Nejohroženější památka Středočeského kraje dostala druhou šanci. Zámečku Žáky se ujali dva nadšenci

14.5.2019
Petr Matura
Další fotky

Historie obce Žáky sahá až do roku 1142, kdy kníže Vladislav II. založil klášter v Sedlci a do jeho majetku náležel mimo jiné i dvůr Žáky. Zámeček jako nejmladší budova byl při jihozápadním okraji poplužního dvora dokončen v roce 1803 tehdejším vlastníkem statku Adolfem z Pottingu a sloužil jako letní sídlo obklopené zámeckým parkem. Od roku 1815 se zde střídali majitelé.

Zdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty

V roce 1830 statek Žáky koupila Gabriela Auersperková a připojila ho ke svému panství Žleby. Od té doby byl zámek pouze sídlem panských úředníků a vlastně již v této době začínal pomalu chátrat. V roce 1948 se jeho majitelem stala Střední zemědělská technická škola v Čáslavi a nadále sloužil jako kanceláře a byty. Do nedávné doby byl majetkem obce. Nacházel se v dezolátním stavu a stal se tak nejohroženější památkou Středočeského kraje.

Paulů: Urbexer se nikam nevlamuje, nic si z míst kromě vlastních fotografií neodnáší

Nedávno však dostal novou šanci. Zámku se ujala dvojice nadšenců a začala s nákladnou rekonstrukcí, která je patrná již dnes. Snad tak nakonec bude zachován pro příští generace.

V budově zámku se plánuje zřídit společenské centrum a také malý regionální pivovar.

FOTO: Zámeček Žáky

Zámeček Žáky - Zámeček ŽákyZámeček Žáky - ŽákyZámeček Žáky - ŽákyZámeček Žáky - ŽákyZámeček Žáky - DSC05411
Další fotky
Zámeček Žáky - ŽákyZámeček Žáky - Žáky

První vlaštovkou byla v dubnu letošního roku víkendová akce spojená s ochutnávkou piva, grilováním a prohlídkou zámku. V budoucnu by se obec Žáky mohla těšit velkému zájmu turistů mimo jiné i proto, že se nachází v turisticky atraktivní lokalitě s množstvím dalších historických památek. Zvýšení návštěvnosti by pak jistě prospělo celému regionu.Nepřehlédněte