Plachý Bróďa by oslavil stovku. Konec přišel ale mnohem dřív. Prohnal si hlavu kulkou z revolveru.

15.12.2020
Jitka Kačánová

Víc než hercem byl Vlastimil Brodský v počátcích své bohaté umělecké dráhy hlavně tanečníkem. Býval prý dokonalým stepařem a za studií si přivydělával po barech tancem i hrou na klavír. Tanečník Fred Astair mu tak učaroval, že v kině na filmech s ním sedával v první řadě, aby si díky odrazu světla z plátna mohl do sešitu zapisovat jeho kroky.

 

Jakub lhář

Nakonec ho ale, k radosti filmových a divadelních diváků, přece jen zlákalo herectví. Po začátcích v divadla E. F. Buriana a několika dalších štacích zakotvil natrvalo v roce 1948 v Divadle na Vinohradech a zůstal mu věrný po celý život, i když často hostoval třeba i na scéně Národního divadle, například v roli Beďara v  hereckém koncertu s Josefem Kemrem, Rudolfem Hrušínským a Martinem Růžkem ve hře Stará dobrá kapela.

 

Legendární divadelní představení Stará dobrá kapela

 

Rádi ho měli i filmoví a televizní tvůrci. Z více než stovky filmů, kde se objevil, si nejvíc cenil svých rolí v Ostře sledovaných vlacích, Rozmarném létě, Skřiváncích na niti, Všech dobrých rodácích nebo Jakubovi lháři. Posledně jmenovaný snímek z židovského ghetta, kde si Brodský jako Jakub Heym vymýšlí, že má doma ukryté rádio, ze kterého svým sousedům předává vymyšlené zprávy o postupu Rudé armády. Jeho milosrdné lži jim navzdory hrůzné realitě dodávají chuť do života. Film, ve kterém podal Brodský životní herecký výkon, byl nominován na Oscara a samotný Brodský za něj získal Stříbrného medvěda na filmovém festivalu v Berlíně.

 

Na premiéře filmu Jakub lhář spolu s manželkou Janou Brejchovou

 

Česká Bardotka

Vedle profesního úspěchu to Brodský uměl také se ženami a byl považován za lamače ženských srdcí. I když si ze sebe dělával legraci a říkal, že se mu s ženami daří, protože v nich vyvolává soucit, jeho náručí prošly údajně desítky žen. Jiřině Jiráskové utekl týden před svatbou a do chomoutu ho dostala až tanečnice Božena Křepelková zvaná „Bíba“. Protože se Brodský i nadále nedokázal soustředit jen na jednu ženu, a ona se o něj nehodlala s nikým dělit, sbalila mu nakonec kufry a zavolala mu na cestu pryč taxík. Z krátkého manželství se jim narodil syn Marek, také herec, ale i hudebník a především výtvarník.

Ukončil známý herec a režisér život pádem z okna z vlastního rozhodnutí? Nebo ho někdo shodil?

Brodského přelétavost zkrotila až jeho druhá žena, patrně nejkrásnější česká herečka všech dob Jana Brejchová. „Brejšku jsem dostal na mloky,“ vzpomínal pak později. Pozval ji totiž do vinohradského divadla na Čapkovu hru Válka s mloky, ve které exceloval. Brejchová jeho kouzlu podlehla a z jejich šestnáctiletého manželství se narodila další skvělá a krásná herečka Tereza Brodská. Stejně jako její nevlastní bratr Marek má po otci obrovské hnědé oči plaché laně.

 

Manželská idyla, Tereza je zatím v bříšku

 

Brejchová s Brodským  pak vytvořili často obsazovaný a téměř dokonalý filmový pár, například v komedii Hodíme se k sobě, miláčku? Když ale hráli královskou dvojici Karla IV. a Elišku Pomořanskou, zakoukal se do Brejchové tehdejší herecký idol Jaromír Hanzlík. A nehledě na to, že byl s Brodským kamarád a že spolu sdíleli v divadle stejnou šatnu, téměř se nastěhoval k nim domů. Trávil u nich celé večery a Brodského téměř ignoroval. Když pak, jak říkával Brodský, oba manželé pochopili, že Brejchová ho už nesnáší, přišel rozvod, ze kterého se prý nikdy doopravdy nevzpamatoval. Místo nějaké další ženy mu napříště dělal společnost už jen jeho milovaný jezevčík Hugo. Naposledy spolu ztvárnili pár v seriálu Arabela jako král říše pohádek Hyacint I. s chotí už v rozvodovém řízení.

Byla nejkrásnější herečkou, svůj půvab neztratila dodnes, i když už hraje hospodyně

Zamračená Slunečná

Brodský byl vždycky skeptik. Pěstoval si to dle svých slov programově, protože pak byl prý ze světa míň zklamaný, a naopak mu to přinášelo krásná překvapení, se kterými vůbec nepočítal. Často vedl pohřební řeči, ale jeho přátelé tomu velký význam nepřikládali. Nikdo mu jeho deprese, na rozdíl například od Kopeckého, jak si stěžoval, nevěřil.

„Bojím se umírání. Ale smrti, té ne,“ říkával. A to byl asi i hlavní důvod, proč se rozhodl skončit to všechno sám. Posledním impulsem k tomu mohla být podle slov jeho dlouholeté kamarádky Stelly Zázvorkové návštěva v nemocnici, kam ho vzala za Miroslavem Horníčkem. Už byl ve velice žalostném stavu a Zázvorková si později vyčítala, že ho tam vůbec brala, protože pohled na kdysi vitálního komika prý Brodského k smrti vyděsil. A hned několik týdnů poté si na své chalupě v Slunečné vzal život. Jméno obce, kde je Brodský dnes také pochován, si vzali do názvu tvůrci současného seriálového hitu, do kterého přizvali i jeho dceru Terezu. Ta nejdříve právě kvůli tragickým vzpomínkám na tatínkův konec váhala. Nakonec ale nabídku přijala, protože si řekla, že nic není náhoda.Nepřehlédněte