• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Po karanténě navštivte památky zdarma

  31.5.2020
  Jaroslav Svoboda

  Po uvolnění koronavirových opatření se opět otevírají i muzea nebo hrady či zámky. Na Mladoboleslavsku tak můžete navštívit hned několik akcí. Ti náročnější pak mohou vyrazit i za hranice regionu.

  Do Lorety zdarma

  Už od 15. května je návštěvníkům otevřena Loreta v Kosmonosech. Až do konce června ji můžete navštívit zdarma, ovšem stále platí dodržení podmínek rozestupů dva metry, jedna osoba na 10 čtverečních metrů a nezbavíme se ani roušek. Pro návštěvníky je stále připravena dezinfekce.

  Loreta je otevřena od čtvrtka do soboty od 12 do 17 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin.

  Památky ve státní správě zahajují se zpožděním letošní návštěvnickou sezonu

  Víte, kde bydlely panenky?

  Dozvíte se to na výstavě historických hraček v Muzeu města Mnichovo Hradiště. Jak se vařilo v kuchyňkách? Kam si panenky zvaly návštěvy a jak vypadaly jejich postýlky? K vidění jsou příbytky panenek, jejich malé pokojíčky, ve kterých si děvčátka tvořila svůj budoucí svět.

  K vidění jsou hračky z přelomu 19. s 20. století, kdy byla pod vlivem průmyslové revoluce výroba hraček na svém vrcholu. Právě v té době dostávaly holčičky různé panenky a pokojíčky a hračky se stávaly zmenšeninou světa dospělých. Zajímavé tedy je porovnání, tehdejší doby s tou dnešní, protože hračky vlastně odráží dobovou kulturu bydlení.

  Výstava je otevřena každý den kromě pondělí od 9 do 16 hodin od 30. května do 30. srpna.

  Smrtelných dopravních nehod motocyklistů výrazně přibývá

  Láká i muzeum v přírodě

  Skanzen v Přerově nad Labem po koronavirové pauze také otevírá své brány návštěvníkům. Je zde k vidění opravdu jedinečná podívaná, jedná se totiž o jeden z nejstarších skanzenů v Evropě se skvělým vybavením. Také proto je velmi populární i mezi filmaři. Jmenujme třeba Zdeňka Trošku a jeho pohádku Z pekla štěstí. Kromě českých filmařů zde natáčejí i ti zahraniční, vzpomeňme třeba loňské natáčení ruské produkce.

  Strastiplný čas dokážeme lidsky překonat soucítěním s druhými, říká zpěvačka a odbornice na školskou sociální práci Eva Hurychová

  Muzeum prezentuje prostřednictvím přenesených objektů lidové architektury kulturu středního Polabí. Figurínami doplněné interiéry ilustrují život na polabské vesnici od poloviny 18. století do první poloviny 20. století. Jeho historie sahá až do roku 1895, kdy bylo v upravené bývalé kovárně a rychtě, nazývané pak „staročeská chalupa“, zřízeno regionální národopisné muzeum. Novodobá historie skanzenu se pak začíná psát rokem 1967.

  Do Škodovky bez průvodce

  Otevírá se také ŠKODA Muzeum v Mladé Boleslavi a Rodný dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích nad Nisou. Návštěvy jsou možné zatím pouze individuálně, od 1. června ale bude možné pro skupiny do pěti osob rezervovat si prohlídku s průvodcem.  Nepřehlédněte