• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Nejvíc domácností finanční „ztopí“ neočekávané výdaje. Drahé jsou dovolené, léky a zubaři

  1.5.2018
  Andrea Cerqueirová

  Pro 28,1 % domácností je problémem neočekávaný výdaj ve výši 10 200 korun, pro 25 % týdenní dovolená pro všechny členy domácnosti, pro 7,4 % automobil, pro 7,1 % jíst obden maso, pro 3,2 % platit včas různé pravidelné platby a splátky, pro 3,1 % je problém dostatečně vytápět byt, pro 0,2 % mít pračku, pro 0,1 % barevný televizor a pro 0,1 % telefon. Vyplývá to z šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) za rok 2017.

  Míra materiální deprivace loni činila 3,7 % a značí to, že domácnost si kvůli nedostatku financí nemohla dovolit čtyři a více položek z výše uvedených, které Český statistický úřad sledoval.

  Bezmála devět procent Čechů živoří. Příjmová chudoba nejvíc ohrožuje důchodce a samoživitelky

  Zátěží je nákup předepsaných léků

  „Pro 11,7 % domácností činí velkou finanční zátěž a pro 47,1 % částečnou zátěž nákup předepsaných léků, pro 9,9 % velkou zátěž a pro 47,7 % určitou zátěž nákup volně prodejných léků, pro 9 % velkou zátěž a pro 39,9 % určitou zátěž péče u zubaře, pro 7,1 % velkou zátěž a pro 29 % určitou zátěž hospitalizace v nemocnici, pro 5,5 % velkou zátěž a pro 31 % určitou zátěž péče u praktického lékaře či specialisty,“ uvedla Simona Měřinská z doboru šetření v domácnostech ČSÚ.

  FOTO: Český statistický úřad – finance

  Český statistický úřad – finance - Český statistický úřad 2 – foto ACČeský statistický úřad – finance - Český statistický úřad 2 – foto ACČeský statistický úřad – finance - Český statistický úřad 3 – foto ACČeský statistický úřad – finance - Český statistický úřad 4 – foto ACČeský statistický úřad – finance - Český statistický úřad 5 – foto AC

  Mezi indikátory, které vrhají lidi a domácnosti do ohrožení příjmovou chudobou nebo sociálním vyloučením, spadá i nízká pracovní intenzita, která byla loni u 5,5 % lidí. Souhrnný indikátor ohrožení příjmovou chudobou nebo sociálním vyloučením byl v roce 2017 na úrovni 12,2 %.  Nepřehlédněte