Petr Arenberger: Melanom měli i patnáctiletí. Přežít s rakovinou kůže se dá i šest let

S profesorem Petrem Arenbergerem jsme se potkali u příležitosti projektu Zdravobrazy, který si klade za cíl zvýšit povědomí o kožní rakovině a jejím nejagresivnějším nádoru melanomu. Toto onkologické onemocnění bylo diagnostikováno i u českého kaskadéra Tomáše Huba (54). Muž jak hora se podílel na filmech Titanic, Trója, Gladiátor nebo seriálech Santiniho jazyk či Tátové na tahu. Své emoce po sdělení diagnózy ze sebe „vymaloval“ a obrazy vydražil.

Pan Hub ve svém vystoupení řekl, že rakovina kůže nebolí, a tak ji člověk odhalí pozdě. V tom je tedy její zákeřnost. Je to skutečně tak, že pacient na pokožce nevnímá žádné změny, které by ho mohly varovat?

Existují případy, kdy nenajdeme primární nádor. To znamená, že tam žádné mateřské znaménko nebylo nebo jej v současné době nenajdeme a objeví se až metastázy. Většinou je to ale dáno tím, že pacient šel na nějaký kosmetický zákrok, kde se mu odstranilo nějaké na první pohled bezpečné znaménko, a on už to mohl být maligní melanom, anebo některé maligní melanomy takzvaně regredují. To znamená, že tam bylo mateřské znaménko, to se postupně změnilo v melanom, ale bylo relativně malé a nakonec vymizelo. Tyto případy, které jsem popsal, jsou ale velmi vzácné. Vždy je ten průběh takový, že se buď objeví nová změna na kůži, nebo se stávající mateřské znaménko začne postupně měnit – v barvě, velikosti, tvaru.

Babiš zařadil zpátečku. Byznys s leteckou záchrankou zůstane soukromníkům, stát by to nezvládl

Nejlepší je, když se čtenáři podívají na www.melanom.cz, kde najdou případy toho, jak laicky poznat změnu na kůži. A pokud se některé změny nezdají, tak je dobře si to nechat zkontrolovat u kožního lékaře.

Když pacient něco na své kůži zpozoruje, ale nepřikládá tomu důležitost a půjde přitom o zhoubný kožní nádor, kolik času života mu zbývá?

U maligního melanomu se u konkrétního pacienta nedá jednoznačně určit, jestli i s pokročilým nádorem je na tom hůř než někdo, kdo má tenký nádor a přišel včas. Samozřejmě že statistika říká, že čím přijdete dřív, tím máte vyšší šanci na vyléčení. Na druhou stranu pacienti s pokročilým nádorem, pokud mají dobrý imunitní systém, nemusí mít problém s maligním melanomem. Dříve bylo přežívání s maligním melanomem okolo půl až tři čtvrtě roku, dnes díky vyspělejší medicíně máme pacienty, kteří tady s námi žijí pět šest let.

Povídáme si o kožní rakovině. Čím je vlastně způsobena?

Kožní rakovinu způsobuje ultrafialové záření, a to u jedinců, kteří jsou na toto ultrafialové záření citlivější. Jsou to lidé se světlejším typem pleti, kteří se snadno spálí. Rizikoví jsou ti, kteří mají mnohačetná mateřská znaménka. A pak bývají pacienty ti, kteří se v dětství spálili nebo kteří jezdí do jižních zemí či pravidelně lyžují na horách, kde mají vystavený obličej nebo hřbety rukou ultrafialovému záření. Čili všichni tihle by měli dělat různá opatření, aby toho ultrafialového záření dostali co nejméně. A také by měli pravidelně chodit na prohlídky. My doporučujeme u rizikových osob alespoň jednou ročně, což většinou stačí k tomu, aby to preventivní vyšetření mělo svůj význam a odhalilo ten případný nádor ještě v počátečním stadiu.

Stát zvýhodní byznys, kam investoval premiér. Babiš zvýšil doplatek na děti ze zkumavky

Jakou ochranu kůže proti UV záření zvolit? Napadá mě opalovací krém, ale je to dostatečné?

