Planetka se jménem egyptského boha ničitele proletí blízko Země

Vycházíte z biografu a jste ještě plni dojmů. Bojovně vysunutá brada hlavního hrdiny, přiměřená porce krve, sexu a slz z loučení, nebo z vděčnosti nad záchranou života na planetě. Kometa či obludný asteroid, z mrazivých hlubin vesmíru, byl definitivně zničen a lidstvo je zachráněno. Vlastenecký patos, složený z pruhů a hvězd, kape z plátna, ale vy jste spokojeni. Už přemýšlíte, jak co nejrychleji domů, dát si dlabenec a pivko, a pak se rozvalit před televizí.

Neptám se vás po hvězdnaté obloze. V Evropě ji spatříme jen zřídka, a ve velkých městech už vůbec ne. Musí nám stačit Měsíc a snad Venuše, ale o tom by se už dalo pochybovat. Ti šťastnější můžou navštívit planetárium, ti ostatní musí daleko od civilizace.

Na obloze je ticho a klid, efekty, které nám připravily dokonalé počítače, se na nebi nekonají. Zatím. Realita katastrofy se zdá být nereálná. Až dosud každý vetřelec dopadl buď v dávné minulosti, kdy člověk ještě běhal po afrických savanách, anebo úhledně do divočiny. Třeba do sibiřské tajgy, v létě roku 1908. Vetřelec se skrývá. Pro naše oči je příliš malý.

Jaká je budoucnost našeho vesmíru? Tři nejpravděpodobnější známé scénáře

Astronomie a kosmická technika je stále dokonalejší. To, co bylo před dvaceti lety snem, je dnes skutečností. Sondy ohmatávají naše nejbližší okolí, a některé z nich se vypravily na cestu do nekonečna. V hledáčku se začaly ocitat objekty stále menší a menší. Kosmické smetí, nespotřebovaný materiál, ze stavby sluneční soustavy.

Katalog planetek začal tloustnout, pořadová čísla jsou již šestimístná, i díky světoznámé observatoři na Kleti. Asi vás potěší informace, že 14. 1. 2000 zde byla objevena planetka, která dostala název Vepřoknedlozelo, s pořadovým číslem 350 509. Není duben a není apríl, takže to berte jako fakt.

Jsme staří jako vesmír. Po stopách kávové lžičky

Na začátku léta 2004 byla objevena hvězdárnou na Kitt Peak planetka, která dostala jméno Apophis. Egyptský bůh, ničitel. Výpočty prvků její dráhy ukázaly, že její název je až děsivě pravdivý. V kosmických měřítcích je to skutečně smítko, 450 x 170 metrů. Větší balvan, o hmotnosti asi čtyřicet milionů tun.

V pátek, třináctého dubna 2029, proletí okolo Země v děsivě malé vzdálenosti, asi třicet tisíc kilometrů. Naše stacionární družice obíhají ve vzdálenosti třicet šest tisíc kilometrů. Tento průlet bude rozhodující. Pokud jej Země ovlivní vlastní gravitací v nežádoucím směru, tak se při dalším průletu, v roce 2036, srazí se Zemí.

FOTO: Asteroid Apophis

Asteroid Apophis - Asteriod ApophisAsteroid Apophis - Asteroid ApophisAsteroid Apophis - Asteroid ApophisAsteroid Apophis - Asteroid ApophisAsteroid Apophis - Asteroid Apophis
Další fotky
Asteroid Apophis - Asteroid Apophis

Při rychlosti dopadu třicet kilometrů za sekundu, vytvoří na pevnině kráter o průměru osm kilometrů, anebo v oceánu tsunami, vysokou sedm metrů, která smete vše do okruhu tisíc kilometrů. Matematika umí být děsivě lhostejná k následkům toho, co dokáže vypočítat. Možnost dopadu začíná ve střední Asii, projde jižní Sibiří a Tichým oceánem, protne latinskou Ameriku s Kolumbií a Venezuelou a skončí v Atlantiku. Lidstvo má šestnáct let na přípravu evakuace z míst dopadu, nebo na zničení asteroidu vlastními silami. Záleží jenom na nás, jestli se katastrofické filmové scény změní v realitu.

Dnes, 10:20
Když Miroslav Tyrš razil heslo „V zdravém těle zdravý duch!“, věděl, o čem mluví. Možná...
Dnes, 08:05
Přestože letošní léto není tak tropické jako tomu bylo v předchozích pár letech, najdou se...
Zakladatelky Fandi mámám – Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná
Včera, 17:58
Že je v lidech hodně dobrého dokládají příběhy samoživitelek, kterým se už čtyři roky snaží...
Včera, 16:00
Jistě si všichni vzpomínají na celosvětovou událost, kdy v brzkých ranních hodinách, několik minut po...
Včera, 14:13
Generál je na rozpacích. Původně chtěl s tím otravným kapitánem zdravotní služby vyrazit dveře, ale...
Včera, 12:02
Byl zvláštní, docela samostatný a svérázný umělecký zjev, veliký nadáním i vůlí, kterou hravě překonával...
Včera, 10:31
Češi v létě zchladí jazýčky nejraději vanilkovou zmrzlinou nebo ovocným sorbetem, labužníci dávají přednost netradičním...
Včera, 09:44
Nezvyklý, náročný, přelomový. Napadá vás ještě další výraz, který by charakterizoval letošní, před pár týdny...
Včera, 08:11
Jméno Čeňka Paclta je dnes prakticky neznámé, i přesto, že byl prvním českým cestovatelem, který...
6.8.2020
Podle všeho jí byl příslušník německého šlechtického rodu Welfů zvaný Heinrich der Löwe čili Jindřich...
Reklama