Plzeň testuje novou generaci tramvají. Vyrábí je místní Škodovka

13.9.2021
Andrea Jančová

Druhý vůz, který je zatím na zkušební koleji u výrobce, převezme v příštích dnech. Podle mluvčího Plzeňského městského dopravního podniku Reného Vávra by měla tramvaj začít vozit cestující v druhé polovině října. Ve zkušebním provozu musí najet 20 000 kilometrů bez lidí a stejnou vzdálenost s cestujícími.

„Je to od základů nové vozidlo, úplně nová koncepce a nová rodina vozidel,“ uvedl hlavní projektant Škody Transportation Roman Zakopal. „Inovativní jsou také zvýšená kapacita, tedy lépe využitý prostor ve vozidle, maximálně zmenšené technologické prostory a větší energetická úspora,“ uvedl.

Vozy ze stejné „rodiny“ ForCity X s typovým označením Škoda 39T objednala také Ostrava. Ostravská tramvaj má kapacitu 200 osob při pěti stojích cestujících na metr čtvereční. Kapacita plzeňské se čtyřmi podvozky je jen o něco vyšší.

Největší inovací je menší kabina, která je ale pohodlnější než u předchozích typů a všechny ovládací prvky má řidič na dosah. „Tramvaj je přehledná, prostorná a vzdušná. Podařilo se tam dát hodně sedaček a díky složité konstrukcí podvozku jsou přístupné bez schodu,“ uvedl Zakopal. Vůz je také více bezpečný. Šetrné čelo vozu by po kolizi nevtáhlo chodce pod tramvaj, ale mělo by ho odrazit stranou. A nejsou tam ostré rohy, které by mohly způsobit těžká zranění.

Mezi další výhody zbrusu nové tramvaje patří, že je obousměrná a hlavně stoprocentně nízkopodlažní, protože nemá žádné schody.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte