Po spartakiádním vrahovi zabíjel další nezletilý: Čihák se zvrácenými touhami

Robert Čihák na podzim roku 1986 napadnul dvě mladé dívky z Prahy. Pro jednu z nich, sedmnáctiletou učnici Šárku z hotelu Paříž, dopadlo bohužel jejich setkání tragicky. Podruhé už měl ale Čihák smůlu a jeho oběť naopak pořádné štěstí. Jeho tvář podobná čertíkovi Bertíkovi, stejně jako ruka, kterou si při útoku sám poranil, k němu nakonec dovedly kroky kriminalistů.

Patnáctiletý absolvent zvláštní školy a učeň s IQ 86 Čihák byl divný už odmalička. Topíval holky v rybníce, shazoval děti z rozjetého bicyklu a kvůli hře Člověče, nezlob se, ve které prohrál, mrštil po svém bratrovi skleněnou lahev limonády. V pubertě začalo ještě přituhovat. Představoval si, jak to bude dělat s děvčaty. Jenže místo pus a pohlazení v jeho sexuálních fantaziích křičely bolestí a plakaly. A jednoho dne, když už mu představy nestačily, že odhodlal k činu.

První oběť

V Praze se moc nevyznal, jezdil tam pouze do učení na Zelený pruh, a také trefil ke Kotvě, kam se byl párkrát podívat s rodiči. Kousek odtud se 11. září 1986 kolem deváté večer vydal za Šárkou Zástěrovou, které právě skončila praxe v kuchyni hotelu Paříž. Když z Celetné ulice zabočila kolem domu U Černé matky Boží na Ovocný trh, nebyl kromě nich dvou kolem nikdo. Čihák ji předběhl a bodl ji ze všech sil do břicha. Šárka hlasitě vykřikla a najednou se tu začali rojit lidé. Čihák se rozběhl ke stanici metra a dojel na Hradčanskou, kde nastoupil do autobusu domů do Holubic, malé obce nedaleko Roztok u Prahy. Tím se vyhnul obrovskému zátahu po pražských klubech a restauracích, který ten večer rozjela Veřejná bezpečnost.

 

Kousek od místa, kde smrtelně zranil učnici Šárku. Zdroj: ABS

 

Zraněná Šárka ještě žila, a dokonce předala vyšetřovatelům popis pachatele, nicméně o dva dny později svému zranění podlehla. Patnáct centimetrů hluboká rána přerušila břišní tepnu a smrt nastala vlivem dlouhotrvajícího šoku způsobeného značnou ztrátou krve. Vyšetřovatelé pátrali mezi Šárčinými spolužáky a kamarády, dotazovali se jejího partnera, ale bezvýsledně. Po výzvě ve Večerní Praze se jim ohlásil iniciativní mladík, který je navedl na stopu jednoho Jugoslávce. Nakonec se ale ukázalo, že aktivní svědek si všechno vymyslel. Zajímala ho totiž práce kriminalistů.

Rána ve výtahu

Koncem listopadu už Čihákovi otrnulo a chtěl si vražedný zážitek zopakovat. Vystoupil na dnešní stanici metra Pankrác a hledal příležitost. Jenže tam bylo moc rušno, tak se vydal na nedaleké sídliště. Sledoval procházející ženy a napadlo ho, že je napadne ve výtahu. První i druhou spolucestující v kabince zdviže nechal být. Přestože si je upřeně prohlížel, jak později vypověděly, nenašel odvahu. Až na třetí pokus s opět sedmnáctiletou Evou H. Neuvěřitelnou shodou náhod se rovněž učila v hotelu Paříž a první Čihákovu oběť Šárku znala. Při pozdějším pátrání se kriminalisté snažili najít nějakého jejich společného známého, nicméně tato stopu byla falešná.

Brutalita s tváří dítěte. Spartakiádní vrah Straka děsil celou Prahu

Čihák znovu bez váhání bodl dívku do břicha. Jenže tentokrát ne s takovou silou jako poprvé. Navíc se poměrně hluboce řízl do levé ruky. Spustila se mu krev a jeho nabuzení ochablo. Eva rychle s výkřikem vyběhla z výtahu pryč a Čihák se rozběhl po schodech dolů. Ve vedlejším vchodu si nechal ošetřit ránu u lidí, kterým namluvil, že ho přepadli nějací kluci. Brečel a bál se, že umře. Popsali ho jako asi patnáctiletého hocha s hezkým obličejem a tmavými kudrnatými vlasy. Připomínal jim čertíka Bertíka z večerníčku.

Za čtrnáct dnů vysílala televize pátrací pořad, kde se objevil tento popis i se zraněnou rukou. Jeho rodiče ho poznali a odvezli na Veřejnou bezpečnost. Kromě útoku ve výtahu přiznal i vraždu Šárky. Dostal čtyři roky vězení a následnou ústavní léčbu. Co je s ním teď, se zjistit nepodařilo.

Tento článek pochází z webu Slavné pražské mordy.
Dnes, 09:50
Apokalyptické vize, kdy „stroje“ převzaly kontrolu nad naším světem, které známe z nejrůznějších filmů, se...
Dnes, 07:14
Matky, které z různých důvodů nekojí své děti, by se již brzy mohly dočkat alternativy....
Dnes, 07:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:08
Nejvyšší správní soud (NSS) zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva zdravotnictví z letošního...
Dnes, 06:57
Píše se 8. únor 1600 a před papežskou komisí v Římě stojí obviněný italský filozof...
Včera, 15:40
Pátrání po šestnáctiletém chlapci, který se ztratil v Sajanech, skončilo tragicky. Mladíka sežral medvěd.
Včera, 14:37
I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na...
Včera, 13:21
Před několika dny proběhla světovými médii zpráva o senzačním narození desaterčat. Jak se ale nyní...
Včera, 10:46
Příroda umí být nemilosrdná, ale i varující. Dokáže napovídat tomu, kdo je vnímavý. Třeba takové...
Včera, 09:51
Prezident Miloš Zeman stále považuje stažení spojeneckých vojsk z Afghánistánu za chybu. Je třeba ji...
Včera, 09:30
Covid a s ním spojená sociální izolace způsobily, že se lidé častěji vydávali do přírody....
Reklama