Oblíbené čarodějnice v pohádkách. Mladé, hodné a nemotorné

30.4.2020
Redakce

Češi jsou milovníky pohádek. Vánoce ani další svátky si bez nich řada z nás neumí představit. Ježibaby nebo chcete-li čarodějnice zpravidla bývají zápornými postavami, nicméně i v řadě (nejen) českých pohádkových příběhů to je i naopak. Které čarodějnice máme rádi?

Zaměřili jsme se na české pohádky, popř. filmy pro děti. Z pohádek známe sice kouzelné babičky, nicméně to není čarodějnice jako taková. Možná si vzpomenete na babičku, která ukrývala Marušku v pohádce Byl jednou jeden král, nebo tu, která přinesla králi ze Zlatovlásky kouzelného hada, popřípadě Jadwigu ztvárněnou Jiřinou Bohdalovou v pohádce Pták ohnivák. My jsme se zaměřili na více či méně pohledné mladší dámy obdařené kouzelnou mocí.

Krásná světice Brigita, nebo válečná bohyně Brighid? Hádejte!

Malá čarodějnice

Tmavovlasá střapatá dívenka a její havran jsou známí z Večerníčků. Malou čarodějnici nadabovala již výše zmíněná Jiřina Bohdalová. Ačkoliv vypadá jako holčička, zdání klame, už jí je několik set let a neumí pořádně kouzlit. Snaží se stát dobrou čarodějnicí a pomáhá různým lidem v okolí.

Saxana

Cestovatelka z říše pohádkových bytostí, která se na svět může dostat v podobě sovy a zpět přes studnu. Je trochu naivní a kouzlení jí moc nejde a její tatínek je netopýr. A když má zůstat 300 let po škole, tak pak se začnou dít věci. Saxana v našem žebříčku zkrátka nemůže chybět.

Jak si přičarovat lásku, zdraví nebo peníze, to naše babičky dobře věděly. Vyrobte si kouzelný škapulíř

Lesní čarodějka ze Sedmera krkavců

Kdo viděl pohádku Sedmero krkavců od Alice Nellis, jistě si pamatuje lehce zapšklou, ale přesto dobrosrdečnou čarodějku s kouzelným hřebenem, která pomáhá Bohdance. Hraje ji Zuzana Bydžovská. I ona za sebou má smutný příběh, o kterém se dozvíme až v průběhu pohádky.

Ve stejnojmenné pohádce z roku 1993 žádná čarodějka nevystupovala, Bohdanka pátrající po proměněných bratrech se s žádostí o pomoc obracela na přírodní živly (vodu, vítr, slunce).

Micimutr

Pohádka České televize z roku 2011, kde si zahrála oblíbená Libuška Šafránková. Ztvárnila dobromyslnou kouzelnici, která se umí teleportovat ze světa lidí (zde působí jako domovnice) do pohádky, ve které pomáhá svými kouzly zachránit princeznu před drakem chudému ale statečnému Vítkovi. No, a v našem světě pomáhá desetiletému klukovi k tomu, aby pomohl svému psovi Dódovi. Jak? Vezme ho do pohádky. Miluje kočky a v lidském světě ji znají jako Margaretu Kocourkovou.

Kouzelná rostlina, která nosí štěstí. Právě teď je nejlepší čas vysít mandragoru

Čarodějnice „zpěvačka“

Můžeme a nemusíme mít rádi pohádky od Zdeňka Trošky. Ačkoliv autorka za jeho pohádkový vrchol považuje pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kde si zahrála Yveta Blanarovičová s Helenou Růžičkou vskutku „povedené“ mstivé čarodějnice ze zříceniny, vybrali jsme čarodějnici z pohádky Princezna ze mlejna z 90. let. Čarodějnice (Lucie Bílá, ve dvojce Monika Absolonová) rozhodně nebyla zlá. Byla jednostranně zamilovaná do čertíka (Iveta Blanarovičová), jenže ten toužil po Elišce z místního „mlejna“.

Naštěstí se čarodějnice svého vyvoleného dočkala, protože si Eliška vybrala chasníka Jindřicha. Tato čarodějnice velmi pravděpodobně v českých pohádkách nemá ve zpěvu konkurenci. Nebo si vzpomínáte na nějakou jinou zpívající čarodějnici? (Ne, nemyslíme ty, které křičely bolestí na hranici ve filmu Kladivo na čarodějnice).

Podílel se na napsání Kladiva na čarodějnice, sám o něm ale pochyboval

Stříbrná Háta

Jitka Molavcová zpívat umí, nazpívala místo Jorgy Kotrbové Zlatovlásku a ztvárnila i „vášnivou pěstitelku výslovnosti a dikce“ Rytířku z Trychtýřova (Koloběžka první). A právě Jitka Molavcová hrála Stříbrnou Hátu v televizní pohádce Vohnice a Kiliján z roku 2001. Už se nám nevybavuje žádná známá čarodějnice klasického střihu (maximálně Čarodějky z předměstí).

Kouzelnice Stříbrná Háta neměla ráda lidi, protože přestala věřit v lidské dobro a lásku. I to se časem změnilo díky zamilované rusovlásce Vohnici (M. Hilmerová), která si vyhlédla prince Kilijána (V. Rašilov). Jeho matku si zahrála Eva Holubová. Nakonec vše dobře dopadlo a Stříbrná Háta změnila svůj názor na lidské pokolení.

FOTO: Čarodějnice

Čarodějnice - carodejniceČarodějnice - cerna kockaČarodějnice - karty magieČarodějnice - svickaČarodějnice - carodejnice zena
Další fotky
Čarodějnice - kocka


Nepřehlédněte