• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Opozice se obává bankrotu páté městské části

  19.3.2023
  Jan Štoll

  Rozpočet schválený zastupitelstvem Prahy 5 na rok 2023 podle opozice směřuje k bankrotu. Vedení města plánuje příjmy 695,9 milionu korun a výdaje 1,14 miliardy korun. Výdaje má pokrýt rozpočtová rezerva.

  Koalice Prahy 5 Sobě, Pirátů a SEN 21 vládne od loňského listopadu, nad rozpočet pod jejich vedením se dosud vznášely otazníky. Teď už je ale jasno v letošním roce by měla městská část hospodařit s rozpočtem jedné miliardy a 141 milionů korun, schválili to zastupitelé Prahy 5 na zasedání v úterý 7. března. Rozdíl mezi příjmy a výdaji mají podle radnice dorovnat rozpočtové rezervy. Nové vedení radnice uvedlo, že se mu v běžných výdajích podařilo snížit schodek oproti loňskému roku o více jak 28 milionů. Vyšší výdaje na provoz pak mají být způsobeny především nárůstem cen energií, ty chce ale městská část zkrotit přechodem na spotové ceny energií. „Rozpočet jsme velmi pečlivě připravili a skutečně detailně vybalancovali jednotlivé příjmy a výdaje. Pro financování klíčových, ale našimi předchůdci nezajištěných investic budeme hledat kombinaci prostředků z více zdrojů: peníze z vlastního rozpočtu bude třeba doplnit o prostředky od hlavního města, dotace či příspěvky od soukromých investorů. S těmito subjekty budeme o spolufinancování Pětkových projektů intenzivně jednat,“ říká starosta Prahy 5 Jaroslav Pašmik (PRAHA 5 SOBĚ).

  Bankrot

  Radniční opozice ale hodnotí nastavení příjmů a výdajů jinak. „Jelikož má Praha 5 nyní na účtu necelých 1,3 miliardy, snadno si dopočítáme, že na konci roku 2024 bude mít minus 14 milionů. Tedy nové vedení předkládá rozpočtový výhled reálně znamenající bankrot Prahy 5 už na konci příštího roku,“ uvedl zastupitel Jan Kavalírek (TOP 09). Podle něj nechala nová koalice Prahy Sobě, Pirátů a SEN21 Prahu 5 bez rozpočtu skoro čtvrt roku. „Očekávali jsme, že připraví aspoň kvalitní návrh. To se ale nestalo,“ dodal Kavalírek.

  Podle něj i přes růst příjmů rozpočet počítá se schodkem běžných výdajů, a podle rozpočtového výhledu dojdou městské části už na konci příštího roku peníze v rezervách. „Já se opravdu nechci dočkat toho, že na konci roku 2024 zbankrotujeme,“ dodal. Radní Jolana Dočekalová (Praha 5 Sobě) řekla, že výhled pouze vychází z plánů investic bez zajištěného financování, které schválila nynější opozice v minulém volebním období. „My jsme tu teprve čtyři měsíce a to, co tu je, je vaše dědictví,“ uvedla směrem k opozici. „Nechceme pokračovat v trendu, kdy se žilo na dluh. Zdá se, že naši předchůdci plánovali jen v ročním horizontu, každý rok sestavovali střednědobý výhled rozpočtu s výrazně převyšujícími výdaji nad příjmy, ale stamilionovými budoucími schodky se netrápili. Chybějící zdroje na rozvoj naší městské části nyní vyčítají nám,” dodala radní Dočekalová.

  „Když jsem měl ještě možnost působit jako radní pro finance, tak jsme snížili provozní výdaje úřadu o 99 milionů korun. Deset měsíců jsme analyzovali, počítali, jednali a hledali možné úspory. Současně jsme připravili tříletý plán dalšího snižování provozních výdajů úřadu, aby se hospodaření Prahy 5 dostalo do přebytku. A co udělala nová koalice? Otočila trend. Hodila vše do koše a provozní výdaje opět navýšila, konkrétně o 36 milionů korun,“ dodal Kavalírek.

  Kde se nešetřilo

  Kavalírek radnici vyčetl, že si schválili rekordní objem peněz na své vlastní platy, a to ve výši 25 milionů korun. „Hodně peněz na vlastní platy i PR, šetření na úklidech zeleně a bankrot na konci příštího roku. To je rozpočet, který si nové vedení radnice Prahy 5 schválilo,“ uvedl Kavalírek. Podle něj radnice šetří na špatných místech. „Bohužel přesně tam, kde nemají. O deset procent snižují rozpočet na správu veřejného prostranství, úklidy parků, chodníků a dětských hřišť, sekání trávy a související opravy. To se na kvalitě péče o veřejný prostor nutně brzy projeví,“ dodal. Kritizované financování péče o zeleň a úklid byla podle radnice přenastavena tak, aby tyto činnosti byly úspornější, a přitom efektivnější. V případě samotné radnice pak má být posílena kybernetická bezpečnost. „Naši předchůdci nám zanechali megalomanský plán investic, na jejichž financování nezajistili žádné prostředky, a co víc – úspory za prodej městských bytů rozmělnili v provozních výdajích, za PR služby nebo papalášské manýry,“ dodal starosta Pašmik. Městská část potřebuje především postavit několik nových školských zařízení, ale musí investovat i do modernizace stávajících.

  Zdroj: TZ P5, FB  Nepřehlédněte