Bulhaři za druhé světové zachránili tisíce Židů před smrtí v koncentráku. Nacistům je jako jediní nedarovali

Další fotky

Za druhé světové se bulharské carství v roce 1943 úplně nesmyslně přidalo na stranu německých nacistů. Pak měli Bulhaři poslat na 48 tisíc svých židovských obyvatel na jistou smrt. Už na ně čekaly vlakové soupravy a flotily lodí. Bulhaři je ale nikam neposlali, a to ještě dlouho před tím, než bylo jasné, že je Německo poraženo. Kdo jim poskytl nezištnou pomoc a nenechal je zemřít v koncentráku?

Kousek od Prahy byl koncentrák s horší pověstí než měl Buchenwald. Najdete ho v obci Hradištko

Spekulovalo se o tom, že za čin pomoci a velkorysosti mohla komunistická strana, pravoslavná církev, nebo bulharská občanská společnost. Za záchrannou akcí bulharských Židů stál ve skutečnosti v březnu roku 1943 Iako Baruch, funkcionář funkcionář sociální demokracie z Kjustendilu, který vyburcoval místopředsedu Národního shromáždění Dimităra Peševa.

Díky němu pak vznikla široká opoziční fronta proti deportacím, ve které se dočasně spojili legální i nelegální opozice, pravoslavná církev, občanské sdružení i jednotliví občané.

FOTO: Výstava o Židech ve Skleňáku

Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (4)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (6)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (11)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (10)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (8)
Další fotky
Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (7)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (3)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (2)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (1)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (5)Výstava o Židech ve Skleňáku - Výstava ve Skleňáku – Židé a Bulhaři (9)

Hitlerovi v Bulharsku neskočili na lep

Kvůli odporu veřejnosti a také kvůli obratu vojenské situace se bulharská vláda v květnu roku 1943 usnesla, že práceschopní Židé zařadí do pracovních útvarů a Židé ze Sofie vystěhují na venkov.

Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi. Znáte jeho tragický osud?

Hitlerovi se nepodvolil ani car Boris III. V deportacích se už pak dál nepokračovalo, a tak se bulharští Židé stali vedle dánských a finských jedinou židovskou komunitou v Evropě, která válku přežila.

Na druhou stranu ale i tak bulharská vláda poslala na smrt víc než 11 tisíc Židů z Makedonie, Thrákie a západních oblastí. V deklaraci se k této stránce židovské otázky ve válečném Bulharsku objevila formulace, že „území byla pod německou nacistickou správou…bulharské úřady neměly možnost, jak deportace těchto Židů zastavit“.

O trampingu i přírodě na jihu od hlavního města se dozvíte v Jílovém u Prahy

„Jasně odsuzujeme všechny druhy xenofobie, antisemitismu a náboženské i etnické nesnášenlivosti a připojujeme se k jejich světové opozici. Bulharská společnost, zvláště mladá generace, má právo být na záchranu bulharských Židů pyšná,“ píše se v deklaraci.

Po roce 1948 bulharské úřady dovolily 45 tisícům Židů, aby emigrovali do Izraele. Židovská komunita se tak v Bulharsku výrazně zmenšila.

Na Florenci se můžete přenést v čase – mezi Pražany za první světové války

Bulharský car Boris III. byl posmrtně oceněn za to, že i přes nátlak Hitlera bulharské Židy nacistům nevydal. Cenu za ceremonii zorganizované Chebadem převzal jeho syn, torontský bankéř Hermann Leiningen.

Dnes, 17:30
Nebo právě proto? Jmenoval se Janan Karlovič Berzin (lotyšsky Jānis Bērziņš, (25. 11. 1889. –...
Dnes, 16:27
Zapálení ufologové mají další případ k bádání. Na internetu byla před několika dny zveřejněna nahrávka...
Dnes, 16:26
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 16:26
Při brouzdání Google Earth můžete narazit na hodně podivné věci. Jeden takový objev učinil i...
Dnes, 15:37
Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají nízké desítky procent nakažených včetně lidí, kteří stonali bez...
Dnes, 15:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Dnes, 15:03
Zahraniční média informovala o ženě z Jihoafrické republiky, která porodila deset dětí. Děti měly být...
Dnes, 15:00
To, že přitom jaksi mimochodem napomohl vzniknout fašismu a vedl svůj národ do války po...
Dnes, 14:53
Zanedlouho si připomeneme výročí válečného konfliktu, který se odehrál v roce 1866, kdy Prusko usilující...
Dnes, 14:17
Chladným projevem ztvárňoval vnitřně bohaté postavy, ze kterých sálala silná vůle, spojená s velkou sebekázní...
Dnes, 13:25
Zmizení dvou španělských dívek, které unesl jejich otec, má bohužel tragický konec. Jedna ze sester...
Reklama