Ošetřovné na děti má být 70 procent, žádost bude jednodušší

30.10.2020
Jan Štoll

Vláda původně navrhovala ponechat šedesátiprocentní ošetřovné. Většina poslanců včetně koaličních ANO a ČSSD se přiklonila k jeho navýšení o deset procentních bodů podle úpravy opozičních lidovců. Nejnižší částka by měla činit podle schváleného pozměňovacího návrhu vládních stran 400 korun denně, při částečném úvazku by se ale krátila.

Dávka se nyní vyplácí po devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky je mohou pobírat až 16 dnů.

Nárok na ošetřovné budou mít podle vládní předlohy i lidé s nemocenským pojištěním pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti. SPD neprosadila rozšíření na všechny takzvané dohodáře.

Ošetřovné se podle vládního návrhu nebude vyplácet po dobu prázdnin a ředitelského volna. Věkové omezení se nebude vztahovat na rodiče postižených dětí. Ošetřovné mají dostávat i lidé, kteří se musí postarat kvůli uzavření stacionářů či karanténě o seniory a postižené blízké.

Hygienici kontrolují přetížené zdravotníky na covid jednotkách. Přitom sami nestíhají trasovat kontakty nakažených

Nová úprava ošetřovného by měla platit do konce nynějšího školního roku.

Česká správa sociálního zabezpečení v souvislosti se změnami připravuje nové formuláře žádostí o dávku.

Ten pro rodiče kombinuje žádosti o ošetřovné a výkaz péče. Na rozdíl od jara rodiče nebudou muset k žádosti přikládat potvrzení školy o jejím uzavření, které také dokládá, že dítě tuto školu navštěvuje. Místo potvrzení bude stačit čestné prohlášení na žádosti, správa sociálního zabezpečení bude mít právo kontroly. Současně rodič vyplní dny, ve kterých pečoval o dítě.

Novinkou bude generování jedinečného čísla u každé žádosti při jejím počátku. Toto číslo pak bude sloužit pro snadnou identifikaci případu a párování dokladů pro zpracování dávky.

„Bude nutné ho vyplnit na formulář za další kalendářní měsíc, pokud budou mimořádná opatření a související uzavření škol bez přerušení trvat i nadále. Rodiče proto žádáme, aby si toto číslo formuláře pečlivě poznamenali, nebo si formulář žádosti s číslem uložili ve svém počítači,“ oznámila správa sociálního zabezpečení.

Paku už rodič předá formulář svému zaměstnavateli, který na žádost doplní své záznamy, případně je uvede na samostatném záznamu, který k žádosti o ošetřovné přiloží. Zaměstnavatel pak žádost zašle okresní správě sociálního zabezpečení.

JŠ/ČTK

Ošetřovné na děti má být 70 procent, prodloužení schválila SněmovnaNepřehlédněte