Pět neděl v baloně. Kniha, která prošla napříč generacemi

Pan učitel nevěří svým uším. To se mu určitě zdá. Ten největší raubíř ve třídě ze sebe sype informace jako ze slovníku a oči mu svítí. Afrika jako na dlani. Odkud to ví? Dál než v okresním městě určitě nebyl, je to daleko, a boty jsou drahé. Z učebnic zeměpisu? Nesmysl, on sám by je nejradši hodil do kamen. Studené, suché, nezáživné. Je jenom jedna možnost. Kniha, která vyšla na Štědrý den roku 1862. Pan učitel spokojeně pokyvuje a píše velkou jedničku. Velice rád.

Tou knihou bylo Pět neděl v baloně, literární začátek více než půl století Podivuhodných cest. Kniha dětství mnoha generací. Bylo to tehdy literární zjevení. Zábavnou a nenásilnou formou sdělované znalosti o Africe té doby, podepřené ryzí člověčinou a přiměřenou porcí fantastiky. Mladý spisovatel Verne o sobě dal vědět. Honorář byl velmi dobrý a on s vděčností vzpomínal na svoje začátky v divadelní branži. Divadlo navštěvoval i jistý Alexandr Dumas, ikona francouzského historického románu, o generaci starší než Verne. Muž s hurónským smíchem, nekonečnou pracovitostí a téměř absolutní fantazií. Divadelní hry mladíka z Nantes se mu líbili. Dobře si pamatoval vlastní začátky a nezpychl. Rozhodl se začínajícího autora podepřít. Nejen jídlem, které mu občas přinesl do divadla. Pište, mladý muži. Nemohlo se mu dostat většího povzbuzení.

Tohle byste od Vernea nečekali. Temná vize 20. století – jenom technika a peníze

Verne si uměl dát dohromady jedna a jedna. Věděl velmi dobře, že v historickém románu, nemá proti tandemu Dumas a Maquet, šanci. Dumasův stroj chrlil knihy a on se tedy rozhodl pro jiný směr. Co třeba fantastika? Přesněji věda a fantastika. Vědecké objevy propojit s příběhem? Dumas byl nadšen a Verne se ponořil do studia. Hltal vše. Chemii, fyziku astronomii, zeměpis, zkrátka vědu. Měl jeden nedostatek, o kterém dobře věděl, a tím byla neznalost cizích jazyků. Naštěstí i on našel svého Maqueta. Byl jím knihovník francouzské Národní knihovny Gabriel Martin, který mu vyhledával a překládal zahraniční vědeckou literaturu.

Kvůli nemoci musel do invalidního důchodu, ten si krátil psaním. Český Verne se jmenoval J. M. Troska

Knihu Pět neděl v baloně přivezl do Prahy Jan Neruda, který zde v roce 1863 pobýval. Román do češtiny přeložil jistý pan Robert Nápravník. Nebyla to první verneovka. Tou první byl sci-fi román Ze Země na Měsíc, vydaný v češtině roku 1869. Dosti letitá data, že? Knihy stárnou fyzicky, jako lidé. Nestárnou však jejich příběhy. Knihu Robinson Crusoe prý četla mladičká Marie Terezie. I dnes, v této době, nás mohou verneovky oslovit. Nikoliv skvělými, technickými novinkami autorova mládí, které nám dnes připadají úsměvně naivní. Oslovují a měly by nás oslovit něčím jiným. Hrdinové verneovek se velmi často dostávali do zdánlivě neřešitelných situací. Cesta k záchraně nebyla spoléháním na zásah vyšší moci. Oni sami se dokázali vypořádat s nepřízní osudu. Protože věděli, uměli a znali. Nedali se zlomit. Tak, jako ti tři, v koši balonu Victorie. Měli bychom si z nich vzít příklad i dnes.

 

Dnes, 17:31
Zástupcům divadelních a tanečních organizací v Česku nestačí čtvrteční vládní nástin rozvolňování života v Česku...
Dnes, 14:30
O funkci předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) se bude ucházet i Vladimír Šmicer. Sedmačtyřicetiletý bývalý...
Dnes, 14:10
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Dnes, 14:10
Sněmovna by podle poslanců SPD a Trikolóry měla vyzvat vládu k umožnění bezpodmínečného návratu dětí...
Dnes, 13:36
Fotbalista pražské Slavie Ondřej Kúdela se odvolal proti desetizápasovému trestu od disciplinární komise UEFA za...
Dnes, 13:25
Zažloutlé fotografie v albu po pradědečkovi. Počátek dvacátého století, a skupinka hasičů se založenýma rukama...
Dnes, 13:21
Komunisté nebudou letos pořádat svoje tradiční prvomájové akce v Praze, konat se nebude ani tradiční...
Dnes, 11:15
"Jmenuji se Drtikol. Drtil jsem kola, která mne svírala. Fotografoval jsem světlem. Píši lidem do...
Dnes, 10:46
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková poukázala na přísnější podmínky testování žáků oproti zaměstnancům. Jde například o...
Dnes, 10:25
Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování...
Dnes, 07:00
Opatření vlády včetně plánu rozvolnění podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) poškozují podnikatele a...
Reklama