Omikron není „nejhorší variantou covidu“. Podle jihoafrické lékařky se svět děsí zbytečně

29.11.2021
Simona Knotková

Koronavirus zmutoval do nové varianty omikron a média se opět předhání ve výčtu děsivých článků. Nové mutaci se dokonce přezdívá „nejhorší varianta koronaviru“. Podstatně jinak mluví jihoafrická lékařka Angelique Coetzee, která nový virus zachytila jako jedna z prvních.

Podle Angelique Coetzee, předsedkyně Jihoafrické asociace lékařů, se varianta omikron vyznačuje mírnými příznaky, značně odlišnými od předchozích mutací. Za 10 dní diagnostikovala s omikronem okolo třiceti pacientů, z nich si většina stěžovala na extrémní únavu, zvýšený krevní tlak, bolest svalů, škrábání v krku a suchý kašel. Zvýšená teplota se objevovala jen v několika případech. Nemocné – z nichž většina byli muži mladší 40 let, cca z poloviny nenaočkovaní – nebylo ani nebylo třeba hospitalizovat.

Způsob, jakým svět zareagoval na novou variantu, je dle Coetzee a jihoafrického ministerstva zdravotnictví přehnaný. „Omikron byl bohužel medializován jako extrémně nebezpečný virus s mnoha mutacemi v době, kdy jeho virulence (stupeň vyjadřující, jak moc je choroboplodný zárodek schopen vyvolávat onemocnění, pozn. red.) byla stále neznámá,“ sdělila v online rozhovoru s agenturou AFP.

Dodala, že si je téměř jistá, že v Evropě má tuto variantu koronaviru už hodně lidí.

Zdroj: AFPNepřehlédněte