Otýlie Vranská: Dosud největší pomník české kriminalistiky. Rozluští DNA dávnou vraždu?

17.1.2021
Jitka Kačánová

Dva záhadné kufry s rozřezaným tělem pražské prostitutky Vranské se našly opuštěné 2. září 1933 ve vlacích, které měly namířeno do Bratislavy a do Košic. Den předtím jeden z nich naložil neznámý člověk do kupé na Wilsonově a druhý na Masarykově nádraží.

Případu se ujala pražská mordparta, vedená slavným Josefem Vaňáskem, předobrazem legendárního rady Vacátka ze seriálu Hříšní lidé města pražského, v bravurním podání Jaroslava Marvana. Kriminalisté byli bezradní, a proto se s žádostí o pomoc obrátili na veřejnost, a fotografii ženského torza a hlavy v kufru otiskly snad všechny tehdejší noviny. Za pár dnů ji poznali její sestry a policisté rozjeli pátrání ve velkém. V Praze bydlící Vranská o sobě prohlašovala, že je číšnicí bez zaměstnání, pravdou ovšem byla, že si přivydělávala tělem. Byla ovšem poněkud naivní, a chodívala s muži víceméně za ubytování či stravu. Ostatní pražské prostitutky ji považovaly za „vesnické tele“.

„Sestra Smrt“. Děsivý cejch dostala sestra neprávem. Pochybnosti panují i v případě heparinového vraha

Krátce po výzvě vyšetřovatelů jim začaly přicházet spousty dopisů. Nakonec se jich sešlo na pět tisíc a poslední dorazil ještě v roce 1966. Byly plné nejrůznějších domněnek i falešných obvinění, kterými si jejich pisatelé často jen s někým vyřizovali účty, vrah však zůstal neodhalený. Nic nepomohlo ani písemné doznání k vraždě od takzvaného Fantoma ulice. Pro kriminálního radu to byl prý velice hořký „pomníček“, jak se mezi kriminalisty říká nevyřešeným případům, se kterým se do smrti nesmířil.

 

Vrah v uniformě?

Nicméně ředitel policejního muzea a historik Radek Galaš si myslí, že dnes je policie díky analýze DNA k rozluštění dávného tajemství mnohem blíž než kdykoliv předtím. Za nehty Vranské se totiž našlo několik vlasů, které nejspíš patřily přímo jejímu vrahovi. A Galaš rovnou hovoří o dvou podezřelých, jejichž příbuzné se podařilo najít a přemluvit, aby poskytli své DNA k porovnání. Galaš ale dosud nikoho nejmenoval.

11 českých herců, kteří poznali svět kriminálu. Víte, kdo kradl a vraždil?

Podle některých názorů by mohlo jít o rotmistra Josefa Pěkného a jeho milenku Antonii Koklesovou, se kterými Vranská strávila svůj poslední večer. Když večer odcházela na schůzku, řekla prý své bytné, že se má sejít s nějakým rotmistrem, který jí slíbil sňatek a práci ve vojenské prádelně. Motivem vraždy pak měla být snaha umlčet Vranskou, která začala dělat Pěknému kvůli Koklesové žárlivou scénu.

Do této teorie ale „hážou vidle“ slova pacienta bohnické léčebny četaře Pavlíčka, který byl v čase vraždy na výletě v Praze a který rovněž odpovídal popisu blonďatého fešáka, se kterým měla Vranská tančit ještě několik hodin poté, co se už s Pěkným rozloučila. Pavlíček měl navíc praxi jako laborant na pitevně, takže by si s rozřezáním těla dokázal snadno poradit. A těsně předtím, než se v roce 1960 oběsil, se prý k vraždě Vranské přiznal. Pokud ji má tedy na svědomí jeden z nich, víme s určitostí jen to, že vrahem byl voják.

 

Strašlivý nález rozřezaného těla Vranské v kufru šokoval celé tehdejší Československo

 

Odpoví nám DNA?

Analýza DNA z vlasů za nehty Vranské i srovnání vzorků od příbuzných hlavních podezřelých prý již soukromý forenzní genetik Daniel Vaněk provedl. Jelikož však Galašovi ještě nepředal oficiální vyjádření, prozatím její výsledek veřejně komentovat nechce. O tomto novém směru vyšetřování začal Galaš mluvit poprvé v roce 2017 s tím, že se vše dozvíme začátkem roku 2019. V září minulého roku se o brzkém vyřešení této téměř 90 let staré vraždy pomocí DNA mluvilo zas, ale dosud bez konkrétních údajů. Dočkáme se jich už tento rok?Nepřehlédněte