S vítězným příchodem hnutí ANO do Sněmovny v roce 2017 zavál do důstojných prostor českého parlamentu svěží vítr. Vážnost k této instituci šla stranou, a to doslova. Šéf dolní komory Radek Vondráček po volbách totiž skočil na řečnický pultík a s kytarou v ruce zpíval a opojenému publiku předváděl show, jakou se do historie sněmovny nesmazatelně zapsal. Šlo o soukromou akci, za níž se později omluvil, i když mu to nevhodné nepřišlo. „Já se k tomu dokonce hrdě hlásím,“ řekl Vondráček pro Seznam Zprávy. Nebyla to ojedinělá soukromá párty. „Oslavy poslanců ve sněmovních restauracích probíhají, přesný přehled o nich ale nemám,“ potvrdil Vondráček Blesku v pondělí.
Jak nejčtenější český deník informoval, nedávno ve Sněmovně „pařila“ i bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Své padesátiny tam zapíjeli i poslanci ODS Jan Bauer a Pavel Blažek. Sedmdesátiny pak oslavil poslanec Jan Zahradník (ODS). Pro svatební veselku zase sněmovní kantýnu využil předseda klubu komunistických poslanců Pavel Kováčik.
Fakt, že zákonodárci s měsíčním platem minimálně 82 tisíc korun hrubého, využívají sněmovních jídelen i k soukromým párty nekritizují ani opoziční Piráti. Jejich poslanec Ondřej Profant dokonce pro bulvární deník přiznal, že je rád, že se prostory využívají a že tam personál nemusí koukat na prázdné stoly.
Občerstvení za lidovky
Parlamentní prostory nabízejí luxusní místo v centru metropole, pod dokonalou ochranou a bez zvědavých očí. A co víc, ceny ve sněmovní restauraci jsou oproti těm v okolí bezkonkurenční. Smažený vepřový řízek s bramborem tu objednáte za 73 korun. Jak vyplývá z jídelního lístku. Za lidovku se tu i napijete. Pomerančový džus (2 dc) vás osvěží za 14 korun. A když se slaví, tak se ani oslavenec neprohne pod účtem za útratu. Becherovka (5 cl) je za 30 korun, rum za 22 korun, malé pivo za 33 korun a víno je o korunu dražší. Důvodem je, že sněmovní stravovací provozy nemusejí generovat zisk, slouží jako dotované jídelny pro zaměstnance a poslance.
V nejbližších hospodách jsou přitom ceny minimálně dvakrát takové, za jaké si bříška plní čeští zákonodárci. Ovšem háček je pro případné zájemce o využití sněmovních jídelen v tom, že do ní musí mít poslaneckou průkazku, zatímco v ostatních drahých knajpách stačí naditá peněženka.