Úřad biskupa vykonával v Myře až do smrti a byl tam také pohřben v místní bazilice. Když město obsadili a vyrabovali mohamedáni (dnes muslimové), byly jeho ostatky r. 1087 přeneseny do italského přístavního města Bari, kde se každý rok konají oslavy na jeho počest. Holandští osadníci v severní Americe ho nazývali Sinteklaas a z něj vznikl americký Santa Claus. I když už zhruba od poloviny 19. st. byl vnímán jako růžolící stařík v červeném oblečení, jeho popularita v této podobě začala strmě stoupat od r. 1931, kdy se „zapojil“ ve firmě Coca-Cola do vánoční reklamy. A protože je tam spokojen, tak tento nápoj propaguje do dneška a i s pomocí kamionu.
Legendy
Nejznámější z nich je ta o třech chudých pannách, které zachránil, když je chtěl jejich otec prodat do nevěstince. Třikrát každou noc hodil do jejich okna váček naplněný zlatem a tak je zachránil před údělem prostituce. Stal se tak, kromě jiného, patronem neprovdaných dívek. Na této legendě je založena tradice mikulášské nadílky – tajné i zjevné. A proč házel ty váčky v noci a jenom jim je osobně nepředal? Mikuláš byl hluboce věřící člověk a v životě se řídil příkazy evangelií, konkrétně sv. Matouše. Říká se v něm, že když někdo dává chudým, nemá to vytrubovat na ulicích, aby tak sklízel slávu od lidí. Jeho dobrodiní má zůstat utajeno a Bůh, který to vskrytu vidí, ho odmění. Chtěl tak vykonat dobrý skutek, o kterém by věděl jen Bůh. Kdyby se o tom dozvěděli lidé, nebyly by mu přičteny zásluhy.
Další legendy hovoří o třech mužích, nespravedlivě odsouzených, které zachránil od popravy svým svědectvím. Tři námořníky zachránil před utonutím (patron lodníků a rybářů). Přivedl zpět k životu tři chlapce, které zabil jakýsi sadistický řezník a jejich těla naložil do sudu a ukryl (patron a miláček dětí).
Výskyt jména
Jméno Mikuláš má přes 6.000 lidí a věkový průměr je 16 let. Sporadicky se objevuje od 20. let minulého století. Jeho obliba začala stoupat zvl. po r. 2005.
Jméno Mikoláš používá asi 400 lidí a věkový průměr je rovněž 16 let. Jednotlivě se objevuje v 30. letech minulého století a jeho obliba stoupla rovněž počátkem nového tisíciletí.
Jméno Nikolas a Nicolas má přes 5.800 lidí s věkovým průměrem kolem jedenácti let. Začátkem 90. let se počet obou jmen začal zvyšovat.
Všechna tato jména se objevují v kombinaci s druhým jménem a zvláště dvě první i v mnoha příjmeních.
Počasí
Lidové pranostiky většinou předpovídají na den sv. Mikuláše zimu a sníh.
Po sněhu Bára s Mikulášem šla
Svatá Barbora mosty mostí, Sába (5. 12.) hřeby ostří, svatý Mikuláš je přibíjí.
Na svatého Mikuláše už je zima celá naše
O sv. Mikuláši snížek často práší.
Svatý Nikola, honí koně do dvora.
Na svatou pannu Kateřinu sluší se schovati pod peřinu, pak na svatého Mikuláše, toť jest zima všecka naše
Na Mikuláše po ledě, na Štěpána po blátě
Ale také oblevu či teplotu nad nulou, která má pak za následek velkou zimu.
Svatý Mikuláš splachuje břehy.
Napije-li se na Mikuláše pták z koleje, nenapije se kůň tři měsíce z řeky.
Když na Mikuláše prší, zima lidi hodně zkruší.
Svatý Mikuláš – ze sněhu hned vodu máš.
Na Mikuláše voda, na Tomáše (21. 12.) led.
Na svátek štědrého biskupa obyčejně pršívá.
Zelený Mikuláš – bílý leden.
Neviděl-li by svatý Mikuláš mokré střechy, musel by být slepý.
Anebo obojí počasí.
Svatý Mikuláš přijíždí na bílém nebo na hnědém koni.
Předpovědi a rady do hospodářství.
Na Mikuláše se mají hotovit a zkoušet biče, aby se dobytek neplašil.
Prší-li na Mikuláše nebo padá sníh, bude příští rok hodně hrachu.