O víkendu se vám nabízí mimořádná procházka Jelením příkopem

25.10.2019
Fefík
Další fotky

Uvidíte opravu parkánových hradeb a věže Mihulky, tunel valem Prašného mostu i zrekonstruovaný medvědinec Pražského hradu. Otevřen bude vstup ze spodní části Chotkovy silnice. Trasa je náročná a prochází staveništěm. Návštěvníci se musí řídit pokyny Hradní stráže, Policie a pověřených pracovníků Správy Pražského hradu. Vstup je zdarma.

Jelení příkop tvořil přirozenou ochranu Pražského hradu, jeho svahy byly proto převážně holé, až Karel IV. nechal jižní svah osázet vinou révou. Roku 1534 král a pozdější císař Ferdinand I., první Habsburk na českém trůně, nehal přes příkop zbudovat dřevěný most, zvaný Prašný, přes který se chodilo do Královské zahrady.
Most ale roku 1541 shořel, po čase jej nechal Rudolf II. znovu vystavět, tentokrát už zděny a dvoupatrový. Jedním patrem chodil plebs, druhým směl pouze císař. V půli roku 1757 byl i tento zapálen pruskou pumou. Zbytky mostu byly při úpravách Hradu roku 1771 zasypány mohutným valem a Brusnice svedena do štoly a to je situace, která vpodstatě trvá dodnes.

Tajné vládní metro na Klárově a další dosud neznámé podzemní prostory

Jeleni v Jelením příkopu opravdu byli, ale jen krátce, někdy od počátku 17. století, poslední byl zastřelen roku 1743 za francouzského obléhání Prahy. Pro zajímavost, císař Karel VI. byl tak pohodlný, že jeleny střílel přímo z oken Španělského sálu.

V roce 1831 byla dolní část Jeleního příkopu v souvislosti s budováním Chotkovy silnice zkrácena a Brusnice svedena do potrubí, ze kterého se dostane až na Kosárkově nábřeží do Vltavy.
Za časů tatíčka Masaryka se pro změnu v horní části Jeleního příkopu vyskytovali medvědi. Ty dostal TGM od legionářů ze Sibiře a jiných zapadlých koutů, chov byl pak v 60. letech ukončen. Dnes už tuto kuriozitu připomíná jen domek medvědáře.

Sochař Franta Úprka, moravský Slovák v Praze. Oblíbený společník byl protikladem svého známějšího bratra Joži

Navštívíte tunel pod Prašným mostem – za prezidentování Václava Havla byl roku 2002 dle návrhu architekta Josefa Pleskota proražen tunel mezi horní a dolní části Jeleního příkopu. Uvidíte Pyramidálního trpaslíka Kurta Gebauera z roku 1992, Krakonoše nebo Ponocného.

FOTO: Procházka Jelením příkopem

Procházka Jelením příkopem - 1-CIMG2756-1Procházka Jelením příkopem - OLYMPUS DIGITAL CAMERAProcházka Jelením příkopem - OLYMPUS DIGITAL CAMERAProcházka Jelením příkopem - 4A-CIMG2759Procházka Jelením příkopem - 5-CIMG2763
Další fotky
Procházka Jelením příkopem - 3A-CIMG2755Procházka Jelením příkopem - 3B-CIMG2757Procházka Jelením příkopem - 0-CIMG2762


Nepřehlédněte