Fotoprotekce nemusí být jenom mazání krémem. Dneska už i na plážích vidíme, že mnoho lidí nosí takzvané plážové oblečení. To je z velmi tenkých tkanin, které jsou designovány tak, aby chránily proti ultrafialovému záření. Myslím, že je to velmi dobrá alternativa třeba pro malé děti, které se ne vždy rády natírají opalovacím krémem. Čili tady bych doporučoval kombinézku a domazávat už jen ruce a obličej. Tedy místa, která jsou vystavena ultrafialovému záření.

Když někdo není vystaven horskému ani přímořskému slunci, je většinou oblečen a tráví čas v Česku, může být v klidu, nebo se má mít na pozoru i on?

V ČR se především v jarních měsících setkáváme s ozónovou dírou, která vede v těch vyšších vrstvách atmosféry k tomu, že to ultrafialové záření se dostatečně nefiltruje. Čili můžeme se zvlášť v těch jarních měsících setkat se dny, kdy intenzita ultrafialového záření je naprosto srovnatelná s podmínkami na Jadranu. Takže to je potřeba vědět. Ta data jsou objektivní. Ozónová observatoř, která je v Hradci Králové, měří hladinu ozónu kontinuálně. Takže není špatné si zjistit, když se jdeme podívat k rybníku a chceme tam strávit celý den, jak se ten den vyvíjí intenzita ultrafialového záření. To nesouvisí se slunečním svitem. Může být třeba pod mrakem a přitom intenzita ultrafialového záření může být vyšší.

Funguje to tedy tak, že když je člověk zahalen, je chráněn?

Záleží samozřejmě na typu tkaniny. Některé tkaniny chrání třeba jako faktor 100, některé, které už jsou třeba poškozené, tak někdy paradoxně i lépe, protože nemají mikroskopické otvůrky mezi jednotlivými vlákny, ale mají je natřepaná. Takže se vlastně může stát, že chrání víc. Ale naprosto garantované jsou právě ty speciální oblečky, které vypadají jako normální tričko nebo kalhoty, ale mají certifikát ideálně od Evropské agentury COLIPA. Tato agentura to měří v extrémních reálných podmínkách, nikoli laboratorních.

Existuje tedy univerzální rada co nosit, když jsou vedra a láká to vzít lehké oblečení, trička, sukně? Přitom ale nemám ty certifikované oblečky, o nichž jste teď hovořil?

Principiálně tmavší tkanina chrání víc. Tlustší tkanina také chrání víc, ale v létě není moc komfortní. A samozřejmě suchá tkanina chrání lépe než vlhká. Takže pokud máte vlhké bílé bavlněné tričko, tak vás moc nechrání.

Odmítají z těla dělat popelnici. Kdo jsou flexitariáni?

Typickou ohroženou skupinou je muž 54 let, který příliš změny na kůži nevnímá, a může tedy přijít ke kožnímu lékaři za pět minut dvanáct. Což je i případ kaskadéra Tomáše Huba. Je naopak nějaká skupina, která je velmi poctivá v prevenci, až snad úzkostlivá?

My takovou skupinu vidíme rádi, ale bohužel je velmi malá. Většinou jsou to mladší ženy, kterým vadí nějaká změna na kůži. A možná ani ne zdravotně, spíš kosmeticky, takže je to přinutí přijít k lékaři dřív a hledat řešení.

Může tou nemocí trpět i někdo mladší, nebo převážně lidé s věkovým průměrem 50+?

Obecně se dá říct, že starší lidé trpí kožní rakovinou častěji než mladší. Na druhou stranu ale po roce 1989 přibývá stále více těch pacientů v mladších věkových ročnících. A je to zřejmě dáno nejen tím intenzivnějším cestováním do zahraničí k mořím, ale také využíváním solárií a komfortnějším životním stylem. Čili není dneska překvapením, když se setkáme s maligním melanomem u ženy 25 let. A jsou tu dokonce i extrémy kolem 16 let, kdy jsme také diagnostikovali nejen kožní rakovinu, ale i maligní melanom.

Detekovali jste rakovinu kůže u 15letých. Odhalili jste příčiny?

