Od Tyla k Traubovi. Je tomu 185 let ode dne, kdy vyšlo první číslo časopisu Kwěty české

Další fotky

Stalo se tak 2. ledna 1834. Byl to časopis tzv. zábavník, který vznikl přejmenováním časopisu Jindy a nyní. Prvním redaktorem Květů byl Josef Kajetán Tyl, který zpočátku psal všechny příspěvky sám. Až později se mu podařilo rozšířit síť přispěvatelů do té míry, že se z Květů stal nejčtenější časopis své doby.

Časopis Jindy a nyní vycházel od roku 1829 jako týdeník a o dva roky později změnil nakladatele. Stal se jím Jan Hostivít Pospíšil, (1785 v Kutné Hoře – 1868 v Hradci Králové), tiskař, nakladatel a knihkupec, který chtěl časopis dále rozvíjet. Od roku 1934 tak časopis vycházel pod novým názvem Kwěty české, později jen Kwěty.

V té době se příležitosti chopil teprve čtyřiadvacetiletý Josef Kajetán Tyl (1808 v Kutné Hoře – 1856 v Plzni), dramatik, režisér, herec, překladatel, divadelní kritik, spisovatel a novinář. Jelikož byl zaměstnán ve vojsku jako účetní, nemohl být uváděn jako hlavní redaktor.
Práce to snadná nebyla. Pospíšil mu každý příspěvek korigoval a Tyl s ním dobře nevycházel.
„Za redakční místnost sloužila Tylovi jeho ložnice v kasárnách, kterou sdílel ještě se dvěma druhy. Hrubý stůl, ořezaný brk a blikající svíčka – to bylo celé redakční vybavení. Zprávy pro rubriku Zrcadlo časův musil si Tyl obstarávat v Šochově kavárně U tygra, kde si ze zahraničních novin opisoval, co potřeboval. Sám si dělal veškeré korektury. Mnoho času strávil opravováním a pilováním příspěvků, jichž stejně nikdy neměl nadbytek. Častokrát musil sednout, narychlo psát celé číslo sám a ještě vlhké rukopisy posílat do sazárny. Za všechnu tuto námahu dostával Tyl od Pospíšila 4 zlaté týdně,“ píše ve své knize Redaktorská činnost Josefa Kajetána Tyla Jan Pilát (1926 v Praze – 1990 tamtéž).
V této studii, vydané roku 1955 Orbisem, podrobně sleduje Tylovu novinářskou dráhu v redakcích listů Jindy a nyní (1833), Květy české (1834), Květy (1835-36, 1841-45), Vlastimil (1840-41), Pražský posel (1846 až 1848, 1851), Sedlské noviny (1849). Studie popisuje, jak za stísněných censurních poměrů využil Tyl listů pro práci osvětovou, pro rozvoj české literatury, jak pracoval s humorem a satirou, jak se projevoval politicky, jak úspěšně bojoval za pokrok.

Před 130 lety vyšel první díl Ottova slovníku naučného. Víte, proč nebyl nikdy dokončen?

Tyl se svými ambicemi, podpořenými vlasteneckými myšlenkami, přišel do střetu s osvícenskými proudy generace předcházející, to vše v ovzduší po třídenní červencové revoluci 1830 ve Francii. Časopis navíc musel být čistě nepolitický a i tak byl podroben přísné cenzuře. Jeho název koresponduje s dobovými trendy vymyslet čistě české jméno, znějící dostatečně obrozenecky. Podle tradice prý název Květy inicioval František Palacký, který doufal, že do nového časopisu budou přispívat „samé nové květy české literatury“.
Zpočátku časopis odebíralo tři sta předplatitelů, během deseti let se toto číslo ztrojnásobilo. V první polovině 19. století ale jeden výtisk prošel více rukama než dnes a čtenářská základna Květů tak byla velmi široká, byl patrně nejčtenějším časopisem své doby.

