Kvůli nemoci musel do invalidního důchodu, ten si krátil psaním. Český Verne se jmenoval J. M. Troska

Další fotky

Česká sci-fi literatura, první poloviny dvacátého století, by zřejmě byla obtížnou maturitní otázkou. Někteří studenti by si vzpomněli na Karla Čapka, ale pak by zřejmě začali váhat. Jakub Arbes se svými romanety a Svatopluk Čech s panem Broučkem na Měsíci, to je století devatenácté. Ti svědomitější znají Jana Weisse, a jeho Dům o tisíci patrech, z roku 1929. Iniciační, psychologický román, literární ztvárnění snů v tyfových horečkách. A co dál? Marie Grubhofferová a její dětský sci-fi román, Prázdniny ve hvězdách, z roku 1947?

Pokud jste si vzpomněli na tuto spisovatelku, jste opravdu dobří studenti. V takovém případě vám zcela jistě neuniklo ani jméno J. M. Troska. Jméno Troska je samozřejmě pseudonym. Je to trpká ironie autora na Ménierovu chorobu, kterou trpěl. Vlastním jménem Jan Matzal se narodil v roce 1881, ve Valašských Kloboukách. Vystudoval obchodní školu a později pracoval jak účetní, ve Škodových závodech v Plzni. Postupně vystřídal místa v mnoha strojírnách a slévárnách. Jako ředitel strojíren působil v meziválečném období i v Bělehradě. Pětiletou zahraniční zkušenost promítl do svých sci-fi románů. Literatuře se začal naplno věnovat od roku 1931, kdy kvůli svému onemocnění odešel do invalidního důchodu.

Česko má jeden z nejvyspělejších laserů na světě. Do provozu jej spustili v Dolních Břežanech

Hlavní část jeho díla vznikla v průběhu druhé světové války. Psal svoje příběhy velmi zajímavě a čtenář se určitě nenudil. Jeho knihy měly spád a tak nikoho příliš nepohoršovalo, že si s fyzikálními zákony opravdu hlavu nelámal. Úzkostlivě se vyhýbal jakémukoliv náznaku jakékoliv ideologie. Jeho romány byly v tomto směru neškodné a cenzurou tehdejšího Protektorátu procházely bez problémů. Třídílný román Kapitán Nemo, třídílný román Zápas s nebem. Spisovatel se rozmáchl opravdu zeširoka. Nemova říše, kdesi v hlubinách Země, od pólu k pólu. Dobrodružná výprava po planetách sluneční soustavy, které kypí životem zcela odlišným. Paprsky smrti, vesmírná plavidla poháněná elektřinou a bitvy s krvežíznivými dobyvateli.

FOTO: J.M.Troska

J.M.Troska - Kniha 6J.M.Troska - Kniha 2J.M.Troska - Kniha 5J.M.Troska - Kniha 1J.M.Troska - Kniha 4
Další fotky
J.M.Troska - J.M.Troska (1881-1961)J.M.Troska - Kniha 3

I sci-fi romány stárnou. Někdy se i stanou skutečností. Je paradoxem, že to, co nevadilo nacistům, vadilo komunistům. Od roku 1947 do roku 1989 zmizel J. M. Troska a jeho dílo z paměti čtenářů. Ti šťastnější si koupili jeho knihy v době kratičkého, svobodnějšího vydechnutí, kolem roku 1968.

J. M. Troska ve svých dílech oslavuje lidi pracovité, inteligentní, čestné a obětavé. To by ještě prošlo, ale bohužel to, co v nich komunisté hledali, a co by v jeho dílech potřebovali, to tam nenalezli. Jeho smrt v roce 1961 zaznamenaly pouze Literární noviny, a to ještě bez uvedení přesného data. Janu Matzalovi se však dostalo zadostiučinění. Jeho knihy již opět vycházejí. Vesmírem putuje planetka s jeho jménem a noví autoři sci-fi literatury, jsou oceňováni cenou Aeronautilus. Kapitán Nemo by měl určitě radost.

 

Dnes, 19:59
Spolek Kverulant má podle předběžného opatření soudu ze svého webu odstranit článek, ve kterém popisuje...
Dnes, 15:18
Restauratéři nebudou muset podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kontrolovat, zda jsou...
Dnes, 15:04
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 15:04
Národní park Podyjí s rozlohou přibližně 62 kilometrů čtverečních je nejmenší národní park v České...
Dnes, 14:51
Představte si sami sebe, řekněme ve třináctém století. Nádherný, nedávno dokončený hrad září do kraje....
Dnes, 14:42
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ve snaze přiblížit Spojené státy normálnímu životu uvolnilo...
Dnes, 12:35
Angolanka Anita Dembo tvrdí, že svého syna Augusta počala se šimpanzem, se kterým udržovala milostný...
Dnes, 11:20
Díky pandemii si splnila dlouho plánovaný sen. Herečka, dabérka a autorka knih pro děti Nela...
Dnes, 10:56
Lékový ústav zaznamenal už 65 úmrtí, u nichž existuje podezření, že nastala po očkování proti...
Dnes, 08:58
Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den,...
Dnes, 06:28
Jana Mračková Vildumetzová byla po více než tři roky výraznou hejtmankou Karlovarského kraje a šéfkou...
Reklama