Po očkování málem zemřela. Přesto ho hájí

Odmítání očkování je stěžejní příčinou návratu dříve potlačených infekcí, například spalniček, dokonce i neštovic. Argumentuje se negativními vedlejšími účinky vakcinace. Příběh Tiffany Yontsové ukazuje dilema v nečekaném světle a podporuje myšlenku imunizace organismu.

Tiffany Yontsová (29) ze San Diega v Kalifornii projevila mimořádné odhodlání a racionální úsudek. V důsledku očkování onemocněla, ale bere svůj problém věcně. Bojuje za vakcinaci a snaží se žít tak, aby využila své možnosti co nejlépe.

Na chřipku loni zemřelo 212 lidí. Teď je vhodná doba na očkování.

Ve věku 14 let dostala běžnou vakcínu proti záškrtu a tetanu, všechno zprvu probíhalo v pořádku. Jenže u Tiffany došlo k negativní reakci organismu… Téměř zemřela.

Před tím milovala plavání, byla ve skvělé kondici, závodila, prakticky nikdy nestonala. Po vakcinaci jí paže s injekčním vpichem hrozivě otekla a velice bolela. Její do té doby výkonné plíce zdatné sportovkyně náhle selhávaly. Nemohla dýchat, dostala pneumonii. Následně přestaly fungovat téměř všechny svaly v těle. Šest měsíců byla Tiffany ve vážném stavu upoutána na lůžko.

Rýma, chřipka, viróza. Víte, že očkování na tyto nemoci vás může zabít?

Po dva roky hledali lékaři správnou diagnózu. Pak zjistili, že se u Tiffany vyvinula nevyléčitelná forma polyradikuloneuritidy (syndrom Guillain-Barré – GBS), vzácné autoimunitní onemocnění, které poškozuje periferní nervy včetně míšních kořenů. Má za následek akutní záněty a svalovou slabost, což vede k paralýze. Většina pacientů se však nejpozději do roka zcela uzdraví.

Motolský urgent již funguje bez omezení. Jeho zaměstnance ale čeká mimořádné očkování proti spalničkám

Zdálo se, že Tiffany patří k 5 – 10 % pacientů, u kterých dochází k trvalým následkům. Dívka odmítla připustit si závažnost onemocnění a bojovala za to, aby přes všechny obtíže vedla normální život. Snažila se o své chorobě a její léčbě dozvědět co nejvíce. Studovala i východní léčebné metody a biomedicínu. Její zdravotní stav se v průběhu šesti let ponenáhlu konsolidoval. Nemohla se věnovat plavání, své vášni, ale našla si zaměstnání jako trenér dětských plavců a svoji práci milovala.

Očkování proti cestovnímu průjmu nebolí. Kolik stojí vakcína?

Před rokem se však Tiffany nemoc vrátila a smetla všechny naděje; přitom recidiva se objevuje pouze u cca 3 % z původních postižených. Kromě jiných příznaků GBS (omezení citlivosti v končetinách, svalová slabost, křeče aj.) trpí mladá žena celkovým vyčerpáním, slabostí a neustálými bolestmi. Někdy je mimo její síly jen vyjít z domu, neobejde se bez invalidního vozíku, i drobné aktivity ji vysilují.  Dokázala se vyrovnat se svým osudem a nepodlehnout depresím. Naopak, těší se z každé maličkosti. Zajímá se o ochranu zvířat. A věnuje se problematice očkování, které důrazně obhajuje.

Často komunikuje na sociálních sítích. Veřejnost informuje o nejnovějším vědeckém výzkumu a poukazuje na objektivní přínosy vakcinace – aniž by se hádala s odpůrci.  Její případ, říká, je náhodou, smůlou, která postihne jednoho z milionu.  „Většina lidí musí být zdravá. Ani moderní medicína nepostrádá rizika: vždyť život sám není prostý ohrožení. Musí existovat lidé, jako jsem já, aby udržovali většinu lidí zdravých a v bezpečí, to je realita. Pokud neočkujete, ohrožujete životy lidí, kteří nemohou být očkováni.“

Máte opar na rtu? Nepodceňujte ho. Šokující fotografie vás přesvědčí o nutnosti prevence

„Nikdo nemůže plně předvídat, co provede organismus člověka v reakci na nějaký konkrétní postup. Nikdo mi nedal vakcínu s úmyslem vyvolat u mne GBS, ale jako prevenci tetanu a záškrtu. Vakcíny chrání ty, kdo je dostanou, od skutečně děsivých onemocnění, které jsme zvládli do značné míry eradikovat. Proočkovanost a kolektivní imunita chrání také imunokompromitované lidi (kojence, pacienty s onkologickými onemocněními, jiné osoby s autoimunitními poruchami apod.) – ty, kteří potřebují naši záštitu nejvíce. Poškodí je, pokud se zdraví lidé odmítnou očkovat.“

FOTO: vakcinace-rizika

vakcinace-rizika - Tiffany-Yontsvakcinace-rizika - Tiffany-2vakcinace-rizika - Tiffany-3vakcinace-rizika - neuropatievakcinace-rizika - záškrt
Další fotky
vakcinace-rizika - vakcinace proti tyfu 1943

Internetové komunity Tiffany podporují, a mladá žena je jim vděčná. „Pokud můj příběh pomůže třeba jedinému člověku, budu vědět, že to všechno nebylo zbytečné…“

Včera, 16:20
Lvíček malý neboli lvíček zlatý je malá opice, jež má na všech prstech kromě palce...
Včera, 14:02
Wachau je romantické údolí Dunaje v Dolním Rakousku mezi Melkem a Kremží, který je od...
Včera, 12:47
A to konkrétně v tomto životě 85. Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho, většinou nazývaný...
Včera, 10:30
Symbol vzdoru, i tak by se dala nazvat jedna z nejnavštěvovanějších pražských památek Petřínská rozhledna....
Včera, 09:20
Bodnutí hmyzem znamená pro většinu z nás jen nepříjemné svědění, ale kdo má alergii na...
5.7.2020
Lidé rádi používají různé příměry. Některé jsou používané velmi často a ztrácejí tak na významu....
5.7.2020
Pluto bylo v srpnu roku 2006, a to na pražské vesmírné konferenci, zařazeno mezi trpasličí...
5.7.2020
O podstatě komunistické spravedlnosti se začátkem 50. let u nás přesvědčil americký novinář William Nathan...
5.7.2020
Když v roce 1679 francouzský matematik a fyzik Denis Papin vynalezl hrnec, v němž lze...
5.7.2020
Původně provizorní nádraží sloužilo cestujícím od 7. července 1947 a přečkalo veliký rozvoj autobusové dopravy...
Reklama