Panoptikum dostavby Pražského okruhu u Běchovic. Další Babišův člověk řeší neúspěchy na účet Uhříněvsi

26.3.2021
Jan Štoll

Pro pořádek, rozhodování o stavbě tohoto úseku Pražského okruhu nasměrovalo na stavební úřad v Uhříněvsi samo Ministerstvo pro místní rozvoj, vedené Klárou Dostálovou. Vyplynulo to z reakce starosty Prahy 22 Vojtěcha Zelenky na výrok ministra dopravy Havlíčka, který kvůli chybám v přípravě dostavby okruhu nazval Uhříněves panoptikem.

„Proč Ministerstvo pro místní rozvoj pověřilo vydáním územního rozhodnutí náš stavební úřad, když tato řízení k dálnicím jinak řeší vaše ministerstvo? Myslíte, že u nás o to někdo stál? Nikoho jste se v roce 2018 neptali a rovnou to na nás hodili,“ napsal starosta Vojtěch Zelenka.

V kontextu toho vyznívá obhajoba potřeby nového stavebního zákona od ministryně pro místní rozvoj Dostálové skutečně bizarně, jako příklad totiž opět posloužil stavební úřad v Uhříněvsi.

Ústecký kraj jako pokladnička trafikantů hnutí ANO. Nově je otevřena i pro exministra Vojtěcha

„Problémem bylo už to, že stavbu za více než deset miliard povoloval malinký stavební úřad v Uhříněvsi, kde nemůžou mít s takovým projektem zkušenosti a nic podobného už nikdy dělat nebudou. Bylo mi těch úřednic opravdu líto. To je skutečně obrovské mrhání časem a lidským potenciálem. Proto nový stavební zákon počítá se vznikem specializovaného úřadu pro strategické stavby, kde budou soustředěni lidé, kteří mají s takovými stavbami zkušenosti,“ řekla ministryně v rozhovoru pro Metro, ač to byl její úřad, kdo o pověření rozhodl.

Tatáž ministryně se potýká s problémy při prosazení nového stavebního zákona. Ten je provázen kritikou, že je napsán na míru developerům, na Vrchním státním zastupitelství v Praze k tomu leží trestní oznámení. A tak je třeba přinášet argumenty, proč je tato verze zákona nutně potřebná. Připomeňme ale, že Dostalová ani Havlíček (oba ANO) nejsou první ministři, kteří se snaží vylepšit výsledky na úkor Uhříněvsi.

„Jsem naštvaný‼ Právě se ke mně dostala informace, že kvůli chybě stavebního úřadu Městská část Praha 22 budeme nejspíš muset opět posunout začátek stavby SOKP 511 Běchovice – D1,“ uvedl dnes už bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík. Že si ministr tehdy tvrzení tak trochu vycucal z prstu, nepřímo potvrdilo i ministerstvo dopravy, které už situaci řešilo konkrétními kroky.

Žofín za hubičku? Vedení Prahy 1 je pod palbou

Bizarní je ale i argument o nezkušených úřednících. Redakci se totiž už v minulosti nezdálo, že by úředníci stavebních úřadů povolovali takto významné stavby jen na základě osobních zkušeností, jejichž nedostatek jsou Uhříněvsi vyčítány. Ze strany státu by k tomu měl existovat metodický postup.

„Metodika MMR v této oblasti vydána nebyla, tu by měl vydat Magistrát hl. města Prahy,“ uvedl tehdy mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilem Frček.

Jenže Magistrát hlavního města Prahy žádnou metodiku, jak v takto složitých případech postupovat, nevydal. Neměl k tomu důvod.

„V případě takto náročných staveb – dálnic, jejichž povolování je na území hl. m. Prahy pouze výjimečné – se domníváme, že metodické pokyny v případě povolování těchto staveb by měly být vydávány pro celé území České republiky jednotně, tj. příslušným ministerstvem, do jehož působnosti povolování tohoto druhu staveb spadá,“ uvedl tehdy mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Nový stavební zákon: Trestní oznámení, tajemné milióny korun

Připomeňme, že v tomto případě by to mělo být ministerstvo dopravy nebo jeho organizace, dnes řízené ministrem Havlíčkem.

Kruh se tak uzavírá, a zbývá jen, aby se na účet Uhříněvsi vyjádřil ještě premiér Andrej Babiš. Bude k tomu mít příležitost při schvalování výkupu pozemků pro stavbu okruhu u Běchovic za 3 miliardy korun. Stavbu by to mělo urychlit asi o deset měsíců. Ministerstvo dopravy chce s výkupy začít navzdory tomu, že není dokončeno řízení o územním rozhodnutí. Případným zrušením celého rozhodnutí nebo jeho podstatnou změnou by tak celá investice do výkupu pozemků mohla přijít vniveč.

sto/ČTKNepřehlédněte