Zachránce orloje, Antonín Strnad. I díky němu středověké hodiny neskončily ve starém železe

Pokud bychom měli určit sedm divů turistického světa, jistě by mezi ně patřil i orloj na Staroměstském náměstí v Praze. Dnes, po nákladné opravě, se opět skví v plné kráse. Od roku 1410, kdy vznikl, mu však již několikrát zvonili umíráčkem. Vždy ho však zachránili lidé, kteří se po takovém činu jistě nestali slavnými, ani nemuseli prchat před houfy zvědavých novinářů. O jednom z nich si můžeme říci. Jeho náhrobek nalezneme v Chržíně u Velvar.

Praha se po roce 1620 stávala pomalu ale jistě provinčním městem Rakouského císařství. Hlavní úřady, panovník, diplomatický sbor, vše se odstěhovalo do Vídně. Nebylo to tak děsivé, jak líčí Jirásek, ale přeci jen, význam kdysi hlavního města a metropole císařství pomalu upadal. Jistě, nadále se investovalo, nadále se stavělo. Vznikaly architektonické skvosty, sochy, obrazy. Ovšem byly i památky starší, na které se jaksi zapomínalo, a jejich význam upadal. Jednou z nich byl i orloj na Staroměstské radnici.

Nacisté zapálili Staroměstskou radnici těsně před koncem války. Orloj málem skončil ve šrotu, poté ukazoval chybně hodiny

S nástupem císaře Josefa II. začalo tzv. osvícenství. Jedněmi velebené, druhými upřímně nenáviděné. Historici, památkáři, milovníci knih jistě dodnes nemůžou přijít radikálnímu synovi Marie Terezie na jméno. Desítky zrušených klášterů, v komisi prodané stříbro a zlato, knihy nabírané vidlemi a prodávané kupcům, kteří do vytrhaných listů balili koření. Tady Jirásek opravdu nepřehání.

Nezájem odskákal i pražský orloj a někdy kolem roku 1787 byl již v takovém stavu, že magistrát vážně uvažoval o tom, odvézt celý stroj do starého železa. Nikoliv obrazně, ale fakticky. Nefunkční, poškozený, polámaný, zkrátka k ničemu. Byl zachráněn na poslední chvíli a za minutu dvanáct.

Víte, kde je v Praze hospodský orloj? V Přední Kopanině. A čas tam jde pěkně pozpátku

Tím zachráncem byl Antonín Strnad. Matematik, meteorolog a astronom. Narodil se v roce 1747 v Náchodě. Rodina, zpočátku dosti zámožná, po válkách s Pruskem zchudla, a student Strnad byl v roce 1763 z existenčních důvodů přinucen vstoupit do jezuitského řádu.

Zde je třeba pro pořádek uvést, že jezuité nebyli žádní hlupáci. Tedy v naprosté většině nebyli. Strnad se stal adjunktem hvězdárny v Klementinu a později i jejím ředitelem, kterým zůstal i po zrušení jezuitského řádu. Současně s tím byl jmenován členem Mannheimské meteorologické společnosti. Díky němu se Matematické muzeum v Klementinu rozrostlo o mnoho zajímavých exponátů, knih, glóbů i přístrojů.

FOTO: Antonín Strnad a pražský orloj

Antonín Strnad a pražský orloj - oprava orlojeAntonín Strnad a pražský orloj - orlojAntonín Strnad a pražský orloj - portrétAntonín Strnad a pražský orloj - Strnadovy knihyAntonín Strnad a pražský orloj - zámek Sazená
Další fotky
Antonín Strnad a pražský orloj - náhrobek v Chržíně

V astronomii stanovil přesné zeměpisné souřadnice pražské hvězdárny, pozoroval přechod Merkura přes sluneční disk a zákryty Jupiterových měsíců. V meteorologii vydal knihu s názvem Chronologický přehled přírodních událostí v Království českém, od roku 633 do roku 1700. Současné diskuze o změnách klimatu by v této knize našly jistě mnoho zajímavých informací.

Záchrana se podařila s pomocí magistrátního rady Františka Fischera a konšelé nakonec uvolnili potřebných osm set zlatých na opravu. Našel se i hodinář, malíř i řezbář, takže všechny mechanické součásti i součásti výtvarné byly obnoveny a zachovány. Antonín Strnad zemřel v roce 1799 na tuberkulózu, na zámku Kinských, v Sazené u Kralup nad Vltavou.

Dnes, 08:32
Kdo by v Čechách neznal Rumcajse, Křemílka s Vochomůrkou nebo motýla Emanuela a Makovou panenku? Již několik...
Dnes, 04:43
Českou republiku dnes navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Jak je u předních politiků obou...
Dnes, 04:12
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:12
Když se zamyslíme nad nejstarším detektivním příběhem, patrně myslíme na Agathu Christie či Arthura Conana...
Včera, 18:56
Sněmovna bude dál projednávat novelu poslanců KSČM, podle níž by majetková přiznání museli pravidelně podávat...
Včera, 15:57
Od pondělka můžete zavítat do vybraných zámeckých parků a zahrad. S ohledem na aktuální vládní...
Včera, 15:34
Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do Moskvy,...
Včera, 14:43
Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372 tisíc žáků...
Včera, 13:55
Všem samoplátcům najednou vláda nemůže umožnit odjet do lázní, v první fázi se proto chce...
Včera, 13:25
Onemocníte při každé příležitosti a užíváte antibiotika, ale bez žádaného efektu? Příčinou může být oslabený...
Včera, 11:57
Nejslavnější česká rosnička a také herečka a moderátorka bere rok života bez pořádného hraní jako...
Reklama