Očkování proti cestovnímu průjmu nebolí. Kolik stojí vakcína?

30.5.2018
Jitka Lenková
Další fotky

Za většinu průjmů tohoto druhu, až 60 %, je zodpovědná bakterie entertoxigenní E. coli. Právě na ni „platí“ vakcína jménem Dukoral, jenomže veřejnost o ní moc neví, a tak ji nevyžaduje. Centra cestovní medicíny ji mají v nabídce běžně, podává se ve dvou dávkách formou roztoku k vypití. Je vhodná pro děti od 2 let věku, ty dostanou 3 dávky, stejně jako pro těhotné a kojící ženy. Ochranný účinek nastupuje týden po očkování a vydrží 3-6 měsíců. Zároveň tato vakcína poskytuje ochranu proti choleře. Jedinou nevýhodou je cena vakcíny – 1000 Kč – a pojišťovny ji nehradí. Proto asi zvážíte, zda ji opravdu potřebujete na běžnou dovolenou u moře. V nákladech na delší, dobrodružnější a tím i dražší výpravy se už jedno očkování navíc ztratí.

Jakou zdravotní péči lidem vlastně poskytujeme? Spoléhat na altruismus zdravotníků se nevyplácí

Stále platí základní zásada stravování na cestách v tropech a subtropech – oloupej to, umyj to, uvař to nebo to nejez. Omytím se samozřejmě myslí omytí v nezávadné vodě a to může být problém. Bezpečné jsou vody balené, podnikaví domorodci je však někdy dovedně recyklují a originální plastové láhve naplní běžnou vodou. Problémem jsou i kostky ledu do nápojů, ani 40% alkohol, třeba whisky, není na likvidaci případných baktérií dost silný. Nakazit se můžete už jen tím, že si v závadné vodě vyčistíte zuby. Varování před zmrzlinami, ovocem a zeleninou snad ani netřeba opakovat, naopak i na ulici jsou bezpečná jídla, která prošla dostatečnou tepelnou úpravou – vařená, pečená.

Přerušovaný půst jako převrat v dietách. Jezte jen dvakrát denně a zhubnete, tělu je to přirozené

Speciální antibiotikum

Když už přece jen k nákaze dojde, můžete na něj použít speciální antibiotikum s obsahem rifaximunu, u nás např. tablety Normix. Pro běžného občana je trochu komplikované, že jsou na předpis. Stálicí v boji proti průjmům, a velmi levnou, zůstává živočišné uhlí. Oblíbený Endiaron se po lékárnách nyní shání obtížněji. Málo se ví, že účinkuje pouze v kombinaci s hladovkou. Imodium a léky podobného druhu nelikvidují příčinu průjmu, ale aspoň mírní bolestivé křeče.

FOTO: Vakcína na průjem

Vakcína na průjem - vakcína na průjem 6Vakcína na průjem - vakcína na průjem 3Vakcína na průjem - vakcína na průjem 8Vakcína na průjem - vakcína na průjem 4Vakcína na průjem - vakcína na průjem 7
Další fotky
Vakcína na průjem - vakcína na průjem 5Vakcína na průjem - vakcína na průjem 2Vakcína na průjem - vakcína na průjem 1

Neinfekční průjmy

Cestovatelé někdy neodolají okušení a zkonzumují příliš mnoho příliš mastných a těžkých jídel. Trávící trakt nemá dost sil na zpracování takové zátěže a tak si pomůže jediným možným způsobem. Průjem tohoto druhu, tzv. po dietní chybě, odezní pak velmi rychle. Průjem může být rovněž reakci na stres vyvolaný cestou samotnou. Organismus, který se v rámci stresové reakce chystá na boj či útěk, si prostě „odlehčí“. Nemějte mu to za zlé a buďte na sebe hodní. Což ostatně pomáhá nejen na cestách.Nepřehlédněte