Obyvatelé městských bytů v Lubech na Chebsku, kteří mají zaplatit nedoplatky za teplo z loňského roku ve výši desítek tisíc korun, ve čtvrtek předali na radnici stížnost. Požadují v ní přešetření smluv s dodavatelem. Podle stížnosti měl dodavatel tepla, společnost Lubská Kalora, neadekvátní zisk z dodávek tepla v loňském roce. Starosta Vladimír Vorm (KDU-ČSL) řekl, že se stížností bude zabývat zastupitelstvo a posoudí ji právníci.
„Pokud dodavatel tepla neměl zafixované ceny plynu, pak by město nemělo dopustit, aby takovýto nehorázný zisk padl na sociálně slabé občany města,“ píše se ve stížnosti. Jednatel firmy Jaromír Brož už ve středu takovéto domněnky na jednání s občany striktně odmítl s tím, že prudké zdražení tepla zhruba na trojnásobek byl důsledek skokového zdražení plynu, kterým se v Lubech topí. Cena tepla je navíc regulovaná a kontroluje ji Energetický regulační úřad.
Podle starosty Vorma se do sporu zapojila jen část obyvatel. „Bavím se s lidmi, kteří si uvědomili, co hrozí, a dávali si třeba 2000 měsíčně na stranu, aby je vyúčtování nezaskočilo. Také si nezvedli zálohy, říkali, že to nechtěli posílat nám, ale sami si udělali rezervu,“ řekl.
Vytýká hlavně vládě, že už od prudkého zdražení cen plynu mluvila o pomoci malým teplárnám, které jsou závislé na plynu, ale nic v této věci neudělala. Podobně se vyjádřil jednatel Lubské Kalory Brož, podle kterého se už měsíce jedná o případné kompenzaci, ale reálná možnost, jak požádat o podporu za loňský rok, stále není.
Lidé městu vyčítají, že je dostatečně a včas neinformovalo o tom, že cena tepla jde prudce nahoru, a tak se na současnou situaci, kdy musí doplácet 20.000, ale i 50.000 korun, nemohli připravit. Vedení města ale argumentuje tím, že se informace několikrát objevila v místním zpravodaji, který je i na webových stránkách města. Lidé si tak mohli zálohy zvýšit.
Za současné situace mají dlužníci za teplo z městských bytů možnost sjednat si splátkové kalendáře. „Je to stejné jako každý rok. Pokud někdo má nedoplatek, tak ho může do konce srpna zaplatit. Pokud to není možné, může se spojit s naším Bytovým hospodářstvím a domluvit si splátkový kalendář. Tak to bylo vždy,“ podotýká starosta Vorm.
Zástupci chebského úřadu práce na středečním setkání vybídli obyvatele, kteří se ocitli v nouzi, aby se pokusili požádat o státní příspěvek na bydlení nebo dávku v hmotné nouzi. Upozornili ale, že nárok na tyto dávky limitují podmínky zákona. Část lidí, kteří nyní nevědí, jak své nedoplatky za teplo zaplatit, by tak mohla získat příspěvek nebo jinou formu podpory.
Zdroj: ČTK