Nejslavnější český četník Tomáš Töpfer slaví sedmdesát!

Sympatický fousáč s rozpláclým nosem byl a nebo pořád ještě je hercem, režisérem, hospodským, principálem a divadelním ředitelem, senátorem nebo docentem na DAMU. Největší oblibu si u diváků ale získal nejspíš jako vrchní strážmistr Karel Arazím v Četnických humoreskách.

Už jako malý kluk býval rodinným šaškem a když se ve škole hrálo divadlo, nesměl u toho nikdy chybět. I když chtěl být také popelářem nebo lékařem, touha být hercem mu vydržela nejdéle. Přestože o něm ještě jako o malém chlapci slavný bard Národního divadla Karel Höger prohlásil, že z něj nikdy herec nebude, protože neumí pořádně chodit, maminka mu fandila a radila mu, ať hraje v Divadle na Vinohradech, protože to bude mít blízko do práce. A on ji poslechl. Nejdříve jako člen hereckého souboru a teď tam již osmým rokem řediteluje.

 

Neposeda

Vystudoval brněnskou konzervatoř i pražskou DAMU a začínal hrát v oblastních divadelních štacích – v Ostravě, Šumperku nebo Ústí nad Ladem. V Praze hrál v Realistickém divadle, Činoherním klubu a v Divadle E. F. Buriana, a v roce 1987 na jedenáct let zakotvil v Divadle na Vinohradech. Sám o sobě tvrdí, že je strašně neposedný, a tak si k tomu ještě v roce 1990 vymyslel, že bude na pražském hradě pořádat Shakespearovské letní slavnosti.

Co mají společného pplk. Kostroun z Četnických humoresek a J. R. Ewing

O rok později v domě na Praze 2, který jejich rodině vrátili v restituci, začal se svým starším bratrem Pavlem provozovat legendární hostinec U Kalicha. Ten, ve kterém snaživý agent Bretschneider zatknul Josefa Švejka i nešťastného hospodského Palivce na začátku Haškova světoznámého románu. Podnik si brzy získal oblibu i mezi dalšími herci, kteří tam měli svůj vlastní VIP box a kterým často Töpfer nechával nalévat bez placení.

To mu však pořád nestačilo, a tak spolu s Eliškou Balzerovou založil v roce 1995 nadaci Fidlovačka na obnovu nuselského divadla, které bylo v té době v dezolátním stavu. A o tři roky později ho premiérou hry autora české hymny J. K. Tyla s názvem Fidlovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka slavnostně otevřel. Odtud v roce 2012 odešel, aby vystřídal Jindřicha Gregoriniho v ředitelském křesle vinohradského divadla.

Kromě divadelního angažmá je rovněž velice populárním filmovým a televizním hercem. Objevil se v několika dílech Básníků nebo v seriálech Nemocnice na kraji města, Život na zámku a především v hlavní roli Četnických humoresek.

Co přivedlo k herectví Igora Chmelu? Štěstí nebo troufalost?

Homo politicus

Jedním z prvních signatářů Charty 77 byl jeho tehdejší tchán, historik Karel Pichlík. I když mu ji dal samozřejmě přečíst, radil mu, ať ji raději nepodepisuje a zůstane užitečný tam, kde je. Poslechl ho, ale rozhodl se uspořádat sbírku na pomoc pronásledovaných signatářům Charty, čímž na sebe přivolal nechtěnou pozornost tajné policie.

Další výraznou srážkou s politikou byla pro Töpfera listopadová revoluce 1989, kdy byl jedním z těch, kdo vyhlašoval stávku pražských divadel na podporu zbitých studentů. A nakonec byl v letech 2006 až 2012 senátorem za Prahu 2 jako nestraník v barvách ODS.

 

Bulváru nic nedaruje!

Výraznou součástí Töpferovy identity je i jeho židovský původ, ačkoliv pochází podle svých slov z liberální židovské rodiny, která nikdy příliš nepraktikovala. Přesto oba jeho rodiče neunikli za druhé světové války represím, a všichni příbuzní z otcovi rodiny , jak zmínil v jednom rozhovoru, „šli komínem“. Proto zažaloval Mladou frontu Dnes za článek z roku 2015, který naznačoval, že jeho účast ve spolku usilujícím o přeměnu pražského nádraží Bubny na Památník ticha věnovaný transportu českých Židů do Terezína má zištné motivy. Nakladatelství mu muselo vyplatit 150 tisíc. O několik let předtím již uspěl ve sporu s deníkem Blesk, který ho za zveřejnění jeho nahých fotografií odškodnil půl miliónem korun, a v jiném případě musel zveřejnit omluvu za informace, podle kterých si Töpfer dopřával luxusního života díky dotacím pro Fidlovačku.

20 zajímavostí o legendárních „četnících“. Proč nebyl natočen sedmý díl Četník u Waterloo?

Töpferova první žena i s jejich dcerami Terezou a Martou v roce 1987 emigrovala do USA. Protože mu o svých plánech nic neřekla, byl to pro něj šok, se kterým se dlouho nemohl vyrovnat. Tereza dnes učí angličtinu a Marta je zpěvačkou. Při druhé svatbě v roce 1992 vyženil třetí dceru Lucii.

Dnes, 15:06
Na konci letošního ledna skončí platnost dálničních známek na rok 2020 a s nimi skončí...
Dnes, 13:25
Moravští Chorvaté žili na Břeclavsku od 16. století. Paradoxně, samostatná Československá republika pro ně znamenala...
Dnes, 13:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:00
Děti v Česku s kamarády komunikují častěji přes sociální sítě než osobně. Na internetu či...
Dnes, 11:15
„Božena Němcová byla silná osobnost, v dnešní době by byla nadšená z toho, že ženy...
Dnes, 08:59
V oknech Piaristického kláštera v Příboře na Novojičínsku bude od úterý k vidění výstava O...
Dnes, 05:52
Snad každá žena měla tu čest je někdy nosit. Řeč je o silonkách, které před...
Včera, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Včera, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Včera, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Včera, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Reklama