Hlavním cílem Květů bylo tlumočit potřeby české společnosti, vzdělávat ji a sloužit k osvětě. Květy sloužily jako odrazový můstek pro nadějné literáty, mezi jejich přispěvatele patřili například Karel Sabina, Josef Jaroslav Langer, Karel Hynek Mácha či Karel Jaromír Erben. Díky redakční práci J. K. Tyla a také redaktora Václava Filípka (1811 ve Veselí nad Lužnicí – 1863 v Praze) zde vznikala kvalitní literární i divadelní kritika.

Z podhoubí Květů vzešlo Kajetánské divadlo

Tyl v roce 1833 společně s Karlem Slavojem Amerlingem, F. Dittrichem, skupinou literátů z okruhu Květů Filípkem, Františkem Hajnišem, Františkem Krumlovským, Karlem Hynkem Máchou, Františkem Jaromírem Rubešem, Karlem Sabinou, Boleslavem Jablonským – Tupým ad. založil divadlo, známé pod neoficiálním názvem Kajetánské.
Vznik Kajetánského divadla morálně i hmotně podpořili sympatizanti z řad vlasteneckých vrstev, velkou pomoc poskytl pražský měšťan Jan Mikuláš Dobromil Arbeiter, který nabídl prostory ve svém domě na Nových zámeckých schodech č. p. 193 (bývalý klášter teatinů neboli kajetánů) a opatřil i úřední povolení pro provozování her.
Ochotníci svépomocí zbudovali v bývalém refektáři jednoduché dřevěné jeviště, které zabíralo asi třetinu podlouhlé místnosti. Prostor hledištní byl osazen deseti řadami lavic pro 80 diváků, míst k stání bylo kolem jednoho sta.
Herecký soubor tvořili převážně mladí autoři – přispěvatelé Květů a studenti (Josef Jiří Kolár, Karel V. Zap, J. Malý, J. Melichar, K. Püner, G. Silbernágl-Stříbrný). V dámské části se vedle Tylovy manželky Magdaleny Forchheimové – Skalné (1803 – 1870) prosazovaly Anna Forchheimová – Rajská (1802 – 1903), Tylova družka a matka jeho dětí, M. Nikolaiová-Hynková a Eleonora Šomková, známá jako Lori, snoubenka Karla Hynka Máchy.
Divadlo sehrálo asi 25 představení.
Kajetánské divadlo bylo prvým pokusem uplatnit nové metody divadelní činnosti a vytvořit nezávislý generační soubor s vyhraněnou koncepcí dramaturgie i inscenační práce. Dramaturgie se opírala o původní tvorbu (Klicpera, Štěpánek) a v oblasti interpretační se spíše než výrazné herecké osobnosti uplatňoval názorově spřízněný kolektiv. V tomto smyslu KD stálo na počátku historie českých generačních scén avantgardního zaměření.

Katolická kolej učňů a jeviště mravoučných tyátrů? Neuvěříte, co pamatuje Divadlo Na zábradlí

Květy po Tylovi

Historie časopisu ale není kontinuální. Revoluce roku 1848 jeho vydávání přerušila. V roce 1865 až 1872 se k němu vrátila nová literární generace – Vítězslav Hálek, Jan Neruda, v období 1879 až 1916 Svatopluk Čech a Servác Heller. Popularitu pak opět nabyl časopis po roce 1951, kdy ale s umělecko-literární tvorbou tolik spojen nebyl.
Týdeník Květy je dnes moderní zpravodajsko–společenský týdeník pro celou rodinu, vydává jej společnost Vltava Labe Media, redakci řídí Pavel Traub (*1968).

FOTO: Kwěty

Kwěty - 1 čtKwěty - 2 čnbKwěty - 3 jktyl české muzeum střébraKwěty - 4 Jan_Hostivit_Pospisil_1868_HuttariKwěty - 5 1839Květyčeské26
Další fotky
Kwěty - 6 čroKwěty - 7 sabina aukroKwěty - 9 npúKwěty - 0 vbn
Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama