Památník v Lidicích se do nové sezóny otevírá tento týden

19.3.2018
Táňa Pikartová
Další fotky

Součástí slavnosti bude i křest nové knihy Martina Homoly k projektu Domov můj – svědectví portrétu. Autorovy fotografie jsou poselstvím naděje skrze portréty těch, kteří přežili tragédie vyhlazení Lidic a Ležáku v roce 1942 a dodnes žijí.

Bulhaři za druhé světové zachránili tisíce Židů před smrtí v koncentráku. Nacistům je jako jediní nedarovali

„Od dětství jsem Lidice vnímal jako místo bolesti a smutku. Do míst křivdy a zla mne v 80. letech zavedla náhradní vojenské služba a tu bolest jsem znovu prožíval. Když jsem byl Památníkem Lidice vyzván ke spolupráci, dlouho jsem nabídku zvažoval, nakonec ji přijal a po nějaké době pocítil ve vnímání tohoto místa přelom. Setkávání s přeživšími ve mně vyvolalo snahu i potřebu jejich sílu a pozitivitu zprostředkovat ostatním. Rozhodl jsem se jejich životní příběhy vyprávět prostřednictvím své profese fotografa,“ zmiňuje Martin Homola.

Nádraží, kde probíhaly transporty Židů do Osvětimi. Prohlédněte si hrůzu, která je cítit i z fotografií…

Jak je otevřeno:
Muzeum: duben – říjen: denně 9.00 – 18.00
Galerie, Rodinný domek č. p. 116: duben – říjen: denně 9.00 – 17.00

FOTO: Památník Lidice

Památník Lidice - Lidické dětiPamátník Lidice - Památník_LidicePamátník Lidice - Lidice_2009Památník Lidice - csm__MG_2816_22e52215ddPamátník Lidice - 1280px-Lidice-nove_namesti
Další fotky
Památník Lidice - Areál_lidice_-_pohled_na_muzeum_02Památník Lidice - Památník LidicePamátník Lidice - Památník LidicePamátník Lidice - Peter Stehlik

Doprovodný program bude zahájen v Růžovém sadu, jednom z největších světových rozárií, v 16.00. Růžový sad se neustále rozrůstá o nové přírůstky a během Zahájení návštěvnické sezony 2018 přibudou další dva keře. Na místo dorazí i dva významní hosté, a to nový velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice, J. E. Nick Archer, a také generální ředitel Povodí Vltavy, RNDr. Petr Kubala.
Po zasazení růží vystoupí děti z MŠ Lidice, které u lidického potoka symbolicky vynesou Moranu, symbol zimy a smrti a přivítají tak letošní jaro. Tato část programu bude zakončena položením květin u sousoší lidických dětí.

Předčasná smrt „zachránila“ v roce 1938 Karla Čapka před nacisty. Jeho manželka se zhroutila. Co se mu stalo?

 Nepřehlédněte