v Brně již od středy, si rozdělí jako odměnu 500 tisíc korun.

  V Brně spolu hrají pětičlenné týmy ve hře Counter Strike: Global Offensive. „Jednoduše řečeno jde o střílečku, kdy se týmy musejí na mapě nejprve najít a pak zničit druhý tým. Jedni jsou policisté a druzí teroristi,“ uvedl Hanzlík. Mistrovství je celoroční, začalo už v lednu a do Brna se dostalo osm nejlepších týmů. Republikový šampionát se hraje ještě v dalších třech hrách. Jedna hra je karetní, kde hraje jeden na jednoho. V další proti sobě stojí v jedné hře více čtyřčlenných týmů. „Jedná se také o střílečku a vítězí ten, kdo přežije jako poslední,“ řekl Hanzlík. Poslední soutěžní hra má název League of Legends, pětičlenný tým v ní ovládá hrdinu, který se pohybuje ve fantasy světě a postupně získává lepší vybavení a musí zničit soupeře.

  Zájemci se mohou na zápolení dívat buď přímo na výstavišti na velké obrazovce nebo doma na svém počítači online přes kanál Twitch. I v Česku už sledují počítačové zápolení spousty diváků a podle Hanzlíka zažívá tato zábava boom především v Asii, kde už je mnohdy populárnější než sledování klasických sportovních odvětví. Právě díky zájmu diváků se roztáčejí v esportu velké peníze, protože řada firem v něm vidí reklamní příležitost. „Je to velmi podobné jako v klasickém sportu. Soutěžící mají i smlouvy s globálními výrobci sportovního oblečení stejně jako sportovci,“ poznamenal Hanzlík. Díky tomu si mohou ti nejlepší hráči vydělat hodně peněz. Například Tomáš „oskar“ Šťastný, který se zaměřuje na počítačovou hru Counter Strike, dokázal už na turnajích vydělat přes 300 tisíc dolarů (zhruba 6,8 mil. Kč).

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte