• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nová brněnská platforma chce posluchače vrátit k uvědomělému poslechu hudby

  13.4.2024
  Simona Knotková

  V Brně vznikla nová evropská platforma pro poslech nezávislé hudby.

  Umbrella for Music Curators (UFMC) nabídne hudební pořady, v nichž jednotliví kurátoři prezentují sbírky nezávislé hudby, a to včetně kontextu. Na webové platformě spolupracuje brněnské Ponava.Radio s partnery z Polska, Nizozemska a Slovenska. Dnešní zahájení provozu v Domě umění města Brna je součástí festivalu Faun.

  Hudba v současnosti slouží lidem často jen jako kulisa, o které nepřemýšlejí. „UFMC si klade náročný cíl přivést posluchače zpět k uvědomělému poslechu hudby, a to právě prostřednictvím lidí, kteří jí rozumí a kteří dokážou posluchačům předat hlubší souvislosti. Funguje to jako na výstavě výtvarného umění, kde kurátor vtiskne uměleckým dílům s pomocí promyšlené instalace svůj vlastní otisk,“ řekl Tomáš Vtípil, alternativní hudebník a zvukový supervizor UFMC.

  UFMC spojuje vydavatele, tvůrce, experty a posluchače, kteří za měsíční příspěvek tři eura získávají hudební obsah ve vysoké zvukové kvalitě. „Osmdesát procent z poplatků od posluchačů jde přímo k muzikantům a labelům,“ uvedl Vít Kalvoda z Ponava.Radio. Kromě toho mohou posluchači podpořit vybraného umělce i přímým příspěvkem, který získá v plné výši.

  Obsah i forma jednotlivých pořadů se budou různit. „Pod jednou střechou vytváříme pestrou mozaiku žánrů, přístupů a hudebního myšlení,“ uvedl jeden z kurátorů Ladislav Železný.

  Při plánování platformy naráželi její tvůrci na řadu autorskoprávních překážek spojených se streamováním hudby. Ve spolupráci s advokátem Viktorem Košutem vytvořili nový licenční a kontraktační model. „Jsem rád, že se nám podařilo najít řešení tohoto rébusu, které nyní najde celoevropské uplatnění,“ uvedl Košut.

  „Digitální platforma, která by usilovala o narovnání neférové distribuce finančních toků v hudebním odvětví zní mým uším jako malý, ale přece jen plamínek naděje, že celé prostředí ještě nepropadlo do fatální letargie totální závislosti na veřejném financování,“ řekl Ján Sudzina, ředitel slovenského hudebního vydavatelství Hevhetia, jednoho ze členů konsorcia.

  Mezi zakládající zahraniční partnery patří také Královská konzervatoř v Haagu a polský projekt Voicingers. „Již je zde několik dalších zahraničních zájemců o partnerství, čekajících na další fázi projektu, kdy se do něj také budou moci aktivně zapojit,“ poznamenal Kalvoda. Vznik platformy podpořil grantový program Kreativní Evropa asi 195 000 eur (4,95 milionu korun) na dva roky.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte