Některé památky budou otevřené i o Vánocích

6.11.2019
Martin Solar

„Máme za sebou další úspěšnou sezonu, daří se nám udržovat zájem návštěvníků o naše památky a zároveň zvyšovat vlastní výnosy, díky kterým můžeme památky obnovovat i zlepšovat kvalitu služeb. Daří se nám také regulovat návštěvnost na nejvytíženějších památkách a naopak zviditelňovat ty méně známé, na což se chceme zaměřit i v dalších letech,“ sdělila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Nejnavštěvovanějším objektem letošní hlavní sezony je zámek Lednice, který do konce září navštívilo bezmála 350 tisíc lidí. Druhé místo patří zámku Český Krumlov, na který zavítalo téměř 330 tisíc návštěvníků. Trojici nejnavštěvovanějších památek již tradičně doplňuje zámek Hluboká s návštěvností přesahující 250 tisíc lidí. Pomyslným skokanem roku se stal zámek Švihov, který si oproti loňskému roku polepšil o 11 500 návštěvníků.

Vysoká návštěvnost pomáhá i výnosům. Za období od začátku roku do konce září činily vlastní výnosy celkem 543 milionů korun, jedná se tak o nárůst o 7,69 procenta oproti stejnému období z roku 2018. Prostředky ze zvýšených výnosů byly použity na opravy památek, restaurování mobiliáře a odstranění škod v parcích a zahradách, způsobených dlouhodobým suchem a škůdci. Část prostředků směřovala rovněž na pokrytí nákladů spojených s růstem cen energií a na zkvalitňování služeb pro návštěvníky.

Zachránce orloje, Antonín Strnad. I díky němu středověké hodiny neskončily ve starém železe

Letošek byl věnován rodu Gallasů a Clam-Gallasů. Jejich rodová sídla – hrad Grabštejn, zámek Lemberk a hrad a zámek Frýdlant – se tak stala stěžejními objekty pro rok 2019. Zde a na dalších zapojených památkách proběhly desítky kulturních akcí, přednášek, výstav a dalších aktivit, které zájemce seznámily s rodem, který se velkou měrou zasadil o společenský i hospodářský rozvoj nejen na severu Čech. Rok Gallasů a Clam-Gallasů vyvrcholí výstavou Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách, která se bude konat od 12. prosince v Oblastní galerii Liberec a potrvá až do 1. března 2020.

I když hlavní návštěvnická sezona už je pryč, desítky památkových objektů ve správě NPÚ mohou zájemci navštívit do konce roku v rámci adventního programu, který započne již v polovině listopadu. Jako již tradičně jsou připraveny speciální vánoční prohlídky, trhy a jarmarky, hudební koncerty, divadelní představení, tematické výstavy a mnoho dalšího.

Velmi oblíbené jsou adventní trhy na zámku Sychrov spojené s ukázkami řemesel, které se letos budou konat 30. listopadu a 1. prosince. Následující víkend se poté uskuteční adventní dny na zámku v Jindřichově Hradci, kde bude v provozu 500 let stará černá kuchyně a chybět nebudou ani tvůrčí dílny pro děti i dospělé. Audienci u krále Přemysla Otakara II. a řemeslný jarmark s bohatým doprovodným programem nabídne Královský advent na Křivoklátě o víkendu 14. a 15. prosince.

Někde bude otevřeno i na Štědrý den – otevřen bude hrad Bouzov i kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, chybět nebude ani půlnoční mše v zámecké kapli na Bečově. Na první svátek vánoční otevře zámek Lysice a hrad Šternberk, na svatého Štěpána pak hrady Bouzov a Buchlov a kostel v Mostě.

Bohumil Boček. Armádní generál, který měl zmizet z historieNepřehlédněte