Obce přátelské rodině a seniorům získaly ocenění a šeky

5.10.2021
Andrea Cerqueirová

Více než 17 tisíc korun bude rozděleno mezi třicet obcí, které uspěly v soutěžích Obec přátelská rodině a Obec přátelská seniorům. Ocenění a šeky byly z rukou ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a dalších předány v pražském Lichtenštejnském paláci.

Ministerstvo soutěž vypisuje proto, aby podpořilo výjimečné projekty obcí pro rodiny a seniory.  „Hlavně na venkově rodiny vždy držely pohromadě a my chceme tímto způsobem podpořit mezigenerační život. Do soutěže se hlásí velmi zajímavé a různorodé projekty od seniorských a rodinných kontaktních míst, přes vzdělávací projekty, divadelní představení až po senior taxi. Jednotlivé obce nejlépe vědí, co jejich obyvatelé potřebují, proto považuji soutěž mezi jejich nápady jako vhodný nástroj podpory těchto projektů,“ uvedla ministryně Maláčová.

Bezbariérové úpravy příbramské knihovny oceňují hlavně senioři

Respekt k rozhodování seniorů

Zakladatelka hnutí mateřských center Ruth Kolínská uvedla, že rodina je pro všechny generace a jen tak může fungovat. Předseda Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny Aleš Juchelka ocenil práci lidí, o které se mohli opřít senioři v době pandemie. Zakladatel organizace Život 90 Jaroslav Lorman řekl, že někteří lidé si v dobré víře mysleli, jak v době pandemie pomáhají seniorům tím, že říkají mamince, že někam nesmí. Izolace ale podle něj mnoha starým lidem uškodila. Vyslovil proto přání, aby byl ve společnosti respekt ke starým lidem i v tom smyslu, že o svém životě, kam jít a nejít, budou rozhodovat sami.

Uspěly i středočeské Zákolany

Vítěznými obcemi přátelskými rodině se v jednotlivých pěti kategoriích podle počtu obyvatel staly: Josefov (Karlovarský kraj), Křemže (Jihočeský kraj), Moravská Třebová (Pardubický kraj), Svitavy (Pardubický kraj) a Vsetín (Zlínský kraj). Vítěznými obcemi přátelskými seniorům v jednotlivých kategoriích jsou: Josefov (Karlovarský kraj), Zbraslav (Jihomoravský kraj), Trhové Sviny (Jihočeský kraj), Rožnov pod Radhoštěm (Zlínský kraj) a Přerov (Olomoucký kraj). Ze středočeských obcí zabodovaly Zákolany, které se umístily na druhém místě v první kategorii obce přívětivé seniorům.

Kladenští senioři váleli v pětiboji

Lavičky slouží lidem starším a slabším

Na třetím místě v páté kategorie obce přívětivé seniorům se staly MO Moravská Třebová a Přívoz, jejichž starostka Zuzana Ožanová v děkovné řeči vyzdvihla kupříkladu smysl laviček, kdy lidem, jež si stěžují, že na nich posedávají také opilí spoluobčané, odpovídá, že je rušit nebude, protože slouží především lidem starším, slabším, kteří si po cestě potřebují odpočinout. Celkem se letošního ročníku, kam se mohou zapojit všechny obce, městyse, statutární města, města, městské části a obvody z celé České republiky, zúčastnilo devadesát obcí.

Zdroj: vlastníNepřehlédněte