Většinou to bývá větší zátěž v útlém dětství. Takové to „běž si hrát s dětmi jen v kalhotkách, protože budeš zdravější, budeš mít víc vitamínu D“. To je jedna skupina. Ta druhá jsou pacienti s genetickým rizikem.

Když jste zmínil solária. Jsou dva přístupy. Jedni říkají, že je to zdravé a neuškodí to, druzí, a tam zřejmě budete i vy, před solárii varují.

My jsme si dřív mysleli, že solárium právě tím ultrafialovým zářením v tom spektru A je bezpečnější než to celé spektrum, které obsahuje kratší vlnové délky, jako UVB nebo UVC, které se většinou na zemský povrch nedostane. Studie na 100 tisících Švédech, z nichž 50 tisíc bylo pravidelnými návštěvníky solárií a 50 tisíc byli ti, kteří do solária nechodili, ale jinak žili stejným životem ve stejných oblastech, ukázala, že u skupiny, která chodila do solária, se maligní melanom vyskytoval o 75 procent častěji než ve skupině, která do solária nechodila. Takže tady se ukazuje, že bohužel i tento typ UV záření je schopen vyvolat nejen nemelanomové nádory, ale i přímo maligní melanom.

 

Stan proti melanomu

Už tradičně se čeští dermatologové věnují tisícům pacientů v Česku v rámci preventivní akce zaměřené na kůži. Češi i letos mohou využít bezplatnou konzultaci s předními odborníky, a to ve třech městech: Praha, Brno, Ostrava. V Praze na Václavském náměstí bude postaven Stan proti melanomu v pondělí a v úterý 6. a 7. května vždy od 10 do 18 hodin. V Brně bude stan na náměstí Svobody v pondělí 13. května, v úterý se pak objeví v Ostravě v Shopping parku Avion. V obou městech opět od 10 do 18 hodin.

 

Kdo je Petr Arenberger (60):

* český lékař specializující se na obor dermatologie (zabývá se kůží a jejími deriváty) a venerologie (léčba a prevence pohlavních chorob, jako je např. syfilis a kapavka)

* vysokoškolský profesor

* přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

* předseda České dermatovenerologické společnosti při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

* s manželkou Monikou, která je také lékařkou v oboru dermatologie a byla finalistkou Miss Československo 1989, má dvě dcery

 

Co je melanom:

* Maligní melanom je nádorové onemocnění.

* Postihuje převážně kůži, ale může postihnout i oko, ucho, sliznici úst nebo pohlavních orgánů.

* Do 39 let je výskyt melanomu častější u žen, od 40 let je častější u mužů. Celkově jsou ženy postiženy mírně častěji, ale vyšší je úmrtnost u mužů.

* Základem terapie je operativní odstranění nádoru spolu s dostatečným lemem přiléhající kůže, popřípadě resekce lymfatických

Podivná spojenectví za studené války. SSSR v boji o britské Falklandy podpořil polofašistickou Argentinu

Včera, 17:45
Diamantů jako vzácných kamenů si již od starověku vážili vládcové mnoha zemí. Až do 15....
Včera, 15:35
Když bratři Čapkové vymyslili slovo „robot“, netušili, že jejich sci-fi myšlenky se stanou reálnou vizí....
Včera, 13:25
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 13:25
Tisícina miligramu. Mohl bych sice napsat jeden mikrogram, ale to by nebylo tak efektní. Tečka...
Včera, 11:15
Herce Ladislava Hemmera si můžeme patrně nejvíce pamatovat z komedie Ducháček to zařídí, kde ztvárnil...
Včera, 09:05
Neznámé cizí slovo vyjadřuje docela jednoduchou věc - bohatství přírody, které spočívá v symbióze rostlin,...
Včera, 07:55
A kdo nebude poslouchat, tomu klekne policie na krk, nebo mu dráhy napaří přes 4...
19.9.2020
Santiago Calatrava (nar. 28. července 1951), nejznámější španělský architekt současné doby, inženýr a umělec patří...
19.9.2020
Tak tu máme druhou vlnu. Dalo se to čekat. Všichni, co vědí něco o virech...
Khamoro 2018
19.9.2020
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
19.9.2020
Film Velký flám je jedním z nejúspěšnějších filmů francouzské historie. V kinech ho vidělo 17...
Reklama