Oskar Nedbal byl úspěšným skladatelem operet. Ale jako ředitel divadla neuspěl, což ho dovedlo až k sebevraždě

Další fotky

Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy hry na housle místní regenschori Anderle. Když začal studovat na gymnáziu a otec poznal, že kromě výrazného talentu jeví o hudbu i vážný zájem, přihlásil jej roku 1885 na pražskou konzervatoř. Tam se od ledna 1891 stal žákem profesora Antonína Dvořáka (1841 v Nelahozevsi – 1904 v Praze), jeho talent mistra zaujal.

Na konzervatoři se Nedbal spřátelil se spolužákem Josefem Sukem (1874 v Křečovicích na Sedlčansku – 1935 v Benešově). V roce 1891 – v posledním ročníku na konzervatoři – na podnět profesora komorní hudby Hanuše Wihana (1855 v Polici nad Metují – 1920 v Praze) a zejména z iniciativy Nedbala a Suka došlo k sestavení smyčcového kvarteta. Vzniklo později velmi známé České kvarteto – toto jméno neslo od roku 1892. Sešli se v něm u prvních houslí Karel Hoffmann (1872 v Praze – 1936 tamtéž) u druhých Josef Suk, u violy Oskar Nedbal a u violoncella Otto Berger (1873 ve Slatině nad Úpou – 1897 v Machově). Oskar Nedbal v kvartetu působil 14 let nejen jako výborný violista a manažer, ale byl i vůdčí osobností tohoto hudebního tělesa.

Kromě hraní na violu se Oskar Nedbal zajímal o dirigování a 24. listopadu 1896 ve svých 22 letech poprvé dirigoval Českou filharmonii s velkým úspěchem a potom s ní spolupracoval až do roku 1906. Otevřela se mu cesta do hudebního světa, v němž brzy vyzrál na jednoho z nejvýznamnějších dirigentů.
Do úspěšného začátku kariéry mladého hudebníka zasáhla nemoc a smrt kolegy z Českého kvarteta Otty Bergera, dobrovolný odchod ze života Oskarova staršího bratra Viléma, těžká nemoc a smrt otce, nemoc, dlouhé léčení a skon sedmadvacetileté manželky Josefiny. Léta po ovdovění Nedbal žil a pracoval (i s Českým kvartetem) v pronajatém domku v Táboře, poblíž místa odpočinku své ženy.

Skladatel Suk trpěl celý život útoky Nejedlého na svého tchána Antonína Dvořáka. Co za nepřátelstvím bylo?

V roce 1906 Oskar Nedbal odjel s Marií Hoffmannovou, chotí svého kolegy Karla Hoffmanna, do Vídně, po čtyřech letech se s ní oženil. Ve Vídni se Nedbal stal populárním a uznávaným umělcem, skoro 12 let stál v čele vídeňského symfonického Tonkünstler orchestru.

Oskar Nedbal se nevěnoval jen dirigování, ale i komponování. Po starší baletní pantomimě Pohádka o Honzovi složil během let 1908 až 1912 další balety: Z pohádky do pohádky, Princezna Hyacinta a Čertova babička. V letech 1910-12 složil operetu Polská krev. Námět našla Marie Nedbalová v Puškinově povídce Slečna selka. Opereta měla premiéru 25. října 1913 ve Vídni a byl to nevídaných triumf. (V ČSR byla opereta zfilmována v roce 1934 Karlem Lamačem s Anny Ondrákovou a Theodorem Pištěkem v hlavních rolích.) V roce 1916 pak ve Vídni uvedl další operetu – Vinobraní.

Po vzniku Československa se Oskar Nedbal rozhodl vrátit domů. Nedbalovi se nastěhovali do pronajatého zámečku v Chlumu u Třeboně. Nedbal však nenašel plné pochopení, někteří lidé z hudebního světa mu vyčítali jeho údajné projevy nemístné loajality k Rakousku při jeho pobytu ve Vídni. K dirigování velkého československého orchestru se skoro nedostal. Zklamaný hudebník však pracoval dál, žil převážně v ústraní v Chlumu u Třeboně. Složil zde svoji jedinou operu Sedlák Jakub; premiéru měla na podzim 1922 v Brně, ale bez většího ohlasu.

Dvořákův rodný dům vyhořel, když byl ještě nemluvně. Mohli jsme o hudebního velikána přijít?

Nedbal cítil úbytek své tvořivé síly a viděl jedinou možnost – přijal místo ředitele opery Slovenského národního divadla v Bratislavě. Nedbal výrazně pozvedl uměleckou úroveň opery i činohry. Bez vloh k ředitelování ale naivně přijal i nabídku na vedení celého divadla. Divadlo bylo v tíživé finanční situaci. Na podzim roku 1928 se vedení divadla vzdal, zlá ekonomická situace divadla padla i na Nedbala samotného.

V půli prosince 1930 odjel do chorvatského Záhřebu k vystoupení s tamní filharmonií a k vedení premiéry své Pohádky o Honzovi v Chorvatském národním divadle. Cestou se mu zdravotně přitížilo. Byl na konci všech fyzických a psychických sil a myslel jen na své jméno a čest. Den po veřejném koncertním vystoupení – na Štědrý den roku 1930 – Oskar Nedbal spáchal sebevraždu skokem z okna divadla.

FOTO: Oskar Nedbal

Oskar Nedbal - 1 opera slovakia HSBNOskar Nedbal - 2 Oskar_Nedbal_rodný_dům palackého ulice čp. 355Oskar Nedbal - OLYMPUS DIGITAL CAMERAOskar Nedbal - 3 josefa setunská mez spol on táborOskar Nedbal - 5 město tábor
Další fotky
Oskar Nedbal - 6 220px-Oskar_Nedbal_1930 wiOskar Nedbal - 0 opera plus

Oskar Nedbal byl pohřben na záhřebském hřbitově Mirogoj.
Myšlenka na převezení skladatelových ostatků zpět se zrodila v hlavě houslového virtuosa Josefa Suka, s jehož dědečkem Oskar Nedbal hrával v Českém kvartetu. Jeho ostatky byly převezeny a Oskar Nedbal byl 12. května 2006 pohřben na pražském Slavíně.

Zdroj: Wikipedie

 

Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Včera, 07:29
Sezona opalování je tady. Proti škodlivým složkám slunečního záření je nutné se chránit. Jenže mnohé...
Včera, 07:20
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Včera, 07:20
Byla jednou z nejvýraznějších postav české kinematografie druhé poloviny dvacátého století. Všichni si ji pamatujeme...
12.6.2021
Když přišla zpráva o úmrtí výborné herečky a nezapomenutelné Popelky Libuše Šafránkové, na chvíli se...
11.6.2021
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) je hned po slonovi druhým největším suchozemským savcem, jenž dosahuje délky...
11.6.2021
V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko...
11.6.2021
Devadesátiletý muž se dočkal okamžiku, ve který už ani nevěřil. Po 58 letech se setkal...
11.6.2021
Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční...
11.6.2021
Panna Kateřina Lehouská z Malevic, pohání Václava Lehouského odtud z Malevic, viniti téhož Václava chce...
11.6.2021
Nikdo soudný nemůže dát garanci, že na podzim nebudou kvůli koronaviru další omezení, uvedl ministr...
Reklama