Otevřený vůz a trestuhodná neopatrnost obětí. Sarajevo trochu jinak

Nejdříve malé retro. Starší generace si jistě dobře vzpomene. Byla to oblíbená nahrávka na hnědé pásce starého magnetofonu, která byla považována za něco velice cenného, ba až kultovního. Při jejím poslechu jsme mívali krásné mrazení v zádech a pocit, že děláme něco zakázaného. Je to už více než půl století, kdy jsem ji slyšel poprvé a nyní mám důvod se k této vzpomínce vrátit.

Ta nahrávka se jmenovala sto let, a dávala do souvislostí dva atentáty. Jeden na prezidenta Lincolna a druhý na prezidenta Kennedyho. Historie, která se šklebí do tváře. Dva atentáty, jako přes kopírák. Stejná jména, stejné souvislosti, stejné rekvizity i místa. Zrcadlo, které se opozdilo a odráží něco, co se stalo již před stoletím.

Nyní si řeknete, Amerika, tam je možné všechno. Ale není třeba lámat hůl. I v Evropě najdeme dva atentáty, které se nás bezprostředně dotýkají. Jeden atentát stál u zrodu Československa a druhý atentát, který pozdvihl hlavy lidí v okupovaných zemích Evropy, byl jeho obnovou.

Nově zrozená naděje pro Rakousko-Uhersko i celou Evropu. Spojené státy Velkého Rakouska však nevznikly

Ten druhý atentát známe všichni velmi dobře. Nemáme s ním problémy, jeho obětí byla zrůda, kterou žádný soudný člověk nemůže litovat. U toho prvního už si tak jisti nejsme. Na konci června uplyne 106 let od chvíle, kdy v bosenském Sarajevu padly výstřely, které byly předzvěstí první světové války.

Obětí, se kterou můžeme již soucítit, byli následník trůnu, arcivévoda František Ferdinand d´Este a jeho žena Žofie, takto rozená hraběnka Chotková. Je nám jich líto a není to ostuda. Následník trůnu, který se nemohl dočkat smrti svého strýce a matka několika dětí. Nemáme důvod přát jim smrt, mají přeci jenom lidský rozměr. Komická figurka následníka, ztvárněná Petrem Čepkem. Atentátem v Sarajevu začíná i nejslavnější protiválečný román všech dob. Informaci o něm podává posluhovačka paní Müllerová, a kdo je tím posluchačem, netřeba psát.

FOTO: Sarajevo trochu jinak

Sarajevo trochu jinak - Arcivévoda frantisek sarajevoSarajevo trochu jinak - Uniforma arcivévodySarajevo trochu jinak - Gavrilo PrincipSarajevo trochu jinak - zofie chotkova frantisek ferdinandSarajevo trochu jinak - Franz ferdinand

Průběh atentátu byl mnohokrát prostudován do nejmenších detailů a nemá smysl se jím zde zabývat. Nic nového se už zřejmě neobjeví. Co je tedy na těch dvou atentátech podobného? Útok na vojenskou osobu. Otevřený vůz a trestuhodná neopatrnost obětí. V obou případech byla potrestána. V Sarajevu možná naivita, v Praze zcela nepochybně nabubřelost a samolibost nadčlověka. Stejný počet atentátníků. Šťastná sedmička. V Sarajevu bomba, která nikoho nezabila a úspěšné výstřely. V Praze zaseknutá střelná zbraň a bomba, která zabíjela. O měsíc později vypovědělo Rakousko Uhersko Srbsku válku. Třetího srpna totéž učinilo Německo Francii. Čtvrtého srpna Anglie Německu. Kostky domina se daly do pohybu.

Ema Karpeles
Dnes, 15:40
Až zazvoní. Takový název nese nový singl třináctileté Emy Karpeles. Jedná se o školní písníčku,...
Dnes, 11:40
Znělcový vrch Ortel se nachází na Českolipsku mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách v...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 10:20
Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V...
Dnes, 08:11
Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy...
Včera, 15:40
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
Včera, 13:40
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
Včera, 13:38
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Ilustrační foto
Včera, 13:01
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
Včera, 11:41
Viděli jste někdy naživo odpich u vysoké pece? Sršící jikry, oslnivě bílá záře a žhnoucí...
Včera, 10:20
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Reklama