Ochrana před sluncem může být nebezpečná. Jak se bezpečně chránit?

13.6.2021
Jan Tuna

Které to jsou? Jak je poznáme? A jak se bezpečně a účinně chránit? Určitě nechci říci, že se nemáme chránit proti škodlivým účinkům slunečního záření. Rakovina kůže je jedna z nejhorších rakovin. Ale neměli bychom na sebe nanášet cokoliv, co nám přijde pod ruku.

Opalovací krémy přináší stejná rizika jako jiné typy kosmetiky. Mohou v nich být například alergeny v podobě konzervantů. Specifikem opalovacích krémů je ale hlavně obsah tzv. UV filtrů, které chrání před nežádoucím účinkem UV záření. Problém je, že řadu z nich vědci podezřívají z toho, že narušují hormonální systém člověka a škodí životnímu prostředí. Výzkumy ukázaly, že některé UV filtry uvolňují tzv. kyslíkové radikály, které mohou reagovat s molekulami v lidské pokožce a poškozovat buněčné bílkoviny, lipidy nebo DNA, což se může podílet na vzniku rakovinového bujení. V boxu najdete seznam UV filtrů, na které je potřeba si dávat největší pozor. Vždy je dobré si před nákupem pečlivě přečíst složení. Byť je bohužel často psáno malým písmem a chemických látek je v něm většinou několik desítek.

Pod dozorem Honzy Tuny: Životně důležitý hormon, imunita a covid

Problematické jsou například skupiny benzofenonů nebo UV filtr ethylhexyl metoxycinamát (EHMC). Mezinárodní sekretariát pro chemické látky ve Švédsku zařadil osm UV filtrů na seznam látek, které by měly být ve výrobcích nahrazeny. Jde o látky, které se buď chovají podobně jako ženské hormony estrogeny, nebo můžou naopak blokovat účinek mužských hormonů. Pokusy na zvířatech odhalily reprodukční problémy a poruchy chování. Některé samice měly poruchu laktace, samcům pak klesal počet spermií. Existují proto obavy, že hormonálně aktivní látky zvyšují u žen riziko rakoviny prsu a dělohy nebo vaječníků. V případě mužů mohou zvyšovat riziko rakoviny prostaty. Některé UV filtry v opalovacích prostředcích pronikají přes kůži maminky i do mateřského mléka. A z něj pak do miminka, jež je daleko zranitelnější než my dospělí. 

A mohou mít devastující vliv i na přírodu. Především na život ve vodě. Pronikají do těl ryb a z nich pak zpětně, když je sníme, do nás lidí. A ničí také korály. Ročně se do vody jen v korálových oblastech dostane neuvěřitelných 6–14 tisíc tun opalovacích krémů. Proto jsou opalovací prostředky se škodlivými UV filtry na některých místech zakázány, například na Havaji a na tichomořských ostrovech Palau. Tam za jejich dovoz a prodej hrozí pokuta v přepočtu až 23 tisíc korun.

UV filtry v opalovacích prostředcích jsou dvojího druhu. Chemické, tedy ty, o kterých teď byla řeč, a minerální. Ty první představují větší riziko. Ale ani ty druhé nejsou vždy zcela bez rizika. Ty chemické ultrafialové záření pohlcují, zatímco minerální jej odrážejí. V případě oxidu titaničitého se v poslední době diskutuje jeho možný genotoxický účinek. Což znamená, že by mohl vést k narušování dědičné informace. I to může být jedna z příčin vzniku rakoviny.

Pod dozorem Honzy Tuny: Sexem proti covidu

Před škodlivými složkami slunečního záření nás ale neochrání obyčejné oleje, jako je třeba kokosový, který někteří lidé místo opalovacích krémů používají. Naopak může pomoci betakaroten, který lze přirovnat k ochrannému faktoru dvě až tři. 

Pobyt na slunci potřebujeme, například kvůli tvorbě vitaminu D. Jak se ale vyhnout působení škodlivému slunečnímu záření či nebezpečným chemikáliím v některých opalovacích prostředcích? Například je důležité správně zvolit ochranný faktor. Ten extrémně vysoký totiž překvapivě neznamená to nejlepší. Naopak. Zvyšování toho faktoru až třeba k 50 nebo ke 100 už nemá na ochranu kůže velký vliv.  Dostaneme ale do sebe vyšší množství potenciálně škodlivých chemikálií. Ideální je tedy pro běžnou pokožku ochranný faktor 20 až 30. Také bychom se neměli moc vystavovat na slunci mezi 10. a 15. hodinou, chránit si oči kvalitními slunečními brýlemi, hlavu pokrývkou a tělo oblečením.  Důležité je alespoň jednou ročně jít na preventivní prohlídku kůže k dermatologovi. Nejlépe po létě. Včas odhalená rakovina kůže se dá řešit. Pokud se na ni přijde pozdě, šance na vyléčení a přežití zásadně, ale zásadně klesá. Melanom patří mezi nejhorší zhoubné nemoci, protože jde o invazivní nádor, který může relativně brzy metastázovat. 

Tak prosím nepodceňujme prevenci, opalování a to, čím se mažeme. Nic cennějšího než naše vlastní zdraví nikdo z nás nemá. A možnosti, jak chránit sebe, své blízké i přírodu, tu jsou. Vice se dozvíte v mém pořadu A DOST! na Stream.cz/porad/adost. Mějte se dobře, buďte zdrávi a za týden se těším na počtenou 🙂

Váš Honza Tuna

UV filtry schopné napodobovat účinky hormonů:

Ethylhexyl methoxycinnamate (EHMC) označován i jako octyl-p-methoxycinnamate (OMC)

Benzofenon-1 (BP-1)

Benzofenon-2 (BP-2)

Benzofenon-3 (BP-3)

4,4-dihydroxybenzophenone

4-methylbenzylidene camphor (4-MBC)

3-benzylidene camphor (3-BC)

Zdroj: Vlastní investigaceNepřehlédněte