Plzeň zahájila advent. Letos bez omezení

28.11.2022
Simona Knotková

Rozsvícením vánočního stromu na náměstí Republiky Plzeň v neděli zahájila advent. Ve dvou uplynulých letech zredukovala akci pandemie koronaviru, letos opět mohly tisíce lidí přijít na náměstí bez omezení. Kromě rozsvíceného vánočního stromu adventní čas připomíná na náměstí i stáj se živými zvířaty, osmadvacetimetrové vyhlídkové kolo, dětský kolotoč a velký ručně vyřezávaný betlém, který má letos už 90 soch. Od 23. listopadu až do 23. prosince je na náměstí také asi stovka stánků adventního trhu, který nabízí každodenní kulturní programy a pochůzky ponocného. Do ulic také poprvé vyjela vánoční tramvaj s novou výzdobou.

Vánočním stromem je letos v Plzni čtyřicetiletá jedle ojíněná, kterou městu věnovali manželé z nedaleké Třemošné. Strom ozdobený několika kilometry světelných řetězů, desítkami LED světelných ornamentů v bílé barvě a stovkami dalších nesvítících ozdob slavnostně rozsvítili podle tradice primátor města Roman Zarzycký (ANO) a biskup plzeňský Tomáš Holub.

Své vlastní vánoční stromy a výzdobu v ulicích mají i městské obvody. Netradiční strom už podruhé zvolil centrální obvod. První prosincový podvečer rozsvítí čtyřmetrový strom umístěný na pontonu přímo na hladině přehrady.

I přes rostoucí náklady na energie město nebude omezovat dobu svícení stromu a výzdoby v ulicích. Náklady na nepřetržité svícení stromu a výzdoby jsou až do období Tří králů asi 60 000 korun, jejich instalace a sejmutí přijde asi na 1,5 milionu korun. „Veškeré vánoční osvětlení je v LED technologii, takže v porovnání s tím, kolik stojí samotné svícení pouličním osvětlením v ulicích, je samotné vánoční svícení a slavnostní výzdoba marginální,“ řekl už dříve primátorův náměstek Aleš Tolar (STAN).

V podvečer začala městem jezdit vánoční tramvaj MHD. Loni její dekorace připomínaly tradice, zvyky a dárky, letošními hlavními motivy jsou ozdobené větve jehličnanů a velké zlaté zvonky s rudými mašlemi. Na výzdobě se pracovalo týden. Kromě vnějšího celoplošného polepu je tramvaj vyzdobena i uvnitř na stropu a sedačkách. Aby vynikala i za tmy, je na každé straně vozu 13 světelných dekorací.

Adventní program nabízí rovněž katedrála sv. Bartoloměje. Každou neděli až do Vánoc pořádá ranní mše se zpěvy rorátů a odpolední adventní půlhodinky – zamyšlení s duchovním slovem a varhanní hudbou. V sobotu 17. prosince vyjde průvod se sochou Ježíška, kterého biskup a starosta centrálního obvodu David Procházka položí do jesliček na náměstí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte