Bezmála devět procent Čechů živoří. Příjmová chudoba nejvíc ohrožuje důchodce a samoživitelky

16.4.2018
Andrea Cerqueirová

Exekuce jsou problém v Praze i středních Čechách. Dluhy tu splácí kolem 9 % lidí

Míra ohrožení příjmovou chudobou se dlouhodobě pohybuje v rozmezí 9 až 10 %. Nejvíce jsou jí ohrožené rodiny jednotlivců s dětmi a senioři nad 65 let. U samoživitelek či samoživitelů s dítětem to loni bylo v průměru 31,4 %, u lidí starších 65 let 28,3 %.

„Příjmovou chudobou byl vloni ohrožen zhruba každý jedenáctý obyvatel České republiky. Jde o lidi žijící v domácnostech, jejichž příjmy nedosáhly stanovené hranice. Ta se liší podle složení domácností. Například pro domácnost jednotlivce činí 11 195 korun za měsíc. V případě rodičů se dvěma menšími dětmi se rovná 23 509 korunám,“ uvedla Michaela Jirková z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

I v době blahobytu se špatně žije postiženým a samoživitelkám. Jaké jsou rezervy sociálního systému?

Průměrný čistý měsíční příjem na člověka loni činil 14 300 korun, medián 13 300 korun. Horší to je u samoživitelek či samoživitelů, kde průměrný měsíční příjem na osobu činí asi 9800 korun, medián přibližně 9080 korun.

Hůř jsou na tom domácnosti samoživitelů a samoživitelek i v tom, jak se jim daří s příjmy vyjít. Zatímco celkově 65,6 % domácností s příjmy vyjde s menšími obtížemi, ale docela snadno (11,2 % domácností snadno až velmi snadno), u rodin samoživitelek a samoživitelů vyjde s příjmy s menšími obtížemi, ale docela snadno jen 49,1 % domácností (a pouze 5,4 % domácností snadno až velmi snadno).

Škodovka zvyšuje produkci, zaměstnanci kolabují. Sanitky je odvážeji přímo z provozu. Můžou za to 18hodinové směny a přepracování, tvrdí zaměstnanci

 


Témata:

Nepřehlédněte