4℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Otec dlouhodobě marně upozorňoval na násilí matky vůči malé dcerce

Děti by měly mít nárok na právního zástupce, který by kvalifikovaně hájil jejich práva. V rámci tiskové konference, kde byla kritizována praktická zkušenost s některými sociálními pracovníky, to uvedla advokátka Ivana Spoustová, která se takovými případy zabývá. Tématem byla péče o děti v případech, že se jeden z rodičů dopustil násilí.

„Orgán sociálně právní ochrany dětí je povinen vždy jednat v nejlepším zájmu dítěte, a to i v případě nesouladu s přáním či vůlí jednoho z rodičů. Respektování nejlepšího zájmu dítěte znamená nalezení takového řešení, které bude v souladu s jeho oprávněnými požadavky na zdravý a harmonický vývoj, a přitom bude minimálně zasahovat do zájmů jiných dotčených subjektů,“ uvedla. Podle jejích zkušeností „orgány sociálně-právní ochrany dětí při výkonu svých povinností objektivně selhávají, a zájem dítěte nereprezentují dostatečně“.

Násilí mezi dětmi stále přibývá. Alfou a omegou je jednoznačně výchova

Přetíženost, strach i pozdní prošetřování

Podle slov sociálního pracovníka a opatrovníka pro nezletilé ve věcech trestních Tomáše Vykydala sociální pracovníci mnohdy nestíhají, protože každý z nich má na starosti příliš mnoho rodin. Negativní zkušenosti by nepaušalizoval, záleží na konkrétním člověku. Režisérka Olga Dabrowská, která se spory o děti ve svých filmech zabývá, uvedla, že sociální pracovnice se často násilníků, kteří vyhrožují, bojí. Psycholog Jeroným Klimeš vidí problém v tom, že případy týrání jsou nezřídka prošetřovány pozdě, kdy už je nelze dokázat, mají být prošetřeny neprodleně.

Dcera je plně odkázána na péči táty

Fatálně skončil případ, kdy podle právničky Spoustové selhaly složky celého řetězce, které mohly pomoci. Jak se slzami v očích uvedl zoufalý otec, matka dlouhodobě týrala obě dcery, přičemž on na to permanentně upozorňoval. Vždy to bylo odbyto tím, že dítě spadlo, uhodilo se a podobně. Otec uvedl, že matka maličkou dcerku málem ubila k smrti, následovaly operace a pobyt v nemocnici, dívence chybí část lebeční kosti, nefungují jí sluch ani zrak a po pěti letech je plně odkázána na péči táty, který si dopomáhá vírou.

Buď kámoš, postav se šikaně. Kovy nabádá „mlčící většinu“, aby promluvila!

Rozličné znalecké posudky

V rámci tiskové konference promluvily i dvě matky – jedné byla odebrána dcera v rámci exekuce, přičemž vypracované znalecké posudky se naprosto lišily. Znalci podali podnět k zahájení trestního stíhání otce kvůli podezření sexuálního zneužití dcery. Ačkoli dcera má k matce dobrý vztah a nechtěla od ní, byla jí odebrána. V druhém případě navrhl OSPOD (Orgán sociálně právní ochrany dětí) umístění dvou bratrů do ústavní péče. Jejich matka, která prokazovala, že otec je násilník, je ukryla, aby tam nemusely nastoupit. Ulevilo se jí, když umístění do ústavní péče bylo soudně zrušeno.

Před 33 minutami
Autorem dnes už světově proslulé České mše vánoční Hej mistře! byl zdejší varhaník a kantor...
Před 57 minutami
Zázrak je něco, co se odehrává, obrazně řečeno, za naším zrakem. Neumíme si událost, která...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 2 hodinami
A milovala ho i kamera, takže za sebou zanechal obdivuhodnou kinematografii čítající přes 100 filmových...
Včera, 18:30
Až potom začala být Emily Dickinsonová, která se narodila 10. prosince 1830 v Amherstu v...
Včera, 17:00
Nevelká obec Čenkov leží na spojnici mezi Příbramí a Hořovicemi. Už desátým rokem stojí u...
Včera, 15:00
Rtuť je velmi tajemná substance. Substance s magickými vlastnostmi, od nejstarších dob. Již její latinský...
Včera, 14:02
Antonín Smrček (*11. prosince 1859 v Brodku u Prostějova) absolvoval roku 1884 českou techniku v...
Včera, 12:30
V průběhu 18. a 19. století si Češi stále více a častěji uvědomují, že ztrácí...
Včera, 11:44
Jde o jedinou spotřebitelskou celorepublikovou soutěž a o nejstarší „novodobou“ soutěž v Česku vůbec. A i...
Včera, 11:00
Ty počítače tehdy ovšem byly pouze mechanické a Augustu „Adu“, lady Byron, provdanou hraběnku Lovelace,...
Reklama