Originální oligarcha Onassis měl vlastní ostrov. Nejen proto nás může inspirovat i dnes

15.3.2020
Václav Pavlík
Další fotky

 

 • Původem řecký podnikatel Aristoteles Socrates Onassis, běžně nazývaný Arinebo Aristo Onassis, se narodil 20. ledna 1906 ve Smyrně (dnešní İzmir v Turecku ), na rozhraní mezi znamením praktickým Kozorohem a vizionářským Vodnářem. Ať už na astrologii věříte, nebo ne, praktická realizace vizí byla Onassisovi více než vlastní.
 • Po po řecko-turecké válce v roce 1922, když mu bylo 16 let, uprchl z Izmiru se svou rodinou do Řecka. Hrozilo mu, že bude jako ostatní řečtí muži ve věku od 16 do 40 let internován v táboře, byl také svědkem zavraždění několika členů své rodiny. Snad právě proto byl celoživotně přesvědčen, že bozi i vlády ho chtějí dostat – pokud nedostane on je.

Celoživotní tajemství Jacqueline Kennedyová. Zítra by slavila 90. narozeniny

 • V roce 1923 Onassis odjel na nákladní lodi do Argentiny, kde začal pěstovat turecké a bulharské odrůdy tabáku, což mu vyneslo první velké peníze.
 • O sedm let později v roce 1930, v době krize, zakoupil šest nákladních lodí po 20 000 dolarech, což byla tehdy cena rolls-roycu, přitom každá z těch lodí měla skutečnou hodnotu 2 miliony dolarů. Tyto lodi se staly základem jeho flotily. Během let nakoupil nebo nechal si postavit další
 • Onassis byl pevně přesvědčen o tom, že loďařství svědčí katastrofy, jak přírodní, tak ty, které způsobili lidé. Vypuknou nepokoje, stávky, revoluce či válka, město je zničeno zemětřesením, nastane hlad – a vzápětí vyplouvají na moře velké nákladní a tankové lodě naložené obilím, potravinami, surovinami a naftou, aby postiženým poskytly pomoc.

Marshallův plán po válce rozdělil Evropu. Stalin ho odmítl a my museli také. Bohužel

 • Sám to zažil v letech 1936 až 1956, která se stala zlatým věkem loďařství v důsledku války v Etiopii, ve Španělsku, Marshallova plánu, korejské a vietnamské války, suezské krize (1956) a dalších pohrom. Dopravní sazby stoupaly a kapitál investovaný do nákladních lodí přinášel zisk i přes 100 % ročně. Onassis proto klidně mohlo reportéry „varovat“, že jeden den jeho času stojí 200 000 dolarů, a to v polovině 60. let. Dnes by možná řekl, že milion.
 • I když Onassis měřil jen 162, s autoritou problémy neměl. V řízení svého značně složitého impéria, které zaměstnávalo na 3000 lidí, spoléhal výhradně na vlastní paměť a úsudek, nikdy neměl sekretářku, ve svých četných rezidencích nevedl žádné spisy a svůj telefon si zvedal sám – mobily tehdy ještě byly v nedohlednu.

Od stripbaru k miliardám. Těžký život zlatokopky, aneb krása jako prokletí a život na skluzavce

 • Jeden z jeho vedoucích zaměstnanců říkal, že tohle je jeden z posledních podniků spravovaných jediných člověkem. „Nikdo tu na nikoho nic nesvaluje, nevíme, co jsou kolektivní úvahy. Když potřebuji něco rozhodnout, jdu za Arim a on to rozhodne.“
 • Ve svém podnikání byl tak úspěšný, že jeho letecká společnost „Olympic Airways“ fungovala, i když jako jedna z mála leteckých společností na světě nepobírala žádnu státní podporu.

Měl víc peněz, než dokázal utratit. Kam poschovával své krvavé peníze jeden z nejbohatších zločinců historie?

 • Do Onassiova života patřily samozřejmě i ženy. Jeho první manželkou byla v letech 1946-1960 Athina Livanosová, o 22 let mladší dcera jednoho z prvních řeckých loďařů Livanose. Manželství skončilo rozvodem, který si Tina prosadila z důvodu „psychické týrání“. Ještě když byl ženatý, začal Onassis vyhledávat operní zpěvačku Marii Callasovou, kterou si však nevzal, neboť ji „předběhla“ vdova po americkém prezidentovi Jacqueline Kennedyová. Jejích manželství trvalo od roku   1968  až do miliardářovy smrti, celkem sedm let.
 • Z prvního manželství měl Onassis dvě děti, syna Alexandra (1948 – 1973), který zemřel při letecké nehodě, když se hydroplánu, v němž letěl, krátce po startu odlomilo křídlo, a dceru Christinu (1950 – 1988), která zemřela za nejasných okolností, patrně na předávkování.

Proč se dávat k námořnictvu, když můžete být pirátem? 21 motivačních citátů Steva Jobse

 • Onassis se proslavil i vlastnictvím dvou zcela unikátních věcí – 99 metrů dlouhé a ve své době nejslavnější jachty na světě pojmenované po dceři „Christina“ (původně kanadské vojenské říční protiponorkové fregaty) a ostrova Skorpios nedaleko ostrova Lefkada ve Středozemním moři o rozloze 29,4 ha s max. délkou 1,5 km a šířkou 1 km, kde nechal vybudovat přístaviště pro svou jachtu. Obojí, loď i ostrov, po Onassisově smrti zdědila jeho dcera Christina. Jachtu darovala řeckému státu jako prezidentskou jachtu a když v této roli dosloužila, byla vydražena. Zakoupil ji a zrenovoval Onassisův přítel a rovněž rejdař Papanicolaou. Jeho dědicové dnes jachtu pod jménem Christina O pronajímají k luxusním plavbám. Ostrov dnes vlastní Christinina dcera Athina, které jej pronajala na 100 let Jekatěrině Rybolovlevové, dceři ruského oligarchy.

FOTO: Onassis

Onassis - luxus, přepych, miliardář, bohatství Aristotle_OnassisOnassis - luxus, přepych, miliardář, bohatství Yacht_CHRISTINA_OOnassis - luxus, přepych, miliardář, bohatství prezident USA Mrs_Kennedy_in_the_Diplomatic_Reception_Room_croppedOnassis - letadlo, letectví, doprava, luxus, přepych, miliardář, bohatství Douglas_DC-6B_SX-DAI_Olympic_LHR_17.08.63_edited-2Onassis - opera zpěv umění luxus, přepych, miliardář, bohatství Maria_Callas_1958
Další fotky
Onassis - Onassis - luxus, přepych, miliardář, bohatství Christina_Onassis_1978Onassis - luxus, přepych, miliardář, bohatství Skorpios._Aerial_view,_Ionian_Islands
 • Na tomto svém milovaném ostrově našel Onassis i místo svého posledního odpočinku poté, co března 1975 ve Francii zemřel na zápal plic. Pochovány tam jsou i obě jeho děti.
 • V životě i podnikání se Aristotel Onassis řídil touto svou filozofií: „Nedopřej si klidu, buď iniciativní a ihned své nápady prováděj!“

 

 

 Nepřehlédněte