• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Oslavy nového roku v Brně byly klidnější, bez incidentů se ale neobešly

  4.1.2022
  Jan Štoll

  Jihomoravští záchranáři museli pár minut po začátku letošního roku pomoct dvěma mužům na Břeclavsku, kteří měli od zábavní pyrotechniky vážná poranění v obličeji. Šlo o nejvážnější případ, u něhož v souvislosti s novoročními oslavami zasahovali. Oproti tomu z pohledu lékařů svatoanenské nemocnice byly silvestrovské oslavy v Brně a okolí poměrně klidně.

  „Lékaři z naší kliniky plastické a estetické chirurgie překvapeně konstatovali, že během noci nikoho neošetřovali a nevzpomínají si, kdy se něco podobného stalo naposledy,“ řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Lékaři na chirurgii ošetřili během silvestrovské noci celkem sedm lidí. „Všichni měli různá poranění hlavy po pádu, někteří byli pod vlivem alkoholu,“ dodala. Na ORL ambulanci pak mezi svátky ošetřovali třicetiletého muže po výbuchu pyrotechniky v jeho blízkosti.

  Alkohol byl příčinou řady zásahů záchranářů. Většinou si lidé přivodili tržnou ránu na hlavě či úrazy rukou a nohou. Záchranáři vyjížděli i ke zraněním způsobeným při potyčkách v opilosti nebo u opilých lidí, kteří měli sebevražedné úmysly či ohrožovali svoje okolí. K některým událostem přijeli i policisté. Například v Tišnově museli krotit šest mužů, kteří si vyřizovali u nádraží staré křivdy. Zasahovali i v rodinách, kde se napadali partneři pod vlivem alkoholu. Ostatní zranění petardami byla lehčí, celkem takto v noci vyjížděli záchranáři k osmi případům. Ošetřovali také další úrazy spojené s opilostí.

  Hasiči hodnotí noc v desetiletém srovnání jako klidnou. Hasiči v noci vyjížděli ke 12 událostem, z toho bylo sedm požárů. V Bučovicích hořel také malý plastový domek na zahradě, oheň způsobil škodu 40 tisíc korun. Dále šlo o požáry krabic od zábavní pyrotechniky a také o jeden požár kontejneru na odpadky.

  „Policisté řeší i incidenty, kterým předcházely spory o užití pyrotechniky. Na služebně tak skončil agresor pod vlivem alkoholu, který poškozeného při jednom vyhroceném sporu dokonce kousnul do ruky,“ uvedl mluvčí Pavel Šváb. V brněnských Obřanech také s pomocí taxikáře zadrželi řidiče, který nadýchal 2,17 promile alkoholu a způsobil drobnou dopravní nehodu. Odhalili také dalších pět řidičů pod vlivem alkoholu či drog.

  Policisté také vyvedli nad ránem čtyři nezletilé dívky z hořícího domu v Bratislavské ulici v Brně, když jej při hašení požáru prohledávali. Podle Švába šlo o tři chovankyně výchovného ústavu, které policisté předali zpět a jejich čtvrtou kamarádku předali rodičům. Jednalo se o neobývaný dům před rekonstrukci. „Hořelo ve dvou bytech nad sebou a příčinu požáru ještě zjišťujeme,“ řekl mluvčí hasičů Petr Příkaský.

  STO/ČTK  Nepřehlédněte