Finanční hranice
Většina děti žije v rodinách s takovým materiálním zázemím, že mohou mít „všechno“, dostat dárek, i dražší, pro ně není nic výjimečného. Je pak samozřejmě problém vysoko nastavený standard „přebít“ něčím výjimečným, ať už je to dárek k narozeninám na Vánoce nebo za vysvědčení. Naopak by zas dítě nemělo dostat jako dárek věc, kterou by mu rodiče museli pořídit tak jako tak. Třeba nové oblečení či boty, protože ze starého už dítě vyrostlo. I když není finanční situace rodiny zrovna nejlepší, aspoň malý dárek by dítě dostat mělo. Hlavně aby to byl dárek.
Slova uznání
Ač nestojí vůbec nic, „darovat je“ je mnohdy daleko těžší než darovat hmotnou věc. Generace lidí, kteří se dnes stávají rodiči, svými rodiči nebyla moc chválena, takže neměla šanci se naučit pochválit druhého. Ano, takové ty běžné pochvaly typu „hezké šaty“, to ano, ale ocenit druhého za to, co udělal je problém. Přitom vyslovit takové uznání je nesmírně důležité. Když ho nevyslovíte, ten druhý ho nemůže vyslechnout a vlastně o něm ani neví. Je třeba ocenit konkrétní věc nebo věci a s patřičným důrazem, přednesem a s odpovídajícím emočním laděním. A dát dítěti čas, aby tento neobvyklý zážitek mohlo vstřebat. Potom i ono bude schopno¨jednou pochválit své dítě. Dárek už je vlastně pak jen potvrzením tohoto uznání.
Společný zážitek
Zní to jako klišé, ale je to tak. Sdílením společných zážitků dáváte dítěti to nejcennější, svůj čas. Pravda, další klišé. Kolikrát v „běžném provozu“ prostě „nemáme čas“. I když to není otázka množství času, ale priorit. Je jedno, o jaký společný zážitek půjde, hlavně, že jej budete vědomě sdílet, že spolu prostě budete rádi. Samozřejmě, že společný zážitek jenom vylepší, když k němu připojíte i slova uznání. A dárek může být spojený s tím zážitkem, např. nějaký suvenýr ze zoo. Už to pak nebude obyčejná věc, ale věc s příběhem.
A co kniha?
„Za vysvědčení knihu“ býval oblíbený slogan. Ale není to univerzální návod. Některé děti dárek v podobě knihy potěší, jiné ani trochu. Trochu lstivé, ale na zas až tolik, je dítěti, které normálně knihy „nemusí“ darovat knihu o něčem, co ho zajímá. A kdyby to náhodou tak úplně nevyšlo, pořád ještě tu je možnost nějakého společného zážitku a slova uznání. Ta nezklamou nikdy.